NAŽIVO

Polícia začala trestné stíhanie pre trestný čin usmrtenia v súvislosti s tragickou dopravnou nehodou, ku ktorej došlo v sobotu popoludní v Spišských Vlachoch. Zrážka osobného auta s dvoma chodcami si vyžiadala životy 24-ročnej ženy a jej štvorročnej dcéry. TASR o tom informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Lenka Ivanová.

18:41

Viac než 28.000 hektárov porastov už zdevastoval lesný požiar, ktorý od stredy vyčíňa v americkom štáte Kalifornia, pričom pod kontrolu sa ho snažia dostať stovky hasičov, informuje správa agentúry AFP.

Požiar nazývaný Madre Fire vypukol v stredu v prevažne vidieckom okrese San Luis Obispo v strednej časti Kalifornie.

17:31

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) vyslovuje úprimnú sústrasť celej rodine a blízkym zosnulého predsedu Rady Slovenskej televízie a rozhlasu (STVR) Jozefa Krošláka. Označila ho za spolupracovníka a kamaráta. Na sociálnej sieti ministerka uviedla, že sa snaží správu o jeho úmrtí spracovať. Preto sa nezúčastní na cyrilo-metodských oslavách na hrade Devín. Informovala o tom aj na svojej stránke na sociálnej sieti.

15:36

Vyše 160 gréckych hasičov, vrátane 46 hasiacich áut a piatich lietadiel bojuje s lesným požiarom, ktorý v piatok neskoro večer vypukol na juhu ostrova Eubója a vynútil si už evakuáciu najmenej dvoch dedín, informuje agentúra Reuters.

14:50

Pápež Lev XIV. v sobotu vymenoval arcibiskupa Thibaulta Vernyho do vedenia Pápežskej komisie pre ochranu maloletých. Potvrdil tým záväzok svojho predchodcu Františka pokračovať v boji proti sexuálnemu zneužívaniu duchovnými, informovala agentúra AP.

14:47

Pri falošnom požiarnom poplachu v lietadle spoločnosti Ryanair krátko po polnoci na letisku Son Sant Joan v Palme de Mallorca sa pri evakuácii pasažierov zranilo 18 ľudí, šesť previezli do nemocnice. Informovala o tom správa agentúry DPA a Euronews.

„Tento let z Palmy do Manchestru prerušil vzlet z dôvodu falošnej signalizácie požiarneho výstražného svetla,“ uviedol hovorca spoločnosti Ryanair.

13:06

Ukrajina uviedla, že v sobotu zaútočila na leteckú základňu Borisoglebsk v ruskej Voronežskej oblasti a označila ju za „domovskú základňu“ stíhačiek Su-34, Su-35S a Su-30SM. Informovala o tom agentúra AP. Ruskí predstavitelia sa k útoku bezprostredne nevyjadrili.

13:04

Tri desaťročia po genocíde v Srebrenici príbuzní stále hľadajú a pochovávajú pozostatky viac ako 8000 moslimských mužov a chlapcov zabitých bosniansko-srbskými silami. Informuje o tom agentúra AFP.

„Tento rok pochovávam svojho otca. Ale iba jednu kosť, jeho dolnú čeľusť,“ povedala päťdesiatnička Mirzeta Karičová. Jej matka je veľmi chorá a tak sa rozhodli pochovať ho bez čakania na nájdenie ďalších pozostatkov.

12:37

Výzvy na bojkot amerických výrobkov zatiaľ nemali žiadny viditeľný vplyv na správanie nemeckých spotrebiteľov. Informuje o tom správa agentúry DPA, ktorá sa v piatok (4. 7.) odvolala na údaje agentúry pre prieskum trhu NIQ.

12:16

Misia svätých Cyrila a Metoda na územie dnešného Slovenska a Česka nemala iba náboženský, ale aj politický význam. Uviedol to Dominik kardinál Duka, emeritný pražský arcibiskup a primas český, ktorý v sobotu v Nitre celebroval slávnostnú svätú omšu na národnej Cyrilo-metodskej púti.

Dominik Duka kardinál
Na snímke Dominik kardinál Duka (uprostred), emeritný pražský arcibiskup a primas český, celebruje slávnostnú pontifikálnu svätú omšu na národnej Cyrilo-metodskej púti v Nitre v sobotu 5. júla 2025 / Foto: TASR-Henrich Mišovič
Čítať viac | 12:12

Z pôvodne štyroch brazílskych tímov v osemfinále majstrovstiev sveta klubov vo futbale zostal už len jeden v boji o celkový triumf – Fluminense. V úvodnom štvrťfinálovom zápase Fluminense zdolalo saudsko-arabský Al-Hilal 2:1.

Fluminense
Na snímke Joaquin Lavega (19) z Fluminense oslavuje so svojím tímom po štvrťfinálovom zápase majstrovstiev sveta klubov vo futbale medzi Fluminense a Al Hilal v Orlande na Floride / Foto: SITA/AP-John Raoux
Čítať viac | 11:39

Pri požiari lietadla spoločnosti Ryanair krátko po polnoci sa zranilo šesť pasažierov na letisku Son Sant Joan v Palma de Mallorca. Previezli ich do nemocnice, informuje o tom správa agentúry DPA a Euronews.

11:35

Turecké úrady v sobotu ráno zadržali ďalších troch opozičných starostov v rámci vyšetrovania údajného úplatkárstva. Uviedli to predstavitelia hlavnej opozičnej strany. Informuje o tom správa agentúry AFP.

„Náš starosta Adany Zeydan Karalar, starosta Antalye Muhittin Bocek a starosta Adiyaman Abdurrahman Tutdere boli zadržaní,“ napísal na sieti X Mansur Yavas, starosta hlavného mesta Turecka Ankary.

11:25

Čoraz viac domácností a podnikov v Nemecku využíva na výrobu elektriny solárnu energiu. Fotovoltické systémy v minulom roku dodali do siete 59,5 milióna megawatthodín (MWh) elektrickej energie, oznámil v piatok (4. 7.) nemecký štatistický úrad (Destatis). Informuje o tom správa agentúry DPA.

10:42

Najvyššie platové očakávania majú po skončení vysokej školy absolventi informatiky. Priemerný ponúkaný plat v inzerátoch, na ktoré reagovali, bol na úrovni 1581 eur, takmer rovnako sú na tom aj absolventi strojárstva. V priemere o 20 eur menej očakávajú tí, ktorí vyštudovali technické zameranie. Vyplýva to z analýzy pracovného portálu Profesia.sk, ktorý prevádzkuje spoločnosť Alma Career.

09:44
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Darja Makovskaja: Krym ako atraktívny investičný priestor, ktorý má mohutný potenciál pre rozvoj

Sevastopoľ 26. júla 2016 (HSP/Foto:Facebook)

 

„Zahraniční podnikatelia zintenzívnia hospodársku spoluprácu s Krymom, predpovedá vedúca regionálnej pobočky Ruskej spoločnosti politológov v meste Sevastopoľ kandidát politických vied Darja Makovskaja

Darja Makovskaja poskytla rozhovor známej ruskej novinárke Márii Pšeničnikovej, tlačovej hovorkyni Ruskej spoločnosti politológov. Porozprávala o súčasnej situácii na Kryme a perspektívach polostrovu.

 

Uplynuli dva roky od znovuzjednotenia Krymu s Ruskom, aké sú najvýznamnejšie zmeny v živote polostrova za toto obdobie?

.

Najdôležitejšou, podľa môjho názoru, je zmena v sfére zaistenia bezpečnosti obyvateľov Krymského polostrovu. V čase, keď bol polostrov súčasťou Ukrajiny sa tu cítili veľmi uvoľnene  radikálne islamské organizácie, periodicky boli strety z etnických a náboženských dôvodov. Mnohí z nás si pamätajú, napríklad, pokusy o násilne obsadenie území Bchčisarajského kláštora, ktorý sa podarilo ubrániť vďaka zákroku miestnych kozákov a dobrovoľníkov. Krymských Tatárov v podstate násilne regrutovali do radikálnych islamských organizácií. Cez Krym sa pašovali drogy, tu sa uskutočňovala legalizácia predstaviteľov rozmanitých radikálnych a teroristických organizácií. A čo treba zvlášť zdôrazniť –  zanikol existujúci počas 23. rokov permanentný nátlak namierený na zmenu základných hodnôt, tradícií, historickej pamäti na ktorých je založená identita a svetonázor väčšiny Krymčanov.

 

Ako sa zmenila ekonomická situácia na Kryme?

S prechodom do právomoci Ruskej federácie polostrov získal reálne, nielen deklarované ekonomické investície. Predtým sa prostriedky investovali prevažne do barbarskej, nekontrolovateľnej výstavby na Južnom brehu Krymu, čo ohrozovalo ekosystém pobrežia. V súčasnej dobe ekonomická situácia na polostrove je pomerne zložitá a všeobecne ju určuje celkový ťažký stav ekonomiky štátu, hoci sa podarilo predísť výraznému poklesu hlavných ekonomických ukazovateľov. Všeobecne je ekonomická situácia na polostrove definovaná týmito bázovými ukazovateľmi.

Po prvé, sú to problémy dopravnej dostupnosti, riešenie ktorých je v priamom vzťahu s výstavbou Kerčenského mostu.

.

Po druhé, nepríjemnú ránu zasadila ekonomike polostrova energetická blokáda. Vážne straty utrpeli priemyselné podniky, pre ktoré je nevyhnutná kontinuita technologického procesu. Okrem toho sa prejavilo veľa problémov v sfére bytového a komunálneho hospodárstva, ktoré sa neriešili roky. Fakticky vedenie republiky Krym a mesta Sevastopoľ museli operatívne riešiť nielen problémy dodávok energie, ale zároveň vykonávať bežnú údržbu bytového fondu a komunálnych služieb.

Po tretie, ako už bolo spomenuté, prejavujú sa dôsledky chýbajúcich strategických štátnych investícií do ekonomiky polostrova za 23. rokov „ukrajinského obdobia“. Týmto, napríklad, polostrov nemal možnosť rozvíjať výnosné poľnohospodárstvo rôznych profilov.

Po štvrté, sú to určite ekonomické sankcie, ktoré zabraňujú vstupu krymských podnikov na zahraničné trhy. 17. mája Rada EÚ predĺžila do 23. júna 2017 reštriktívne opatrenia voči Krymu a mestu Sevastopoľ v rámci stratégie odmietania priznania pripojenia Krymu k Rusku. Sankcie zahŕňajú zákaz dovozu do EÚ akýchkoľvek krymských tovarov,  zákaz akýchkoľvek európskych investícii na území Krymu, vrátane nadobúdania tam nehnuteľností, obchodného financovania, poskytovania služieb ako je, napríklad, cestovný ruch. Európske plavidlá majú zakázaný vstup do krymských prístavov s výnimkou prípadov núdze. Účinnosť týchto opatrení je platná len na území Krymu a mesta Sevastopoľ a sú záväzné pre všetkých občanov EÚ a spoločností so sídlom v Európskej únii.

Je zrejmé, že prechod Krymu pod jurisdikciu Ruskej federácie je len jedným z dôvodov pre zavedenie sankcií proti Rusku. Hlavné dôvody spočívajú v geopolitickej rovine a sú spojené so snahou zabrániť posilneniu Ruska ako nezávislého aktéra na svetovej politickej scéne. Použitie sankčných opatrení ako prostriedku nátlaku na Rusko – opotrebovaná prax. Počínajúc embargom konca 20. rokov – začiatku 30. rokov existoval Sovietsky zväz a neskôr Ruská federácia takmer vždy v podmienkach sankcií, ktoré sú spravidla iniciované Spojenými štátmi a podporované poprednými štátmi Európy .

Ak hovoríme o postoji súčasných európskych elít k sankčným opatreniam – je nejednoznačný, rovnako ako ich pozícia vo vzťahu ku Krymu. Stačí sa pozrieť na zintenzívnenie návštev Krymu zahraničnými delegáciami a mnohé rozhodnutia európskych regionálnych parlamentov o uznávaní Krymu ako súčasti ruského územia. Okrem toho, frekvencia a stupeň odmietania takýchto aktivít zo strany Európskeho establishmentu sa postupne znižuje pre ich nezmyselnosť.

.

Hospodárska spolupráca s Krymom pre európske podniky je samozrejme prínosná. Krym – je investične neobsadený priestor s veľkým potenciálom pre ďalší rozvoj. Potreba realizovať vlastné, a nie cudzie záujmy sa nevyhnutne stane prevládajúcim faktorom a európska elita aktivizuje hospodársku a politickú spoluprácu s Krymom. Záujem o spoluprácu v oblasti cestovného ruchu, poľnohospodárstva, vinohradníctva už prejavujú čínski, francúzski, grécki, talianski, švajčiarski, nemeckí podnikatelia a investori.

Názorné je v tomto ohľade Druhé Jaltské ekonomické fórum, ktoré sa konalo 14. -16. apríla 2016 a počas ktorého sa uzavrelo 12. dohôd v hodnote 70 miliárd  rubľov, ktorého sa zúčastnili predstavitelia z 26. krajín a viac ako 70. zástupcov zahraničného obchodu. Investičnú atraktivitu Krymu podporujú okrem iného aj existujúce výnosy o slobodných ekonomických zónach a zabezpečovaní najpohodlnejšej investičnej klímy.

Je potrebné poznamenať, že sankčné opatrenia sa stali katalyzátorom pre rozvoj vlastnej výroby na Kryme, čo je výhodnejšie pre ekonomiku v strategickej rovine. Špecialisti predpokladajú, že už v roku 2018 krymskí výrobcovia poľnohospodárskej produkcie plne uspokoja potreby obyvateľov polostrova.

Vhodné je poznamenať, že je vidieť zjavný rozpor medzi vzťahom obyvateľov cudzích štátov k návratu Krymu pod jurisdikciu Ruska a oficiálnym postojom vedenia týchto štátov. Nejedná sa o aktiváciu proruského lobovania v Európe. To je spôsobené skutočnosťou, že sprvoti, vďaka prísnej cenzúre zahraničných médií v informačnom poli, dominoval obraz Ruska ako určitého druhu hrozby, zlej sily, skrývajúcej v sebe riziko pre celý svet. V súčasnej dobe protiruskú rétoriku ovládla až neštruktúrovaná hystéria.  Ale globálny informačný priestor predsa len nie je možné všestranne kontrolovať a obraz Ruska sa postupne stáva pravdivým. Ruská federácia sa začína vnímať ako štát, ktorý si nerobí nárok na svetovládu a nezasahuje do suverenity iných štátov, ale dôsledne obhajuje svoje národné záujmy, ktoré sú historicky podmienené a zodpovedajú reálnej úlohe krajiny pri zabezpečovaní stability globálnych politických a ekonomických systémov.

 

Aký dopad, podľa Vás, majú ekonomické ťažkosti na život obyvateľov Krymu?

Najzávažnejším ekonomickým problémom, ktorý priamo ovplyvňuje život Krymčanov, zostávajú veľmi vysoké ceny potravín. Sociologické prieskumy ukazujú, že tento problém je pre obyvateľov polostrova jedným z najbolestivejších. V lete tento stav názorne potvrdzujú vysoké ceny ovocia a bobuľovín spôsobené kartelovou dohodou výrobcov a tiež potravinovou blokádou Krymu.

Ale už spočiatku civilizované a nie ekonomické rozhodnutie obyvateľov polostrova, vyjadrené v referende 2014, ako aj chápanie súčasnej situácie podmieňuje dosť rezervovaný postoj Krymčanov k existujúcim ťažkostiam. Sociálna nespokojnosť spoločnosti, ktorej sa nedá vyhnúť v prostredí ekonomických obmedzení, sa na Kryme nespája s pripojením k Ruskej federácii ale je skôr zameraná na skutočné zdroje problémov.

 

Ako hodnotíte stav vzťahov medzi jednotlivými etnikami na Kryme? Pretrváva nebezpečenstvo eskalácie zmrazených konfliktov, ktoré sa snažia destabilizovať vonkajší hráči?

.

V súčasnej dobe na polostrove nie sú prejavy etnickej neznášanlivosti. Ale sú zreteľne vidieť pokusy o konfliktnú mobilizáciu krymskej tatárskej etnickej komunity zvonku. Predovšetkým etnický konflikt sa snažia vyprovokovať stúpenci zakázanej v Rusku za spoluprácu s teroristickými organizáciami extrémistickej organizácie „Medžlis krymsko-tatárskeho ľudu“.   Jej predstavitelia Mustafa Džemilev a Refat Čubarov sú na medzinárodnom zozname hľadaných a po Lenurovi Isljamovi je vyhlásené federálne pátranie.

Popritom, používané pre tieto účely mechanizmy sú pomerne jednoduché a otestované na rôznych miestach, kde v záujme štátneho prevratu boli vykonštruované a použité protesty etnických skupín. Sem patrí aj zverejnenie v informačnom priestore vyhlásení o prenasledovaní krymských Tatárov, výzva k medzinárodným organizáciám v oblasti ľudských práv a presun všetkých legislatívne podmienených predpisov z orgánov presadzovania práva do etnickej roviny. Napríklad, keď je človek zatknutý za spáchanie trestného činu „ochrancovia krymských Tatárov“ vyhlasujú, že príčinou je, že je krymský Tatár.

Táto situácia je typickým príkladom využitia etnických skupín ako nástroja na presadenie politických cieľov. Vykonávateľmi sú spravidla jednotliví členovia etnických elít a ich organizácie zamerané na získanie vlastného prospechu.

V našom prípade takou organizáciou je „Medžlis krymsko-tatárskeho ľudu“ a jeho lídri.  Už počas ukrajinského obdobia si táto organizácia prisvojila výhradné právo zastupovať záujmy krymských Tatárov, hoci mala podporu menej ako 25% krymských Tatárov. Medžlis, pokúšajúc sa získať monopol na najviac deficitne zdroje polostrova aktívne vnucoval v prostredí krymských Tatár predstavu o nevyhovujúcom ekonomickom a politickom postavení krymských Tatárov. Medžlis dôsledne realizoval myšlienku o vytvorení etnocentralizačného krymsko-tatárskeho štátu v situácii, keď krymskí Tatári predstavovali len asi 12% z celkového počtu obyvateľov polostrova.

Opozičné Medžlisu elitné skupiny krymských Tatár ho oprávnene obviňujú zo sprenevery finančných prostriedkov určených na zlepšenie osád krymských  Tatár, z práce pre zahraničné organizácie a nie v prospech svojho národa.

.

Doteraz sa situácia nezmenila. Napríklad, organizovaním energetickej blokády polostrova Medžlis pripravil o elektrinu tých, ktorých záujmy údajne obhajuje.

Predpokladať, že oficiálny Kyjev má starosť o potreby krymských Tatárov je vôbec absurdné. Počas ukrajinského obdobia Kyjev nepodnikol žiadne obmedzujúce opatrenia voči provokatívnym krokom Medžlisa, ktorý odmietol registráciu v justičných orgánoch a konal mimo právnej oblasti Ukrajiny. Dôvodom pasivity bola snaha postaviť krymských Tatárov proti ruskej etnickej väčšine na polostrove. O uznaní krymsko-tatárskeho jazyka ako štátneho na polostrove sa ani neuvažovalo, nehovoriac o legislatívnych opatreniach pre rehabilitáciu krymsko-tatárskeho národa a amnestiu pre tzv. „pozemkovú svojvôľu“, čo bolo uskutočnené v ruskom Kryme. Otázky rozvoja miest súvislého osídlenia krymských Tatárov sa neriešili po celé roky, oni, rovnako ako celá krymská populácia, boli podrobení nútenej ukrajinizácie. Napríklad v roku 2008 jedna z opozičných Medžlisu organizácií krymských Tatárov apelovala na prezidenta Ruskej federácie a vodcu Tatarstanu s požiadavkou „ochrániť pôvodné a ďalšie menšinové etnické skupiny Krymu pred pretrvávajúcou genocídou zo strany nacionalisticky zameraných ukrajinských orgánov verejnej moci“.

Samozrejme, akonáhle Krym prešiel do Ruskej federácie oficiálny Kyjev sa aktívne zapojil do prijímania zákonov na ochranu práv krymských Tatárov. Implementácia je naplánovaná na „krásne ďaleko“, kedy sa Krym vráti k Ukrajine a táto bude mať finančné prostriedky na ich realizáciu. Pozoruhodne, že Medžlis, ktorý sa nikdy nezriekol myšlienky o založení etnocentralizačného krymsko-tatárskeho štátu zmenil rétoriku a začal označovať Krym za neoddeliteľnú súčasť Ukrajiny.

Najhoršia je skutočnosť, že samotný krymsko-tatársky ľud v týchto politických „machináciách“ je len predmetom manipulácii s cieľom rozdelenia územia Ruskej federácie. V súčasnej dobe krymských Tatárov aktívne využívajú na vytvorenie zóny napätia vedľa hraníc krymského polostrova. Vláda Ukrajiny za priamej účasti Medžlis a aktívnej finančnej podpory z Turecka zakladá na juhu Chersonskej oblasti Krymsko -Tatársku autonómiu“ a krymsko-tatárske ozbrojené oddiely. Aktívne sa zúčastňujú tejto činnosti, ako aj  organizácie potravinovej a energetickej blokády polostrovu zástupcovia tureckej extrémistickej pravicovej organizácie „Šedí vlci“, ktorá podľa niektorých expertov je pod záštitou tureckej vlády.

V skutočnosti, o potreby krymských Tatárov ani oficiálny Kyjev ani Medžlis, a ešte menej západní patróni nemajú a nikdy nemali žiadny záujem. Spolu s reintegráciou Krymu do Ruskej federácie krymskí Tatári získali najširšie možnosti na realizáciu v sociálno-ekonomickej a sociálno-politickej sférach. V podstate zanikli objektívne predpoklady pre etnicko-politické konflikty v krymsko-tatárskom prostredí. Lídri niektorých organizácií krymských Tatárov našli spoločnú reč s ruskými orgánmi, vstúpili do mocenských štruktúr a riešia špecifické problémy vlastného ľudu. Samozrejme, že určitý počet radikálnych priaznivcov Medžlisu zostáva na polostrove, ale zdravý rozum, ktorým sa vždy vyznačovali zástupcovia tohto národa, snažiacich sa žiť v pokoji vo svojej rodnej krajine, zabezpečuje lojalitu väčšiny krymských Tatárov voči Ruskej federácii.

.

 

Ako veľké je nebezpečenstvo ovplyvnenia politickej stability Krymu zo strany zahraničných náboženských extrémistických skupín?

V tomto ohľade územie Krymského polostrovu je jedným z najbezpečnejších. Preto hrozbu ovplyvnenia politickej stability v Kryme zo strany zahraničných náboženských extrémistických skupín možno hodnotiť skôr ako potenciálnu. Rusko má obrovské skúsenosti prevencie a predchádzania činnosti náboženských extrémistických skupín, založené na adekvátnom právnom základe voči existujúcim hrozbám. Voľne pôsobiace v prostredí ukrajinskej liberálnej legislatívy o slobode náboženského vyznania radikálne  islamské organizácie sa stali nezákonnými a ich stúpenci z väčšej časti opustili územie Krymu. Najmä predstavitelia „Hizb ut-Tahrir“, ktorej činnosť je zakázaná v Rusku, Nemecku, rade členských štátov EÚ a Ázie pre priamu finančnú podporu terorizmu, spoluprácu s teroristickými a separatistickými organizáciami, účasť a organizáciu separatistických a teroristických akcií, podporili kyjevskú juntu a odišli z Krymu. V súčasnosti sa snahy o akúkoľvek nezákonnú činnosť na území polostrova zo strany zostávajúcich priaznivcov extrémistických náboženských skupín účinne potlačujú orgánmi právnej ochrany a národnej bezpečnosti.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

René Pavlík

Gustáv Murín

Dagmar Szabó

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

.
.
.

Emeritný český biskup Duka sa ospravedlnil Slovákom za svojich krajanov, ktorí nás poučujú o demokracii a slobode

Misia svätých Cyrila a Metoda na územie dnešného Slovenska a Česka nemala iba náboženský, ale aj politický význam. Uviedol to…

05. 07. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Zelenskyj označil včerajší rozhovor s Trumpom za „najlepší za celé obdobie“

Ukrajinský a americký prezident spolu včera diskutovali. Obaja lídri označili telefonát za „produktívny“ a strategicky „významný“

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Carlson si na rozhovor pozval iránskeho prezidenta

Americký novinár Tucker Carlson oznámil, že urobil rozhovor s iránskym prezidentom Masúdom Pezeškjánom

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Rute nazval Trumpa „tatkom“, teraz svoju lichôtku vysvetľuje

Generálny tajomník NATO Mark Rutte na nedávnom samite v Haagu nazval amerického prezidenta Donalda Trumpa „tatkom“. Teraz tvrdí, že sa…

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Holandsko schválilo prísne migračné zákony Geerta Wildersa

Vo štvrtok 3. júla dolná komora holandského parlamentu schválila rozsiahly balík reforiem azylového práva, ktorého autorom je pravicový populistický líder…

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

BlackRock definitívne pozastavil hľadanie investorov pre fond na obnovu Ukrajiny

Americká investičná spoločnosť BlackRock Inc. pozastavila hľadanie investorov na podporu multimiliónového fondu na obnovu Ukrajiny po tom, ako Donald Trump…

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vo veku 68 rokov zomrel predseda Rady STVR Jozef Krošlák

V sobotu ráno náhle zomrel vo veku 68 rokov predseda Rady Slovenskej televízie a rozhlasu Jozef Krošlák. TASR to potvrdila…

05. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Viete, prečo progresívci tak nenávidia Cyrila a Metoda?

Politici opozičnej strany Progresívne Slovensko protestujú proti oslavám sv. Cyrila a Metoda, ktoré sa dnes konajú na Devíne. Europoslanec Ľuboš Blaha…

05. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

05. 07. 2025 | Aktualizované 05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Aktualizované 05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
.

Starmer stráca autoritu

Britský premiér Keir Starmer rýchlo stráca autoritu v rámci svojej Labouristickej strany, napísal The Economist v článku venovanom výročiu nástupu…

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ryanair mení normy pre príručnú batožinu

Ryanair oznámil, že už v najbližších týždňoch zvýši povolený rozmer bezplatnej príručnej batožiny na 40×30×20 cm

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ministri Migaľ a Drucker sa sporia o zodpovednosť za zmrazenie eurofondov pre samosprávy

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Samuel Migaľ odmieta tvrdenia ministra školstva Tomáša Druckera (Hlas-SD), že by navrhoval zmrazenie eurofondov…

05. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nočný útok dronov na Rusko spôsobil hromadné meškanie letov

V noci a ráno 5. júla došlo na území Ruska k masívnemu útoku dronov. Útoky zasiahli objekty v niekoľkých regiónoch.…

05. 07. 2025 | Aktualizované 05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Aktualizované 05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Srbský minister kultúry pre Hlavné Správy: Každá generácia Srbov má povinnosť bojovať za návrat Kosova

Počas otvorenia výstavy „Srbské stredoveké pamiatky v ohrození“ poskytol exkluzívny rozhovor pre Hlavné Správy srbský minister kultúry Nikola Selaković. Rozhovor…

05. 07. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov

Trump vyhlásil, že Irán nesúhlasil s kontrolami svojho jadrového programu a nevzdal sa obohacovania uránu

Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že Irán nesúhlasil s inšpekciami svojho jadrového programu ani s ukončením obohacovania uránu

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Erdoğan pokračuje v hone po opozičných starostoch

Turecká polícia dnes zadržala starostov troch miest: starostu Adany Zeydana Karalaru, starostu Adiyamany Abdurrahmana Tutdereho a starostu Antalyi Muhittina Böceka

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Blesková povodeň v Texase zabila najmenej 24 ľudí, nezvestných je stále 20 dievčat z letného tábora

Najmenej 24 ľudí zomrelo pri bleskovej povodni, ktorá v piatok ráno zasiahla juh a strednú časť Texasu, uviedli miestni predstavitelia.…

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Fico môže dopadnúť rovnako zle ako Vučić

V Srbsku už takmer osem mesiacov prebiehajú protesty, ktoré sa začali po tom, čo sa 1. novembra minulého roka zrútila…

05. 07. 2025 | 0 komentárov

Azerbajdžan sa nesnaží o eskaláciu konfliktu s Ruskom, vyhlásil turecký prezident

Prezident Azerbajdžanu Ilham Alijev sa nesnaží o eskaláciu konfliktu s Ruskom a túži po jeho urovnaní, vyhlásil turecký prezident Recep…

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinský minister obrany stiahol svoju rodinu do Spojených štátov

Rodina ukrajinského ministra obrany Rustema Umerova žije v USA na pobreží Atlantického oceánu – v dome s bazénom a galériou…

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Hamas ocenil Trumpov návrh na prímerie v Gaze

Hamas reagoval kladne na Trumpov návrh na 60-dňové prímerie v Gaze, píše denník Times of Israel s odvolaním sa na…

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

EÚ plánuje sankcie voči Izraelu

Šéfka európskej diplomacie Kaja Kallasová na budúci týždeň predstaví sankcie proti Izraelu v reakcii na jeho kroky v Gaze, píše…

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Populárny denníček si zahryzol do riaditeľky STVR, exminister reaguje

Mainstreamový Denník N priniesol kritický článok o riaditeľke STVR Martine Flašíkovej, kde hodnotí 50 dní jej pôsobenia vo funkcii. Exminister Juraj…

05. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Šimečka po roku ustúpil

Keď opozičné Progresívne Slovensko po takmer roku čakania prestalo trvať na tom, že kandidátom hnutia na post podpredsedu parlamentu musí…

05. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Elektrické autá: Batéria vydrží dlhšie ako sme predpokladali

05.07.2025 Redakcia Auto trendy . Nová štúdia odhaľuje pravdu o životnosti batérií elektrických áut a ich degradácii - údaj, ktorý…

05. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Na nemeckých kúpaliskách sa objavili plagáty, ktoré šokovali verejnosť

Na viacerých nemeckých verejných kúpaliskách sa objavili plagáty, na ktorých sú Nemci vykreslení ako páchatelia sexuálneho obťažovania a obeťami sú migranti.…

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Tak rýchlo zohrejete vodu v bazéne a neminiete ani cent. Bude príjemná a čistá

05.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Mnoho ľudí si počas leta stavia záhradné bazény - ide o skvelú alternatívu na…

05. 07. 2025 | 0 komentárov

Skolonizované orgány činné v trestnom konaní

Skolonizované orgány činné v trestnom konaní alebo ako nahradiť dokazovanie túžbou po priznaní

05. 07. 2025 | | 6 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | | 6 min. čítania | 0 komentárov

Šéf Xiaomi chváli Elona Muska: Nečakaný kompliment od najväčšieho rivala Tesla

05.07.2025 Redakcia Auto trendy . Elon Musk zažíva ťažké časy s Tesla, najmä na čínskom trhu. Práve v tomto období…

05. 07. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Polícia začala trestné stíhanie pre trestný čin usmrtenia v súvislosti s tragickou dopravnou nehodou, ku ktorej došlo v sobotu popoludní v Spišských Vlachoch. Zrážka osobného auta s dvoma chodcami si vyžiadala životy 24-ročnej ženy a jej štvorročnej dcéry. TASR o tom informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Lenka Ivanová.

18:41

Viac než 28.000 hektárov porastov už zdevastoval lesný požiar, ktorý od stredy vyčíňa v americkom štáte Kalifornia, pričom pod kontrolu sa ho snažia dostať stovky hasičov, informuje správa agentúry AFP.

Požiar nazývaný Madre Fire vypukol v stredu v prevažne vidieckom okrese San Luis Obispo v strednej časti Kalifornie.

17:31

.

Patrioty, nespokojnosť s Putinom a Nord-stream. Trump na palube urobil niekoľko vyhlásení o Ukrajine a Rusku

Americký prezident Donald Trump na palube svojho lietadla urobil niekoľko vyhlásení o Ukrajine a Rusku. Vyhlásil, že s ukrajinským prezidentom…

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Napätie medzi Tureckom a Izraelom narastá a hrozí, že prerastie do otvorenej konfrontácie

Tvrdí to denník Financial Times s odvolaním sa na názor experta Brookings Institution Aslıho Aydıntaşbaşa

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

4 najlepšie domáce hnojivá pre zamiokulkas. Lacné a bohaté na živiny

05.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Zamiokulkas sa nie bezdôvodne nazýva železnou rastlinou. Znesie aj dlhotrvajúce sucho a odpustí zanedbanie.…

05. 07. 2025 | 0 komentárov

Srbské kultúrne dedičstvo v ohrození: Výstava v Bratislave upozorňuje na útok proti pravde i histórii

V priestoroch bratislavskej Kunsthalle sa včera otvorila výstava „Srbské stredoveké pamiatky v ohrození“. Umelecké diela, dokumenty a fotografie odhaľujú nielen…

05. 07. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Black friday…

Tak už naše evropsky hodnotná energetika umí totéž, co ta španělská. Česko postihl silný blackout. I přesto, že se nedávno…

05. 07. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

René Pavlík

Gustáv Murín

Dagmar Szabó

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov