Curtice: Británia oslabí brexitom ekonomicky; v bezpečnosti ostáva silným hráčom

Londýn 31. januára 2020 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia)

 

Britský politológ John Curtice je odborníkom na volebné prieskumy. Pravidelne pre webový portál BBC komentuje priebeh a výsledky parlamentných volieb v Británii. V rozhovore pre TASR povedal aj to, či sa Spojené kráľovstvo po brexite dostane na medzinárodnom poli do izolácie, alebo aký bude mať po vystúpení vzťah s Európskou úniou

Na snímke John Curtice

— Aký bude mať po brexite Európska únia s Britániou vzťah? —

Jedinou odpoveďou na túto otázku je, že momentálne nevieme, pretože ešte nebola vyrokovaná podoba dlhodobého vzťahu a výsledky rokovaní sú rozhodujúce. Niektoré veci však už poznáme. Napríklad vieme, že britská vláda chce obmedziť slobodu pohybu a nechce zostať v colnej únii. To naznačuje viac-menej vzťah s určitým odstupom. Taktiež máme momentálne vládu, ktorá chce slobodu v odklonení sa od regulácií.

Takže všetky tieto veci samy o sebe poukazujú na relatívne chladný obchodný vzťah. Otázkou je, či Európska únia bude považovať všetky tieto body za potenciálne prekážky pre stanovenie spoločného vzťahu, či budeme neskôr musieť robiť kompromisy do určitej miery v určitých veciach, ktoré bude EÚ chcieť, ako napríklad práva týkajúce sa rybolovu, prístup k britským strategickým plánom a bezpečnosti. Očividne sa však pozeráme na vzdialenejší vzťah, ako má napríklad Nórsko. Či skončíme ešte ďalej – ako napríklad Švajčiarsko -, to bude predmetom debát, ale je takmer očividné, že mierime týmto smerom.

 

— Ako brexit zasiahne Britániu po ekonomickej stránke? —

To záleží taktiež od dlhodobého vzťahu medzi oboma stranami. Najpravdepodobnejším výsledkom sa zdá byť – aj keď ja teda nie som ekonóm -, že Británia hospodársky nebude rásť tak rýchlo, najmä krátkodobo. Takáto zhoda panuje medzi odborníkmi. Debaty o dlhodobých efektoch sú však, samozrejme, omnoho komplikovanejšie. Očakávam, že argumentom zástancov brexitu je, že odchod z Únie nám umožní nastaviť našu pozíciu ako zvrchovaný štát, ktorý bude môcť samostatne obchodovať. Tí z opačnej strany si však myslia, že je to mylná predstava.

 

— Príde k určitej izolácii Británie na medzinárodnom poli? Bude odsunutá do úzadia, alebo bude naďalej považovaná za dôležitého hráča? —

Prirodzene, nie je v rovnakej lige ako Spojené štáty americké alebo Čína. Čo sa týka obchodných rokovaní, nebude na rovnakej pozícii ako Európska únia. Naopak, v otázke bezpečnosti a obrany bude naďalej vedúcim hráčom v aliancii NATO, keďže aj tak z veľkej časti sa väčšina problémov týkajúcich sa obrany rieši v štruktúrach NATO a nie v rámci Únie. Aj keď Únia hrá určitú rolu v tejto oblasti. Jednou zo závažných otázok je, ako by sa hospodárstvo Spojeného kráľovstva, ktoré tvorí 50 miliónov ľudí, vyrovnalo so stratou 450-miliónového európskeho trhu. Predpokladám, že zástancovia brexitu, ktorí si myslia, že nadobudneme väčší vplyv, budú argumentovať, že práve vďaka tomu, že sme sa oslobodili od Únie, môžeme teraz zastávať nezávislú pozíciu. No existuje množstvo ďalších, podľa ktorých, najmä dlhodobo, nás situácia posunie trocha do úzadia a zníži naše postavanie svetového hráča.

 

— Vyplývajú z brexitu pre Britániu aj nejaké výhody? —

Dovolím si na túto otázku neodpovedať.

 

— Predsa len, aký záver by ste mohli vyvodiť z doterajších analýz? —

Výhodami sa dá nazvať to, čo chcú zástancovia odchodu z Únie: že môžeme rozhodovať sami za seba, a nie, že sa o tieto rozhodnutia musíme deliť s ostatnými. Jednou z oblastí, ktorú určite môžeme kontrolovať, je imigrácia. Koniec-koncov, dôvodom, prečo sme tam, kde sme, je, že sa v poslednej dobe tak veľmi pretláčalo, aký má Británia problém s imigráciou. Takto bude mať Británia aspoň prostriedky, aby ju kontrolovala, no bude záležať na tom, do akej miery obmedzí čísla, pretože pracovný trh je od nej celkom závislý. Toto sú očividne dve témy, ktoré podporovatelia brexitu chceli presadiť.

 

— Po oficiálnom odchode krajiny z Únie nastane tzv. prechodné obdobie, ktoré vyprší v decembri 2020. Je 11 mesiacov dostatočne dlhý čas na to, aby Británia a Európska únia vyrokovali dohodu o svojom budúcom vzťahu? —

Experti v tejto oblasti sa prakticky zhodujú, že nie. Nie je to dostatočne dlhý čas na vyrokovanie a podpísanie ucelenej obchodnej dohody, ktorá by nielenže bola schválená Úniou, ale bola by aj ratifikovaná jednotlivými parlamentmi zostávajúcich 27 členských štátov. Preto sa môžeme pravdepodobne rozprávať o nejakej forme rámcovej dohody s viacerými dočasnými opatreniami, ktoré sa budú týkať najdôležitejších bodov. Na strane Británie ide pravdepodobne o služby a tovar. Spojené kráľovstvo už však nebude po skončení tohto roku prispievať do európskeho rozpočtu, takže toto bude pre nás výhodou. Ale keď britská vláda tvrdí, že “už sme preč z EÚ, čakanie sa skončilo,”  v praxi to stále znamená, že zástupcovia budú ešte nejaký ten čas vyjednávať o jednotlivých detailoch.

 

— Premiér Boris Johnson sa už viackrát vyjadril, že nepožiada Európsku úniu o predĺženie tohto prechodného obdobia, aj keď sa do jeho skončenia nepodarí vyrokovať obchodnú dohodu. Aké by boli následky pre Britániu? —

Áno, presne tak. Premiér z toho práve teraz chce urobiť zákon. Dohoda o odchode Británie z EÚ (Brexit withdrawal agreement) však nepokrýva väčšinu kritických bodov, ktoré by nastali v prípade brexitu bez dohody. Preto sa opäť ponúka otázka, či skončíme s rámcovou dohodou, ktorá zahŕňa, ako som už spomínal, viaceré dočasné opatrenia. Vzhľadom na to, že druhá strana nebude chcieť, aby Británia odišla bez dohody, bude pod tlakom, aby sa nakoniec prišlo k nejakej dohode. Možno to bude vyzerať ako prechodná dohoda, ale formálne vzaté, nebude tomu tak.

 

— Ako veľmi dôležitá bola pre voličov otázka brexitu v posledných parlamentných voľbách, ktoré sa konali 12. decembra 2019? Konzervatívna strana, ktorá v prípade víťazstva sľubovala definitívny koniec “brexitovej ságy” odchodom z Únie koncom januára, napokon získala väčšinu v parlamente. —

Veľmi dôležitá. Celkom 78 percent ľudí, ktorí hlasovali za odchod z EÚ (pozn. TASR: v referende v roku 2016), volili buď konzervatívcov, alebo Stranu brexitu. V parlamentných voľbách v roku 2017 konzervatívcov volili približne dve tretiny týchto voličov. Na druhej strane politického spektra, v posledných voľbách okolo 80 percent voličov volilo za zotrvanie v EÚ jednu zo strán, ktoré preferovali vyhlásenie druhého referenda. V roku 2017 bolo týchto voličov 75 percent.

Téma brexitu bola nepochybne kľúčovou a výrazne ovplyvnila dianie týchto volieb. Koniec-koncov, konzervatívcom sa podarilo skoncentrovať podporu ľudí, ktorí hlasovali za odchod z EÚ; bolo to približne 74 percent týchto voličov. Získali medzi štvrtinou a tretinou hlasov tých voličov, ktorí hlasovali za odchod z EÚ v roku 2016, ale v parlamentných voľbách o rok neskôr volili labouristov. Na druhej strane, labouristom sa podarilo získať len polovicu hlasov voličov za zotrvanie krajiny v Únii, pretože sa rozdelili medzi nich a Liberálnych demokratov. Podpora týchto voličov od predchádzajúcich volieb klesla. Voliči konzervatívcov za zotrvanie v EÚ “utiekli” k Liberálnym demokratom. Kontrastom je odliv “brexitových” voličov labouristov, ktorí hlasovali za konzervatívcov. Vzhľadom na štruktúru nášho straníckeho systému tieto skutočnosti viac uškodili labouristom než konzervatívcom.

 

— V čom vidíte rozdiel v “brexitovej” politike bývalej premiérky Theresy Mayovej a súčasného predsedu vlády Borisa Johnsona? —

Určite v tom, že Johnson mieri k “tvrdšiemu” brexitu. No vyhovuje mu zároveň rozptyľovanie regulácií. Dohoda o voľnom obchode preňho v podstate znamená, že “vy akceptujete náš tovar a my váš” a nehádame sa o štandardoch a/alebo rôznych environmentálnych nariadeniach a pravidlách pracovného trhu. Kontrastom však je, že aj keď parlament pod oboma premiérmi nechcel povoliť voľnosť pohybu, teraz môže Johnson skončil s liberálnejšou imigračnou politikou ako by bola akceptovala Mayová.

 

— Čo hovoríte na otázku druhého škótskeho referenda o nezávislosti? —

Veľký vplyv na celú situáciu bude mať najmä názor spoločnosti spojený s pokrývaním tejto témy médiami. Dôležitá je práve otázka, či sa zvýšila podpora pre nezávislosť, ktorá síce môže byť relatívne malá, no je potenciálne veľmi dôležitá. Ak podpora neporastie, škótska vláda možno nebude až tak naklonená myšlienke druhého referenda. No ak podpora bude rásť, potom sa ocitnú v situácii, keď bude mať väčšinu v prospech nezávislosti krajiny. Momentálne je to okolo 48-49 percent. Nakoniec budú dôležitou udalosťou voľby do škótskeho parlamentu, ktoré sa odohrajú v máji 2021.

 

— Takže celá situácia okolo referenda záleží od škótskych volieb? —

Áno. A na tom, do akej miery sa dovtedy buď posunie, alebo neposunie názor ľudí na tému referenda o nezávislosti.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Nemecké spravodajské služby: Ak plynovod Severný prúd rýchlo neopravia, prídeme oňho

0 icon

Berlín 29. septembra 2022 (HSP/Foto:screenshot)   „Nemecké bezpečnostné orgány naznačujú, že tri zo štyroch vetiev plynovodov Nord Stream a Nord Stream 2 budú po údajnej sabotáži trvalo nepoužiteľné. Ak sa rýchlo neopravia, dostane sa tam veľa slanej vody a potrubie skoroduje," uviedol Tagesspiegel s odvolaním sa na vládne zdroje Publikácia…

Oni sa vlastne už otvorene priznali: kradnú, slúžia oligarchom a štát im pod rukami kolabuje

0 icon

Bratislava 29. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Matovič tvrdí, že SaS vo vláde okrádala ľudí a slúžila oligarchom. Keď to o svojej vláde hovorí minister financií, ako inak to má verejnosť brať, než ako vážne priznanie? A vraj kvôli takýmto ľuďom sa stane, že Robert Fico zloží vládu sám a…

Výkriky o novej “fašistickej” premiérke Talianska odstraňujú akékoľvek pochybnosti o tom, čo je ľavica

0 icon

Bratislava 29. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Riccardo De Luca, Screenshot Youtube)   Azda najväčšou lžou, ktorá bola na tejto planéte vyslovená za posledných 100 rokov, je tá o fašizme. Konkrétne, že fašizmus je "krajne pravicový" fenomén, píše o tom Scott Mckay pre The American Spectator Nikdy to nebola obzvlášť presvedčivá lož. Nie…

To najdôležitejšie z Ukrajiny

0 icon

Kyjev 29. septembra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP, TASR/AP-Leo Correa)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 6:54 - Ranné zhrnutie ukrajinského generálneho štábu: 1. Za posledný deň nepriateľ spustil tri raketové…

Zatiaľ čo západný kapitalizmus čelí opakovaným krízam, socialistická Čína dosahuje veľkolepé úspechy

0 icon

Bratislava 29. septembra 2022 (HSP/Global Times/Foto:Pixabay)   Autor nasledujúceho komentára je profesorom na Katedre politických štúdií a riaditeľom Výskumnej skupiny pre geopolitickú ekonomiku na Manitobskej univerzite vo Winnipegu v Kanade Po rozpade ZSSR Čínska ľudová republika pod vedením KSČ nielenže prežila, ale dosiahla veľkolepý úspech. Strana - štát, ktorá drží…

Česká polícia začala vykonávať kontroly na hraniciach so Slovenskom

0 icon

Praha 29. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Česká polícia začala od polnoci zo stredy na štvrtok vykonávať kontroly po celej dĺžke štátnej hranice so Slovenskom, a to na 27 bývalých hraničných priechodoch. Informuje o tom spravodajská stanica ČT24 Dočasné znovuzavedenie hraničných kontrol oznámil v pondelok český premiér Petr Fiala s…

Kto sabotoval projekt Nord Stream? Spoločná operácia USA a Poľska?

0 icon

Bratislava 29. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Stefan Sauer)   Rusko nemá vôbec žiadny rozumný dôvod na sabotáž vlastných plynovodov. Prečo by Rusi znefunkčnili zdroj svojho hospodárskeho vplyvu na Európu? Teda, možno to urobili, ale je ťažké pochopiť prečo, keďže ak by chceli vypnúť Európu od plynu, vedia to urobiť aj bez toho,…

Matovič Sulíkovi: Rišo, to do akej špiny si svoju stranu “odborníkov” vtiahol?

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Dnes začala mimoriadna schôdza o návrhu na odvolanie Igora Matoviča (OĽANO) z funkcie ministra financií, svoj príhovor predniesol hlavný aktér Igor Matovič ako aj predstavitelia strán, ktorí ho chcú odvolať. V parlamente bolo horúco. Matovič sa neskôr ozval aj na sociálnej…

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Veľvyslanectvo USA v Moskve vyzvalo svojich občanov, aby okamžite opustili Rusko

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP, TASR/AP-Markus Schreiber, Telegram, Screenshot Twitter, Twitter)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 20:11 - Nový balík sankcií EÚ voči Rusku sa zameria na…

Británia má problémy, pretože jej elita je natoľko pohltená USA, že si ich pletie s vlastným národom

0 icon

Londýn 29. septembra 2022 (HSP/globaltimes/Foto:TASR/AP-Stefan Rousseau)   Kríza libry a domáce obavy z nového hospodárskeho plánu britskej premiérky Liz Trussovej komplexne vystihujú súčasnú ťažkú situáciu Spojeného kráľovstva Po tom, ako nová britská vláda oznámila rozsiahly program znižovania daní, britská libra zaznamenala prudký pokles a dostala sa na historické minimum voči…

NAJNOVŠIE

BLOG

Boris Mesár

Prečo Západ obviňuje Moskvu zo sabotáže Nord Stream ?

0icon

Spomedzi všetkých krajín, ktorých sa sabotáž plynovodu Nord Streams priamo dotkla, bolo Švédsko prvou krajinou, ktorá začala vyšetrovanie.Dánsko a Nemecko mu pravdepodobne pomôžu. Rusko nebolo pozvané. Hoci je zrejmé, že dostať sa na dno Baltského mora bez účasti vlastníka plynovodu je nepravdepodobné. Okrem toho lídri

Peter Kohút

Televízia TA3 úmyselne a protizákonne zabránila vystúpiť vlasteneckým kandidátom v televíznej diskusii k voľbám

0icon

Televízia TA3 vedome, úmyselne a protizákonne znemožnila vstúpiť v televíznej relácii k voľbám dňa 26.9.2022 Ľubomírovi Goliašovi, kandidátovi na predsedu Prešovského samosprávneho kraja a dňa 27.9.2022 Renáte Bobák

Gustáv Murín

Mafia na Slovensku – stručné dejiny zla

0icon

Práve vychádza aj elektronická verzia tejto unikátnej encyklopédie zločinu na Slovensku. Elektronická verzia obsahuje prvú polovinu printovej verzie, konkrétne Obete a udalosti mafiánskeho vyČÍŇANIA 1990 – 2021, ale zato je oproti printovej verzii aktualizovaná a rozšírená. Napríklad:  

Dušan Hirjak

Hlavná priorita pre SR: založenia Antivojnového frontu obyvateľov SR za udržanie mieru v Európe a vo svete

0icon

Udalosti na Ukrajine sa nás, občanov SR, bytostne dotýkajú, ale nie v tom istom smere, ako to robí vládna moc a ako to prezentujú média. Vojnový konflikt na Ukrajine, v ktorom proti sebe stoja dve vojenské zoskupenia – „demokratický“ Z&aa

Milan Šupa

Odhaľovanie tajomstiev astrálneho sveta

0icon

Žijeme v dobe súdu a očisty zeme, kedy by ľudia nemali mať nijaké duchovné tajomstva. Naopak, mali by byť plne duchovne vedomí, aby mohli vedome kráčať k Svetlu a jeho cestami. Aby pri tom dokázali vedome využiť všetky pomoci, ktoré sa im ponúkajú.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke, ktorú zverejnila spoločnosť Neon, je scéna z hudobného biografického dokumentárneho filmu s názvom Moonage Daydream o britskom hudobníkovi Davidovi Bowiem

Autor: TASR/AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Nemecké spravodajské služby: Ak plynovod Severný prúd rýchlo neopravia, prídeme oňho

0 icon

Berlín 29. septembra 2022 (HSP/Foto:screenshot)   „Nemecké bezpečnostné orgány naznačujú, že tri zo štyroch vetiev plynovodov Nord Stream a Nord Stream 2 budú po údajnej sabotáži trvalo nepoužiteľné. Ak sa rýchlo neopravia, dostane sa tam veľa slanej vody a potrubie skoroduje," uviedol Tagesspiegel s odvolaním sa na vládne zdroje Publikácia…

Oni sa vlastne už otvorene priznali: kradnú, slúžia oligarchom a štát im pod rukami kolabuje

0 icon

Bratislava 29. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Matovič tvrdí, že SaS vo vláde okrádala ľudí a slúžila oligarchom. Keď to o svojej vláde hovorí minister financií, ako inak to má verejnosť brať, než ako vážne priznanie? A vraj kvôli takýmto ľuďom sa stane, že Robert Fico zloží vládu sám a…

Výkriky o novej “fašistickej” premiérke Talianska odstraňujú akékoľvek pochybnosti o tom, čo je ľavica

0 icon

Bratislava 29. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Riccardo De Luca, Screenshot Youtube)   Azda najväčšou lžou, ktorá bola na tejto planéte vyslovená za posledných 100 rokov, je tá o fašizme. Konkrétne, že fašizmus je "krajne pravicový" fenomén, píše o tom Scott Mckay pre The American Spectator Nikdy to nebola obzvlášť presvedčivá lož. Nie…

To najdôležitejšie z Ukrajiny

0 icon

Kyjev 29. septembra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP, TASR/AP-Leo Correa)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 6:54 - Ranné zhrnutie ukrajinského generálneho štábu: 1. Za posledný deň nepriateľ spustil tri raketové…

Zatiaľ čo západný kapitalizmus čelí opakovaným krízam, socialistická Čína dosahuje veľkolepé úspechy

0 icon

Bratislava 29. septembra 2022 (HSP/Global Times/Foto:Pixabay)   Autor nasledujúceho komentára je profesorom na Katedre politických štúdií a riaditeľom Výskumnej skupiny pre geopolitickú ekonomiku na Manitobskej univerzite vo Winnipegu v Kanade Po rozpade ZSSR Čínska ľudová republika pod vedením KSČ nielenže prežila, ale dosiahla veľkolepý úspech. Strana - štát, ktorá drží…

Česká polícia začala vykonávať kontroly na hraniciach so Slovenskom

0 icon

Praha 29. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Česká polícia začala od polnoci zo stredy na štvrtok vykonávať kontroly po celej dĺžke štátnej hranice so Slovenskom, a to na 27 bývalých hraničných priechodoch. Informuje o tom spravodajská stanica ČT24 Dočasné znovuzavedenie hraničných kontrol oznámil v pondelok český premiér Petr Fiala s…

Kto sabotoval projekt Nord Stream? Spoločná operácia USA a Poľska?

0 icon

Bratislava 29. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Stefan Sauer)   Rusko nemá vôbec žiadny rozumný dôvod na sabotáž vlastných plynovodov. Prečo by Rusi znefunkčnili zdroj svojho hospodárskeho vplyvu na Európu? Teda, možno to urobili, ale je ťažké pochopiť prečo, keďže ak by chceli vypnúť Európu od plynu, vedia to urobiť aj bez toho,…

Matovič Sulíkovi: Rišo, to do akej špiny si svoju stranu “odborníkov” vtiahol?

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Dnes začala mimoriadna schôdza o návrhu na odvolanie Igora Matoviča (OĽANO) z funkcie ministra financií, svoj príhovor predniesol hlavný aktér Igor Matovič ako aj predstavitelia strán, ktorí ho chcú odvolať. V parlamente bolo horúco. Matovič sa neskôr ozval aj na sociálnej…

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Veľvyslanectvo USA v Moskve vyzvalo svojich občanov, aby okamžite opustili Rusko

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP, TASR/AP-Markus Schreiber, Telegram, Screenshot Twitter, Twitter)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 20:11 - Nový balík sankcií EÚ voči Rusku sa zameria na…

Británia má problémy, pretože jej elita je natoľko pohltená USA, že si ich pletie s vlastným národom

0 icon

Londýn 29. septembra 2022 (HSP/globaltimes/Foto:TASR/AP-Stefan Rousseau)   Kríza libry a domáce obavy z nového hospodárskeho plánu britskej premiérky Liz Trussovej komplexne vystihujú súčasnú ťažkú situáciu Spojeného kráľovstva Po tom, ako nová britská vláda oznámila rozsiahly program znižovania daní, britská libra zaznamenala prudký pokles a dostala sa na historické minimum voči…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Prečo Západ obviňuje Moskvu zo sabotáže Nord Stream ?

0icon

Spomedzi všetkých krajín, ktorých sa sabotáž plynovodu Nord Streams priamo dotkla, bolo Švédsko prvou krajinou, ktorá začala vyšetrovanie.Dánsko a Nemecko mu pravdepodobne pomôžu. Rusko nebolo pozvané. Hoci je zrejmé, že dostať sa na dno Baltského mora bez účasti vlastníka plynovodu je nepravdepodobné. Okrem toho lídri

Peter Kohút

Televízia TA3 úmyselne a protizákonne zabránila vystúpiť vlasteneckým kandidátom v televíznej diskusii k voľbám

0icon

Televízia TA3 vedome, úmyselne a protizákonne znemožnila vstúpiť v televíznej relácii k voľbám dňa 26.9.2022 Ľubomírovi Goliašovi, kandidátovi na predsedu Prešovského samosprávneho kraja a dňa 27.9.2022 Renáte Bobák

Gustáv Murín

Mafia na Slovensku – stručné dejiny zla

0icon

Práve vychádza aj elektronická verzia tejto unikátnej encyklopédie zločinu na Slovensku. Elektronická verzia obsahuje prvú polovinu printovej verzie, konkrétne Obete a udalosti mafiánskeho vyČÍŇANIA 1990 – 2021, ale zato je oproti printovej verzii aktualizovaná a rozšírená. Napríklad:  

Dušan Hirjak

Hlavná priorita pre SR: založenia Antivojnového frontu obyvateľov SR za udržanie mieru v Európe a vo svete

0icon

Udalosti na Ukrajine sa nás, občanov SR, bytostne dotýkajú, ale nie v tom istom smere, ako to robí vládna moc a ako to prezentujú média. Vojnový konflikt na Ukrajine, v ktorom proti sebe stoja dve vojenské zoskupenia – „demokratický“ Z&aa

Milan Šupa

Odhaľovanie tajomstiev astrálneho sveta

0icon

Žijeme v dobe súdu a očisty zeme, kedy by ľudia nemali mať nijaké duchovné tajomstva. Naopak, mali by byť plne duchovne vedomí, aby mohli vedome kráčať k Svetlu a jeho cestami. Aby pri tom dokázali vedome využiť všetky pomoci, ktoré sa im ponúkajú.

Armádny Magazín

Mobilizácia, dezertéri a Kazachstan

0 icon

Kazachstan, 29.september 2022 (AM) – Ruský dezerčný exodus do Kazachstanu naberá na obrátkach. Podľa kazašských zdrojov sa od 21. septembra do 28. septembr

Ukrajina dostala šancu ukončiť vojnu. Západ ponúka Moskve výmenu za Zelenského

0 icon

USA, 29.september 2022 (AM) – Napriek pretrvávajúcemu konfliktu na Ukrajine Rusko urobilo niekoľko pokusov o dosiahnutie politického urovnania, ako aj množstvo výrečných a veľmi vážnych jednostranných krokov, ktoré niektorí považujú za gestá dobrej vôle. Nastal čas, aby Západ podnikol podobné kroky. To by však mohlo byť

Kadyrov označil výsledky referend za prirodzený vývoj politiky Kyjeva. Rusko je krok od matu USA na Ukrajine

0 icon

Čečensko, 29.september 2022 (AM) – Len jeden krok zostával Moskve, aby dala Spojeným štátom mat. Napísal o tom Edouard Husson, publicista francúzskeho vydania Le Courrier des Strateges. Francúzsky analytik si je istý, že Spojené štáty už nemajú priestor na manévrovanie. Ak sa regióny LĽR, DĽR, Cherson a Záporožie stanú súčasťou Ruskej federácie,…

Ako libanonskí šiíti spôsobili v roku 1983 americkej námornej pechote krvavý kúpeľ a prinútili ich rýchlo utiecť z krajiny

0 icon

Libanon, 29.september 2022 (AM) – Občianska vojna v Libanone /1975 - 1990/ zmenila túto kedysi kvitnúcu krajinu, ktorú prezývali Švajčiarsko Blízkeho východu, na nepoznanie. V krajine sa rozhorel náboženský konflikt medzi šiítmi, sunnitmi a kresťanmi, tento konflikt spoza hraníc riadili Američania a Izrael, ktorí sa obávali aj sunnitských Palestínčanov

Čína uviedla do prevádzky svoju najpokročilejšiu obojživelnú útočnú loď

0 icon

Čína, 28.september 2022 (AM) – Hongkonské noviny South China Morning Post uvádzajú, že stavba obojživelnej útočnej lode typu 075 LHD, ktorá je určená na umiestnenie a vypustenie helikoptér a bezpilotných lietadiel, bola dokončená. Píšu o tom používatelia čínskych sociálnych sietí Weibo a WeChat, ktorí ako dôk

FOTO DŇA

Na snímke, ktorú zverejnila spoločnosť Neon, je scéna z hudobného biografického dokumentárneho filmu s názvom Moonage Daydream o britskom hudobníkovi Davidovi Bowiem

Autor: TASR/AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali