Bratislava 14. mája 2024 (HSP/ The Associated Press / Foto:TASR/AP-Jessica Gow/TT News Agency via AP)
Eurovízia vyvoláva aj niekoľko dní po korunovaní víťaza nevídanú vlnu kontroverzie. Európskych lídrov nahnevalo, že organizátori piesňovej súťaže zakázali vyvesiť vlajku Európskej únie v koncertnej sále, zatiaľ čo vlajky členských štátov aj LGBT komunity vyvesené boli, píše The Associated Press
Podpredseda Európskej komisie Margaritis Schinas poslal organizátorom podujatia, Európskej vysielacej únii EBU, nezvyčajne ostrý list. V mene 27 krajín Európskej únie pokarhal organizátorov súťaže za ich “nedôslednosť”, keď počas finále zakázali vyvesenie európskej vlajky v koncertnej sále.
Schinas v liste tvrdí, že zákaz vyvesenia vlajky prispieva k “diskreditácii symbolu, ktorý spája všetkých Európanov”.
Európska komisia v pondelok uviedla, že plánuje “veľmi živú diskusiu” s organizátormi. Európska modrá vlajka so žltými hviezdami je vnímaná ako zjednocujúci prvok pre všetkých zúčastnených. Hoci v Eurovízii nesúťažila EÚ ako celok, súťažili mnohé jej členské štáty.
„Tieto kroky( organizátorov) vrhli tieň na to, čo by malo byť pre národy celej Európy a sveta radostnou príležitosťou na spoločné oslavy,“ napísal Schinas.
Na prestížnej európskej súťaži chýbala európska vlajka
Vlajka EÚ je vyvesená na nespočetných podujatiach a vo všetkých krajinách EÚ a často vlaje spolu s národnými vlajkami od malých mestských hál až po obrovské vládne budovy.
„Nejednotnosť v postoji EBU nechala mňa a milióny vašich divákov premýšľať o tom, pre koho a za čo súťaž Eurovision Song Contest bojuje,“ uviedol v liste.
Pred finále hovorca Európskej vysielacej únie uviedol, že držitelia vstupeniek si môžu priniesť a vyvesiť len vlajky reprezentujúce zúčastnené krajiny, ale aj vlajku dúhovej farby, ktorá je symbolom LGBTQ+ komunít. (Nie však vlajku, ktorá je symbolom zjednotenej Európy).
Súťaž tento rok, vlastne tak ako aj po minulé roky, sprevádzal jeden škandál za druhým. Holandského účastníka Joosta Kleina diskvalifikovali kvôli obvineniu z údajného z nezákonného vyhrážania, účasť Izraela na podujatí rozbúrila protesty spojené s vojnou v Gaze a súťaž nakoniec vyhral nebinárny raper Nemo s piesňou “The Code”, opernou pop-rapovou ódou na spevákovu cestu k tomu, ako prijať svoju negenderovú identitu.
Prečítajte si tiež :