Cudzinci vo veľkom skupujú pôdu, slovenský farmár o ňu musí bojovať

Cudzinci vo veľkom skupujú pôdu, slovenský farmár o ňu musí bojovať

Bratislava 2. apríla 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Gustavo Ercole)

 

Slovenskí farmári majú problém. Súčasná situácia s pôdou je neprehľadná, pôda je rozdrobená, majitelia sa k nej ťažko dostanú, vlastníci sú často vazalmi nájomcov, pozemková reforma je v nedohľadne a teraz je tu ešte problém s legislatívou, pre ktorý môžu farmári o pôdu prísť.

Ilustračné foto

Historicky sa to vyvinulo tak, že pôda na Slovensku je rozdelená na parcely rôznej veľkosti – od obrovských lánov až po miniatúrne roličky. Za socializmu sa tento stav neriešil a naopak, ďalej sa prehlboval v dôsledku dedičských konaní, ktoré pozemky ešte viac drobili.

Reklama

Preto bolo nevyhnutné začať pôdu sceľovať. To je proces, ktorý síce prebieha už od 90. rokov, ale slimačím tempom a naopak, dedičské konania pôdu aj naďalej drobia. Farmárom, ktorí sa dožadovali svojej vlastnej pôdy, ktorá však nebola ešte vysporiadaná, bola v minulosti prideľovaná náhradná pôda. Lenže teraz im hrozí, že o ňu prídu.

Situáciu vysvetľuje Anna Balková zo združenia Rodinné farmy: „Otázka náhradného užívania pozemkov je veľmi aktuálna, množstvo farmárov sa teraz búri proti vzniknutej situácii. Prichádzajú totiž o pôdu, ktorú mali vymeranú ako náhradné užívanie za svoje vlastné pozemky, ktoré z nejakého dôvodu nemohli dostať: boli rozdrobené, nedostupné v strede nejakých veľkých lánov a podobne. V zákone 330 z roku 1991 bol paragraf 15, ktorý hovoril o tom, ako majú byť pridelené tieto náhradné pozemky, a hlavne dokedy: bolo tam povedané, že do schválenia pozemkových úprav. Teda do dňa, keď farmár dostane na užívanie svoj vlastný pozemok. Lenže tento paragraf sa v roku 2008 zo zákona záhadne stratil bez akejkoľvek adekvátnej náhrady.“

Reklama

Teda farmári sa zrazu ocitli protiprávne na pôde, ktorú dostali na užívanie namiesto svojej vlastnej. Zo dňa na deň bola zodpovednosť hodená na nich a nikto, vrátane kompetentných nevie povedať, čo s touto situáciou ďalej.

„Ak sa situácia nezmení, farmári o pôdu prídu, napriek tomu, že sú vlastníkmi svojich rolí,“ hovorí A. Balková. „Vidiecka platforma a ďalšie poľnohospodárske organizácie preto žiadajú navrátenie statusu náhradného užívania pôdy do stavu, ako to bolo predtým. Nie je predsa možné, aby celá zodpovednosť bola hodená na farmárov. Tu naozaj zjavne pochybil štát. V tomto budeme veľmi tvrdí a myslím že aj farmári si za tým budú stáť. Je veľmi jednoduché povedať, nech si to dajú do poriadku v súlade so zákonom, keď to za danej situácie vôbec nie je reálne“.

Táto situácia, pre mnohých drobných farmárov vyslovene likvidačná, úzko súvisí s procesom sceľovania pozemkov, ktorého urýchlené ukončenie by malo byť prioritou každého vedenia rezortu poľnohospodárstva. Najmä ak od 90. rokov do dnešného dňa bolo scelených iba 12 percent územia!

„Nie sme tu na to, aby sme hodnotili, koľko peňazí na to bolo vynaložených a či sa použili správne. My len žiadame, aby tie pozemkové úpravy boli urobené čím rýchlejšie, a samozrejme, podľa možností najlacnejšie. Jedine tak sa dá dosiahnuť, aby ľudia neprišli o pôdu, ktorú majú vymedzenú ako náhradné užívanie,“ uviedla A. Balková. „Okrem toho je treba obmedziť ďalšie drobenie pôdy. Vieme, že pri dedičstvách dostávajú notári iba odporúčania, ako nemajú pôdu ďalej drobiť. Ale momentálne najakútnejšie je ponechať farmárom legálnu možnosť náhradne užívať pôdu, kým budú dokončené pozemkové úpravy. A malo by na tom záležať nielen farmárom, ale aj štátu.“

Jeden príklad z mnohých: farmár Gustáv Polák si zobral od vlastníka do prenájmu náhradnú pôdu. Lenže túto pôdu v roku 2014 Slovenský pozemkový fond vrátil vlastníkovi a urobil mu na ňu nájomnú zmluvu. Družstvo podalo na pána Poláka trestné oznámenie, že neoprávnene na tejto parcele hospodári. Pán Polák sa cíti byť v práve, čo mu potvrdili aj všetci právnici, s ktorými vec konzultoval, dokonca aj na právnickej fakulte. A pýta sa, ako je to možné a kde je príčina. A hneď si aj odpovedá: na vine je zákon, ktorý je diskriminačný a protiústavný.

Reklama

„Všimnite si, ako rafinovane to je tam napísané o prenájme poľnohospodárskej pôdy a poľnohospodárskeho podniku,“ upozorňuje pán Polák. „Ak súd vyhrá veľký, malý mu musí zaplatiť. Ale keď ja vyhrám, tak oni povedia, že nie sú platobne schopní a ja nedostanem nič, keďže tam je uvedené, že poľnohospodársky podnik je iba prenajatý – tí ľudia sú vlastne biele kone.“

Pán Polák sa hnevá aj na nerovnaké podmienky pre drobných farmárov a pre veľké poľnohospodárske podniky: „Prečo nie sú rovnaké podmienky pre veľkých a malých? Veď aj my malí odvádzame dane, tak isto ako veľkí. Pritom ten, kto obrába 25 tisíc hektárov, sa nemôže o pôdu starať ako ten, kto obrába sto hektárov a celú výmeru dokáže vyhnojiť maštaľným hnojom. Celé to nahráva tým veľkým a tomu, aby našu pôdu vo veľkom skupovali cudzinci, čo sa teraz deje. A my potom ani nevieme čo konzumujeme a stávame sa podnájomníkmi vo vlastnej krajine.“

Ivan Lehotský

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:25

Tohtoročnú Cenu za slobodu tlače udelili nemeckí vydavatelia novinárke, vojnovej dopisovateľke a aktivistke za ľudské práva Düzen Tekkalovej TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

15:24

Do Chorvátska dorazilo prvých šesť z celkovo 12 francúzskych stíhačiek Dassault Rafale, ktoré si balkánska krajina objednala. 

15:23

Niektorí nemeckí poslanci Slobodnej demokratickej strany chcú, aby Nemecko uzavrelo azylovú dohodu s krajinou mimo Európy. Inšpiroval ich nový zákon z dielne britského premiéra Rishiho Sunaka, podľa ktorého bude Rwanda prijímať migrantov z Británie.

15:21

Už tretieho podozrivého zadržali v súvislosti s kauzou podplácania, do ktorej je zapletený námestník ruského ministra obrany Timur Ivanov. Oznámili to moskovské justičné úrady.

15:20

 Najmenej 155 ľudí zahynulo v Tanzánii v dôsledku prívalových dažďov, informoval premiér Kassim Majaliwa. Uviedla to agentúra AFP.

15:19

Maďarského prezidenta Tamása Sulyoka prijal vo Vatikáne pápež František. Maďarská hlava štátu absolvuje oficiálnu návštevu tohto mestského štátu a sídla hlavy katolíckej cirkvi, uviedla agentúra MTI.

15:08

To, že má Ukrajina prístup k ťažkým zbraniam dlhého dosahu vrátane rakiet ATACMS zo Spojených štátov, v zásade nezmení výsledok prebiehajúcej vojny. Vyhlásil to Kremeľ.

14:34

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski v očakávanom príhovore v poľskom parlamente oznámil, že Poľsko sa chce opäť zaradiť medzi krajiny, ktoré určujú smerovanie Európskej únie. 

14:32

Poslanci Európskeho parlamentu vyzvali politické vedenie v EÚ a členské štáty eurobloku, aby urýchlene a rázne bojovali proti ruským pokusom o zasahovanie do demokratických a volebných procesov. 

14:13

Poslankyňa nemeckého parlamentu Sahra Wagenknechtová predloží návrh na zrušenie plánovaného zákazu spaľovacích motorov. V Bundestagu existuje jasná väčšina proti zákazu spaľovacích motorov, vyhlásila opozičná politička.

14:12

Vlaňajšia tragická streľba na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej a s ňou súvisiace udalosti psychicky významnejšie zasiahli okolo 9000 ľudí v Česku. Krízovú intervenciu im poskytovali stovky odborníkov. V správe o poskytnutej psychosociálnej pomoci to uviedla česká polícia.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali