Ústavný súd zmäkčil zásadu “trikrát a dosť” pre ťažkých zločincov. Lipšic varuje pred nebezpečnými ulicami

Ústavný súd zmäkčil zásadu “trikrát a dosť” pre ťažkých zločincov. Lipšic varuje pred nebezpečnými ulicami

Bratislava 30. novembra (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Vďaka zásade “3xdosť” sa znížila násilná kriminalita o polovicu

Rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR, ktorý zmiernil asperačnú zásadu v Trestnom zákone, nie je správne. Na dnešnom brífingu to vyhlásil poslanec NR SR a exminister spravodlivosti a vnútra Daniel Lipšic s tým, že aj vďaka tejto zásade sa na Slovensku znížila násilná kriminalita.

Reklama
Daniel Lipšic upozorňuje na pokles násilnej kriminality, lebo vďaka zásade trikrát a dosť sa na ulice nedostávajú ťažkí zločinci

“Asperačná zásada pôsobila dobre, funkčne a obávam sa, že zmierňovanie trestov pre páchateľov viacerých deliktov bude znamenať ohrozenie bezpečnosti ľudí na Slovensku,” podotkol. Lipšic vysvetlil, že podľa doteraz platnej asperačnej zásady ak niekto spáchal dva úmyselné trestné činy a jeden z nich bol zločin, tak sa zvyšovala horná hranica trestnej sadzby o tretinu, pričom súd musel uložiť trest v hornej polovici zvýšenej sadzby, teda sa zvyšovala aj dolná sadzba. “ÚS povedal, že zvyšovanie hornej sadzby je v poriadku, no dolná by sa zvyšovať nemala. Toto rozhodnutie považujem za nesprávne,” zdôraznil Lipšic.

Zároveň informoval, že od roku 2003, keď sa asperačná zásada prijala, počet násilných trestných činov klesol o polovicu. “Tento princíp bol od roku 2003 aplikovaný v tisícoch prípadov a preukázal svoju životaschopnosť napriek tomu, že sudcovia ho kritizujú, lebo sa musia venovať aj matematickému prepočtu a zužuje trestné sadzby pre súdy, čím robí rozhodovanie súdov objektívnejším,” uviedol poslanec. Zároveň zdôraznil, že slovenský Trestný zákon vždy obsahoval aj obsahuje možnosť mimoriadneho zníženia trestu odňatia slobody, ak to vyžadujú okolnosti prípadu alebo pomery páchateľa.

Reklama

 

Ústavný súd nedokázal podľa Lipšica nájsť ani relevantný dôvod

Lipšic vysvetlil, že ÚS zmiernil asperačnú zásadu preto, lebo je vraj v rozpore s článkom Ústavy SR, ktorý hovorí, že Slovensko je právny štát. “Považujem to za prejav súdneho aktivizmu, keď ÚS nevedel nájsť žiaden konkrétny článok, s ktorým by bol tento princíp v rozpore. Ak ÚS pôjde touto cestou a bude zrušovať predpisy len pre rozpor s týmto článkom ústavy, tak to môže byť veľmi subjektívne svojvoľné rozhodovanie podľa toho, čo sa sudcom páči alebo nie,” myslí si. Lipšic tiež poukázal na to, že asperačnú zásadu potvrdil vo viacerých rozhodnutiach aj Európsky súd pre ľudské práva ako súladnú s európskym dohovorom.

Prípadných sťažností odsúdených podľa asperačnej zásady sa Lipšic neobáva. “Trest im bol vymeraný v rámci potvrdenej trestnej sadzby. Mohli dostať potenciálne menej, ale nikto nemá nárok s tým ísť na Ústavný súd, ak bol jeho trest uložený v rámci trestnej sadzby stanovenej zákonom,” uzavrel.

Ústavný súd SR sa asperačnou zásadou zaoberal preto, lebo Krajský súd v Prešove inicioval abstraktnú kontrolu ústavnosti. Podľa ÚS je v rozpore s ústavou text v Trestnom zákone, že “súd uloží páchateľovi trest nad jednu polovicu takto určenej trestnej sadzby odňatia slobody”. K rozhodnutiu pléna ÚS SR pripojili odlišné stanovisko sudcovia Ivetta Macejková a Milan Ľalík.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:21

Najvyšší súd Talibanu v utorok oznámil, že súd v severovýchodnej afganskej provincii Kápísá dal verejne zbičovať dvoch mužov obvinených z lúpeže.

18:20

Súd poprednému predstaviteľovi Alternatívy pre Nemecko (AfD) Björnovi Höckeovi v prípade uznania za vinného z použitia nacistického sloganu pravdepodobne udelí finančnú pokutu. Oznámila to v utorok hovorkyňa krajského súd v nemeckom meste Halle Adina Kesslerová-Jenschová na záver druhého dňa pojednávania v tejto kauze.

18:19

Španielsky sudca v utorok oznámil, že obnovil vyšetrovanie podozrenia zo sledovania mobilného telefónu španielskeho premiéra Pedra Sáncheza špionážnym sotfvérom Pegasus. Súvisí to so žiadosťou o spoluprácu pri podobnom vyšetrovaní vo Francúzsku.

18:18

Vzájomné uznanie územnej celistvosti a zvrchovanosti Azerbajdžanu a Arménska je pre Česko principiálne. ČR má eminentný záujem na tom, aby bol región južného Kaukazu stabilný. V utorok to povedal český minister zahraničných vecí Jan Lipavský, ktorý v Prahe prijal svojho azerbajdžanského partnera Džejhuna Bajramova.

18:17

Vojenská spolupráca a regionálna bezpečnosť boli medzi témami rozhovorov poľského ministra obrany Wladyslawa Kosiniaka-Kamysza a britského kolegu Granta Shappsa vo Varšave. Obaja ministri sa stretli v utorok na základni 1. varšavskej obrnenej brigády.

 

18:16

Pro-palestínski demonštranti v utorok v Turíne narušili konferenciu o spolupráci v oblasti vedy a vesmíru medzi Talianskom a ďalšími krajinami.

18:01

Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev sa domnieva, že mierová dohoda s Arménskom je čoraz viac na dosah. Vyjadril sa tak v utorok, keď expertné tímy z oboch krajín mali začať na spoločných hraniciach s demarkačnými prácami.

17:26

Moskovský súd odmietol v utorok odvolanie väzneného amerického novinára Evana Gershkovicha proti predĺženiu vyšetrovacej väzby. Gershkovich je ako prvý západný novinár od čias studenej vojny obvinený zo špionáže.

17:19

Nastavenie dôchodkového systému, vrátane druhého piliera, by malo byť upravené ústavným zákonom. Navrhuje ho opozičná Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá sa obáva, že súčasná vláda Roberta Fica (Smer-SD) chce siahnuť na dôchodkové úspory ľudí. Liberáli plánujú osloviť kolegov z opozície, aby mohol byť ich návrh zaradený už do programu aktuálnej schôdze Národnej rady (NR) SR.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali