Populistické strany považujú májové voľby do Európskeho parlamentu (EP) za akúsi šancu “pripraviť Brusel o kontrolu nad EÚ”. V dôsledku toho sa veľa strán rozhodlo, že odloží svoje plány na vlastný variant brexitu, aby “reformovali alebo zničili európsky blok zvnútra”, píše The Daily Telegraph.
Tento týždeň strana Švédski demokrati upustila od svojho sľubu ohľadne toho, že zabezpečia vystúpenie krajiny z EÚ. Namiesto toho teraz jej zástupcovia hovoria, že radšej počkajú a posúdia, aký vplyv bude mať brexit na túto organizáciu.
“Aby sme mohli bojovať s dnešným nadnárodným systémom, musíme byť pragmatickí. Zatiaľ čo čakáme na výsledky brexitu, musíme predovšetkým, aby sme vrátili Švédsku jeho vplyv, konať vnútri vysokej pevnosti EÚ v Bruseli, “napísal nedávno predseda strany Jimmie Åkesson vo svojom článku.
Zástupca Švédskych demokratov v europarlamente, Peter Lundgren, sa pokúsil vysvetliť zmenu priorít svojej strany vznikom priaznivých okolností v Bruseli.
“Prvýkrát existuje reálna možnosť reformovať EÚ zvnútra. Práve tomu sa budeme venovať v novom mandátnym období a na tom bude založená naša kampaň v budúcich voľbách, “vyhlásil.
Denník pripomína, že aj nacionalistická strana Alternatíva pre Nemecko (AFD) sa predtým vzdala svojich plánov v manifeste venovanom májovým voľbám na vystúpenie krajiny z Európskej únie. “Nemusíme EÚ zlikvidovať, ale navrátiť ju k rozumnému základu,” vyhlásil líder strany Alexander Gauland.
V roku 2017 Sampo Terho, člen strany Praví Fíni, vyzval na vykonanie referenda o vystúpení z EÚ. Keď sa však stal ministrom pre spoluprácu s Európskou úniou, začal tvrdiť, že má jeho krajina bojovať za lepšiu EÚ, a nie z nej vystupovať.
Liga Severu, ktorú vedie taliansky minister vnútra Matteo Salvini, stále kritizuje migračnú politiku EÚ a jej spojenci z Hnutia piatich hviezd sa zasadzujú proti tvrdým daňovým pravidlám európske organizácie. Obe strany dúfajú, že úspech v májových voľbách poskytne Rímu tromf v jeho boji s Bruselom.
Marine Le Pen, vodkyňa francúzskej Národného frontu, odmietla “frexit” po porážke v druhom kole prezidentských volieb. Teraz je jej strana, ktorá nesie nový názov Národné združenie, pre radikálnu reformu EÚ a pre jej premenu v “skutočne európsky projekt”.
Proeurópske strany a euroskeptici označujú budúce voľby do europarlamentu za “boj o dušu EÚ”. Francúzsky prezident Emmanuel Macrona a taliansky minister vnútra Matteo Salvini sa pravidelne sporia o budúcnosti EÚ, pripomína The Daily Telegraph.