Budapešť 22. augusta (TASR) – László Csatáry, ktorý je podozrivý z vojnových zločinov, ani jeho súdom určený obhajca Gábor Horváth, doposiaľ nedostali písomné súdne rozhodnutie o predĺžení Csatáryho domácej väzby. Obhajca o tom dnes popoludní informoval tlačovú agentúru MTI po tom, čo Budínsky ústredný obvodný súd zverejnil vyhlásenie o predĺžení väzby podozrivého.
Budínsky ústredný obvodný súd predĺžil Csatáryho domácu väzbu rozhodnutím zo dňa 16. augusta 2012. V zmysle verdiktu súdu, ktorý nenadobudol zatiaľ právoplatnosť, potrvá uvedená väzba najdlhšie do 18. novembra.
Predseda Maďarskej advokátskej komory János Bánáti pre MTI uviedol, že rozhodnutie o predĺžení väzby malo byť k dispozícii ešte pred vypršaním pôvodného termínu väzby a dotknutý by o tom mal vedieť. Ak takýto verdikt nie je k dispozícii, potom by teoreticky podozrivý mohol v domnienke, že väzba už neplatí, opustiť svoj domov.
Prokuratúra podozrieva Csatáryho z vojnového zločinu týrania ľudí, za ktorý môže byť potrestaný až doživotným väzením, píše sa vo vyhlásení oddelenia pre tlač a medzinárodné vzťahy Tribunálu hlavného mesta.
Maďarská prokuratúra 22. septembra nariadila na základe žaloby jeruzalemskej kancelárie Centra Simona Wiesenthala (SWC) vyšetrovanie v kauze vojnového zločinu v Košiciach z roku 1944.
Maďarská polícia 97-ročného muža zadržala 18. júla; Budínsky ústredný súd v ten istý deň nariadil domácu väzbu podozrivého platnú na 30 dní.
Csatáry podľa SWC zohral kľúčovú úlohu pri deportácii 300 židov z Košíc na Ukrajinu, kde z nich takmer väčšinu v lete 1941 v meste Kamenec Podolský povraždili, a čelí aj obvineniu z pomoci pri organizovaní deportácií približne 15.700 židov do vyhladzovacieho tábora v Osvienčime v roku 1944.
Csatáry bol v tom čase ako vysoký policajný funkcionár a úradník maďarskej okupačnej správy v Košiciach veliteľom zberného tábora. Po vojne ušiel do Kanady, ktorá ho zbavila kanadského občianstva až v roku 1997.