Šupiny z pangolina s údajne liečivými vlastnosťami kúpite po 80 dolárov za sto gramov v stánku. Majú liečiť artritídu, pomáhať pri laktácii, kŕčoch, finančných rituáloch(!), ďalej majú liečiť žalúdočnú nevoľnosť, epilepsiu, menštruačné bolesti, hojiť rany a ochraňovať ducha. Samozrejme, nič z toho neliečia, ide o úplné nezmysly a povery, ktoré sa medzi aziatmi tradujú už storočia, bez toho, aby sa našla v krajine aspoň jedna vedecká autorita, ktorá by tieto hlúposti vyvrátila.
Šupiny pangolina majú obdobné zloženie ako nechty, tvorí ich keratin. Prívrženci tejto liečebnej terapie by tak okusovaním nechtov dosiahli rovnaký terapeutický výsledok a ušetrili by aj svoju peňaženku a hlavne prírodu a jej ohrozené druhy. Až 70 percent čínskych respondentov však uviedlo, že verí, že konzumácia pangolína môže vyliečiť spomínané choroby. Ľudia sú o tom presvedčení, lebo veria že to má korene v tradičnej čínskej kuchyni a medicíne.
Za posledné desaťročie bolo odchytených viac ako milión pangolínov, čo tvorí až 20 percent nezákonného obchodovania s voľne žijúcimi živočíchmi. Za posledné dve desaťročia sa počet malajských pangolinov znížil o 80 % a filipínskych a indických o 50 %. V Číne sa v minulom roku čínsky pangolín stal „funkčne vyhynutý“.
Pavol Novak