“S vysokou pravdepodobnosťou poznáme názov tejto rakety, vieme, kedy ju iránske orgány kúpili, a vieme, od koho ju kúpili,” uviedol Danilov.
Podľa jeho názoru práve fakt, že Kyjev mal tieto dôkazy a zverejnil, že medzi hlavné verzie príčin havárie patrí zostrelenie lietadla raketou, mali vplyv na Irán, ktorý zodpovednosť za stredajšiu tragédiu priznal v sobotu. Spočiatku Irán tvrdil, že ukrajinské lietadlo havarovalo v dôsledku technickej poruchy.
Danilov dodal, že podľa fotografie, ktorú v sobotu zverejnila kancelária ukrajinského prezidenta, je jasné, že vystrelená raketa zasiahla kokpit. Piloti “hneď po prvom zásahu zomreli,” zdôraznil Danilov. Na fotografii podľa neho jasne vidno aj otvory po rakete.
Danilov zároveň uviedol, že Ukrajina nezastaví vyšetrovanie tejto katastrofy napriek tomu, že Irán sa už medzičasom k zostreleniu lietadla priznal. Podľa Danilova Kyjev bude požadovať potrestanie osôb zodpovedných za tento čin.
Plnú zodpovednosť za zostrelenie ukrajinského dopravného lietadla prevzal v sobotu veliteľ vzdušných síl iránskych revolučných gárd brigádny generál Amír Alí Hádžízáde, ktorý dodal, že sa podrobí akémukoľvek rozhodnutiu, ktoré v súvislosti s tým bude prijaté.
Kanada žiada trasparentné prešetrenie zostrelenia ukrajinského lietadla v Iráne
Kanadský premiér Justin Trudeau v sobotu vyzval Irán na úplné a transparentné vyšetrenie zostrelenia ukrajinského lietadla Boeing 737, ku ktorému došlo v stredu ráno pri Teheráne. Stalo sa tak v Trudeauovom telefonickom rozhovore s iránskym prezidentom Hasanom Rúháním.
Trudeau v sobotu pred novinármi uviedol, že prevzatie zodpovednosti za zostrelenie lietadla zo strany Teheránu je dôležitým krokom.
Kanadský premiér súčasne Irán vyzval na “úplné a transparentné vyšetrenie” tragédie. Irán by za ňu podľa Trudeaua mal “samozrejme niesť plnú zodpovednosť.”
Kanadský premiér informoval, že príbuzní kanadských občanov, ktorí zahynuli pri havárii ukrajinského lietadla pri Teheráne, už vzniesli požiadavku na vyplatenie kompenzácií zo strany Iránu.
Tieto ich nároky, pomoc pri zvládaní dôsledkov tragédie na ich životy a dôkladné vyšetrenie toho, čo sa v stredu ráno po štarte lietadla stalo, označil Trudeau momentálne za najdôležitejšiu vec. Otázky, akú zodpovednosť by mal Irán niesť za ukrajinské lietadlo zostrelené nad Teheránom, zvážia Kanada a ďalšie krajiny v blízkej budúcnosti, uviedol Trudeau.
Kanadský premiér informoval, že prví kanadskí odborníci a diplomati, ktorí sa v Iráne zúčastnia na vyšetrovaní katastrofy a poskytnú pomoc rodinám obetí, dorazia do Teheránu v nedeľu.
V rozhovore s iránskym prezidentom Rúháním Trudeau podľa vlastných slov zdôraznil, že účasť Kanady na vyšetrovaní tragédie “je absolútne nevyhnutná”. Očakávame všestrannú a úplnú spoluprácu iránskych orgánov,” uviedol Trudeau.
Irán sa v sobotu v ranných hodinách k zostreleniu ukrajinského dopravného lietadla priznal s tým, že bolo “neúmyselné” a zavinila ho ľudská chyba.
V lietadle, ktoré bolo zostrelené v stredu krátko po štarte z teheránskeho letiska, bolo 176 osôb, pričom 57 z nich boli kanadskí občania – väčšinou šlo o príslušníkov iránskej komunity.
Okrem nich sa na palube nachádzali aj občania Iránu, Ukrajiny, Švédska, Afganistanu, Nemecka a Británie. Žiaden z nich pád lietadla po zásahu raketou neprežil.