Na otázku, či hrozí vládna kríza, alebo rozpad trojkoalície Danko uviedol, že hoci sú časy horšie, vláda podľa neho bude pokračovať v súčasnom zložení. “Nie je to vzťah, že by problémy neprichádzali, je to proste život. Je tu aj prirodzená ambícia opozičných strán vládnuť, kritika médií, verejnosť. Situácia sa vyvíja. Ja vždy hovorím, ak sa darí štátu, musia sa znižovať dane a odvody,“ povedal.
Koalícia sa ale podľa neho vždy môže rozpadnúť. “Ale tento stav v tejto chvíli taký nie je. Eskalujú niektoré problémy, dotknem sa najmä tej možnej teoretickej finančnej pomoci.“ Podľa Danka ide o „riešiteľnú vec“ a scenár odchodu SNS z vlády, ako tým pohrozil pred pár dňami podľa neho nastane, len ak by to predsa len „riešiteľné nemalo byť“.
“Keby to riešiteľné nemohlo byť, len potom prídu tie veci, o ktorých hovoríte“.
Podľa lídra SNS je treba analyzovať a vysvetľovať rozdiel medzi Európskou úniou a NATO, medzi NATO a Spojenými štátmi. „Bojím sa, že niekedy sa headlinovo spletú veci, ktoré vyzerajú komunikačne úplne inak a ľudia dostávajú vytrhnuté headliny z kontextu.“
“Slovenská republika je súčasťou EÚ a súčasťou NATO. SR by mala ctiť vzťahy v EÚ a jednota únie je nad všetkými vzťahmi. To, o čom sa bavíme, je individuálna zmluva povýšená nad naše povinnosti v kolektívnych orgánoch. My prijímame peniaze od únie, od NATO a ďalej ich investujeme. Ale tu musíte prísne rozlišovať, že ide o bilaterálny vzťah Spojených štátov so Slovenskom a zodpovedný minister zahraničia a premiér musia toto odkomunikovať na európskej úrovni, pretože sa tu vyvíja spolupráca v obrannej oblasti medzi Francúzskom a Nemeckom a EÚ hovorí o spoločnej bezpečnosti a do toho prichádza Kongresom schválená možnosť financovania do niektorých štátov, kde je uzatvorená táto osobitá dohoda.“
Moderátor Závodský poznamenal, že ide o štáty na tzv. východnej osi. “No veď práve to je to zaujímavé, že to je východná os,“ doplnil Danko.
Šéf SNS ďalej povedal, že SR sa musí správať zodpovedne vo vzťahu ku USA a na začiatku si vyjasniť, či osobitná dohoda, ktorú majú záujem podpísať, hovorí výslovne o ustanoveniach týkajúcich sa ozbrojených síl, a “konzekventne predpokladá prítomnosť ozbrojených síl…“
Závodský vzápätí skáče do reči: “A predpokladá? Naozaj?“ Podľa Danka sa v zmluve s vojenskou prítomnosťou počíta. “Áno, pretože (zmluva) rieši otázky jurisdikcie, rodinných príslušníkov či možnosti uzavretia tých objektov. A ešte raz zdôrazňujem. Ja som tú zmluvu čítať nechcel, verím ministrovi obrany.“
Danko si praje, aby sa objasnili ďalšie detaily zmluvy, a aby sa k tomu vyjadrili aj ministri spravodlivosti či dopravy, ktorých sa vraj dohoda taktiež týka. “Aby sme sa tu jasne bavili o tom, že nehovorte o odmietnutí investície, pretože žiadne peniaze nie sú zadarmo. Ich hodnotu musíme mať analyzovanú.“
Podľa neho minister Gajdoš má „vážnu obavu,“ že by mohlo dôjsť k zásahu do majetkových práv a identifikoval to podľa Danka tak, že dal projektu „stop“.
“Základná spoločenská otázka je, či chceme, alebo nechceme cudzie vojská na území SR.“
Závodský, ktorý dva dni predtým v rozhovore so štátnym tajomníkom MO Ondrejcsákom (nom. Most-Híd) hovoril, že by bola škoda neprijať 105-miliónovú americkú pomoc teraz vyhlásil: „Veď v tom je zhoda v koalícii aj v opozícii, že nechcete. Trvalú prítomnosť vojsk na našom území nechcete,“ zopakoval.
“No aj verím že nie. Rusko, ani Francúzsko, ani Nemecko ani Amerika tu nebudú… Takže teraz sa poďme baviť o tej osobitej dohode, ktorej základom je, že ak v tejto zmluve sú naozaj tieto ustanovenia, tak niekto išiel nezodpovedne do rokovania so Spojenými štátmi, ktoré zavádzal…“ Uviedol Danko s tým, že rokovanie sprostredkovalo Ministerstvo zahraničia SR.
Závodský sa opýtal, či sa nezodpovedne zachoval práve minister Miroslav Lajčák, na čo Danko odpovedal, že nemieni nikoho obviňovať.
Danko uviedol, že sa musí začať diskusia či je verejnosť a Slovensko za alebo proti prípadnému čo i len teoretickému umiestneniu vojsk USA na Slovensku teraz ako aj v budúcnosti a ak je proti, nie je podľa neho možné prijať spomínanú investíciu od Kongresu.
Vysvetlil, že MZV síce tvrdí, že nerokuje o prítomnosti vojsk USA na našom území, no podstata podľa neho je, že „zmluva obsahuje technické možné fungovanie ozbrojených síl“.
“Ja za SNS som aj preto mediálne povedal, že by som ani sekundu nemohol byť v koalícii…“ Reagoval Danko na to, že síce bude rešpektovať postoj Smeru-SD aj Mostu-Híd, no ak by zmluva a prijatie 105-miliónovej investície bolo podmienené čo i len teoretickou možnosťou umiestnia vojsk USA na Slovensko, bol by proti.