“Jedna klamlivá informácia dokáže nielen zničiť život akéhokoľvek človeka, ale aj ohroziť mier a bezpečnosť. Máme veľa príkladov vo svete, kde digitálne médiá spôsobili nedorozumenia a napätie,” upozornil Danko.
Podľa neho dnes útoky v digitálnom svete predstavujú možno ešte väčšiu silu než atómové zbrane. “Keď sme sa zaoberali trestnoprávnou ochranou pri bežnej komunikácii, tak sme zabudli na ochranu v digitálnom priestore,” vyhlásil Danko a upozornil, ako jednoducho sa dá útočiť na internetových diskusných fórach.
Na Slovensku sa podľa Danka čoskoro začne legislatívny proces na zrovnoprávnenie digitálnych médií s rozhlasom a televíziou týkajúci sa napríklad aj práva na opravu.
Z posledného samitu v Soule vyšla iniciatíva spoločného postupu v kybernetickej bezpečnosti. Táto téma je podľa Danka aktuálna aj v súvislosti s budúcoročnými voľbami do Európskeho parlamentu.
“Ja dopredu hovorím, že v európskych voľbách uspeje veľa nesystémových a neštandardných strán. Uvidíte chaos na rôznych úrovniach. Pokiaľ chceme naozaj riešiť problémy a spoločne postupovať, musíme robiť hlavne všetko pre to, aby bol zachovaný systém,” zdôraznil predseda slovenského parlamentu.
Medzi špecifické výzvy patrí podľa Danka ochrana dát. “Osem- či deväťročné deti, ktoré majú možnosť kedykoľvek si vytvoriť facebookový priestor, si dnes možno neuvedomujú, že obyčajné lajknutie čohokoľvek im môže v budúcnosti zničiť kariéru či ohroziť život,” povedal. Podľa neho je preto potrebný spoločný postup krajín voči internetovým gigantom ako Facebook či Google.
Danko v utorok absolvoval viacero bilaterálnych stretnutí. Rokoval napríklad s predsedom parlamentného zhromaždenia OBSE Georgim Ceretelim z Gruzínska, ktorého ubezpečil o jednotnom postupe v zahraničnej politike SR. Zdôraznil, že SR je za silnú Európsku úniu a plnenie si všetkých povinností voči nej, pričom účasť SR na eurázijskom samite treba vidieť vo svetle hľadania riešení spoločných problémov. S Ceretelim sa opäť stretne v piatok v Bratislave.