Brusel 13. decembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP/Dmitri Lovetsky)
Vetranie cez otvorené okná a čerstvý vzduch v príbytku má byť od roku 2020 už minulosťou. Bruselskí byrokrati totiž prišli opäť so “skvelou” novinkou. Ľudia v novopostavených príbytkoch už nebudú môcť vetrať cez otvorené okná. Vetranie domácnosti sa bude odohrávať cez tzv. rekuperáciu.
Povinné vetranie tzv. rekuperáciou znamená, že nebude možné v budove vetrať cez okno, ale iba pomocou vzduchotechniky. Ide o smernicu EÚ z roku 2010, ktorú postupne jednotlivé krajiny zavádzajú do praxe. Česká republika sa poponáhľala, tam to už funguje. Na Slovensku bude platiť od roku 2020. Informuje portál noviny.sk
“Smernica EÚ z roku 2010 o energetickom hospodárení budov bola u nás účinná od 1. januára 2013,” tvrdí Zuzana Viciaňová z odboru komunikácie ministerstva dopravy SR. “Na Slovensku sa implementovala v 3 krokoch,” hovorí Petráš Dušan z katedry TZB stavebnej fakulty STU. Najskôr museli mať budovy nízku energetickú náročnosť, na čo stačili plastové okná či zateplenie. “Požiadavka na výstavbu budov od roku 2016 je na úrovni ultra nízkej energetickej,” čo si vyžadovalo napríklad trojité sklá na oknách.
Tretí krok vstúpi do platnosti v roku 2020. Rekuperačné vetranie funguje tak, že teplo s odchádzajúcim vzduchom z budovy nevyfučí, ale ohrieva vzduch, ktorý prichádza z vonku. Ten však nemá tú kvalitu na akú sme zvyknutí.
Chýba mu vôňa, čerstvosť a to môže zvýšiť riziko ochorení dýchacích ciest. V potrubiach rekuperačných jednotiek sa usádzajú mikroorganizmy, ktoré sa dostávajú následne s “čerstvým” vzduchom do interiéru. “Dnes generácia súčasných tridsiatnikov vo Švédsku a Nórsku má v 60 percentách astmu,” vysvetľuje Petráš. V našom klimatickom pásme nie sme zvyknutí na vzduchotechniku ako v krajinách južnej Európy. Dilemu zdravia a pohody versus úspora energie asi každý bude riešiť inak. Pokiaľ budú ľudia hromadne vetrať cez okná, potom je otázne, či do vzduchotechniky investovať.
Samuel Gdovin