Csáky: Napriek vernosti Mosta-Híd Ficova vláda štyri roky nevydrží

Csáky: Napriek vernosti Mosta-Híd Ficova vláda štyri roky nevydrží

Bratislava 19. októbra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

 

Strana maďarskej komunity (SMK) je úspešná v regionálnych, komunálnych aj európskych voľbách, ale už trikrát za sebou sa nedostala do Národnej rady SR. Je však pravdepodobné, že vláda Roberta Fica nevydrží celé štyri roky volebného obdobia, preto musí byť SMK pripravená na “Deň D” a v správny čas znovu zaútočiť na parlamentné pozície. V diskusii na TABLET.TV to povedal europoslanec Pál Csáky (SMK).

Na snímke Pál Csáky
Na snímke Pál Csáky

“Najvernejším členom tejto koalície bude asi Most–Híd. Lebo oni už tak spálili mosty za sebou, že nemajú inú možnosť, len vydržať v tejto čudnej koalícii. Uvidíme, akú hru zohrá SNS. Vidím tam určité pohyby aj určitú rivalitu medzi SNS a Smerom,” poznamenal Csáky. “A čo je určité nóvum, to sú vnútorné pohyby v samotnom Smere. Pravdepodobne aj tu platí zákon, že keď je strana veľmi dlho pri moci, skorumpuje sa, vyrábajú sa problémy a vnútorné napätie bude raz také, že sa strana môže rozdeliť. Ani zdravotné kapacity pána Fica nie sú neobmedzené,” konštatoval. Dodal, že neočakáva veľké zmeny v nasledujúcich dvanástich mesiacoch, ale to neznamená, že koalícia vydrží štyri roky.

Reklama

Podľa Csákyho SMK, na rozdiel od Mosta–Híd, nemá rezervoár slovenských voličov, čo ju oslabuje v boji o parlamentné kreslá. V maďarskej komunite je však podľa neho podpora SMK stabilizovaná, zatiaľ čo Most–Híd tu voličov stráca.

“Na kongrese v roku 2007 sme reagovali na situáciu, že v SMK sa do roku 2006 vytvoril veľký problém. A to bola korupcia v strane a v šedej zóne za stranou. Riešili sme to výmenou predsedu Bélu Bugára. V živote nás nenapadlo, že sa formou zmiešanej strany Most-Híd vráti na politickú scénu,” rekapituloval Csáky. Predsedom SMK sa vtedy stal práve Pál Csáky. Po tom, ako strana neuspela v nasledujúcich parlamentných voľbách, však z funkcie odstúpil.

Reklama

SMK v nasledujúcich rokoch uspela v komunálnych a regionálnych voľbách a Pál Csáky sa prebojoval aj do europarlamentu. Do NR SR sa však už nedostala. “Most–Híd medzi občanmi maďarskej národnosti klesá. Ale tí ľudia, ktorí od nich odišli, sa nevrátili k nám.

Ak analyzujete účasť na tohtoročných parlamentných voľbách, najnižšia bola v okresoch Komárno, Dunajská Streda, Rimavská Sobota, Trebišov, kde sme silní. Ľudia ostali doma,” tvrdí Csáky.

“Tak SMK urobila nezvyklý krok, zvolili sme predsedu, ktorý je nová tvár a skúsime osloviť aj ľudí, ktorí doteraz neboli aktívni. Aj toto je cesta, netvrdím, že už máme v tejto oblasti úspechy. Zdá sa, že zatiaľ nie. Ale títo mladí ľudia, ktorí sa dostali do čela SMK, majú nárok na rok – dva a pred ďalšími voľbami uvidíme ako ďalej,” povedal na margo tohtoročného zvolenia Józsefa Menyhárta do čela SMK.

Ambíciou SMK v budúcoročných voľbách do vyšších územných celkov je podľa Csákyho udržať si súčasné postavenie. “V týchto voľbách ide o voľbu osobností a tých máme veľa.

Takisto si myslím, že máme šancu byť úspešní aj v ďalších komunálnych voľbách. Možno aj vo voľbách do Európskeho parlamentu,” povedal Csáky. “Budúce voľby do parlamentu nech budú kedykoľvek, budú pre SMK veľmi dôležité, lebo sme sa do NR SR už trikrát nedostali. Prekáža mi, že s tým niektorí kolegovia už akoby vedeli žiť. Zmierili sa s tým, že SMK na celoštátnej úrovni kope druhú ligu. Mne to nevyhovuje. Myslím si, že SMK sa má snažiť vrátiť do parlamentu,” vyhlásil Csáky.

Reklama

Dodal, že on osobne v tejto chvíli vidí svoje uplatnenie v europarlamente. “Aj tento rok som bol oslovený, aby som sa vrátil na čelo SMK. V maďarskej komunite existuje vrstva ľudí, ktorí mi fandia a ktorým veľmi ďakujem za podporu. Pravdepodobne aj toto bolo jednou z príčin úspechu pri eurovoľbách,” povedal. “Ale ja som tímový hráč. Nejaké veľké ambície v tejto oblasti nemám. Všetky moje budúce kroky podriaďujem tomu, ako sa rozhodne kolektív v SMK. Ak bude potrebné, aby som bol aktívny v jednej oblasti a dohodneme sa na tom, tak to zoberiem. Ak bude potrebné urobiť ďalšie aktivity v iných oblastiach, tak sa to uvidí,” dodal Csáky.

“Ďalšie eurovoľby budú v roku 2019, sú ešte ďaleko. Už som sa trochu udomácnil v Európskom parlamente, mám tam aj určité čiastočné úspechy a veľa kontaktov.

Nehovoriac už o tom, že som svojim voličom povedal, že je to na päť rokov, tak sa snažím toto volebné obdobie využiť efektívne. Ale aj dovtedy, v čomkoľvek môžem byť nápomocný kolegom v SMK, budem. Som súčasťou vedenia SMK, môžem dávať nápady a návrhy, s pánom predsedom a ostatnými ľuďmi som v kontakte takmer denno–denne,” zdôraznil.

Csáky v diskusii komentoval aj aktuálnu situáciu v Európe, na Slovensku a v Maďarsku z hľadiska riešenia migračnej krízy. “Obávam sa, že to nie je len európsky, ale svetový problém. Migrácia bude aktuálna ešte roky. Veľké masy sú pripravené v strednej Afrike, ďalšie v strednej Ázii. Klimatické zmeny a politické krízy tlačia ľudí zo svojich rodísk. Európska únia na to nie je pripravená,” povedal.

“To, čo EÚ a Nemecko urobili vlani, že pustili 1.200.000 ľudí prakticky bez registrácie, to v histórii nemá obdobu. Európa tento svetový problém nebude vedieť riešiť sama. Podľa môjho názoru treba zapojiť aj NATO a vytvoriť v severnej Afrike a severozápadnej Ázii bezpečnostné zóny. Nehovorím len o mestách, ale o väčších územiach, kde by NATO garantovalo bezpečnosť,” tvrdí Csáky. “A EÚ, USA, ale podľa mňa aj bohaté arabské štáty, by mali prispieť k tomu, aby sa tam vybudovali také infraštrukturálne a ekonomické možnosti, aby sa tam ľudia usadili a nemali dôvod ísť ďalej do Európy. A treba vyvinúť veľké úsilie aj na to, aby sme filtračnú zónu vytvorili tam,” zdôraznil. Ak by sa migranti prvýkrát posudzovali, ešte kým sú mimo Európy, podľa Csákyho by sme sa vyhli mnohým problémom.

Reklama

“Nemecký zákon napríklad hovoril o tom, že ak má byť niekto repatriovaný, vrátený z Nemecka do zeme pôvodu, má dostať – a to je veľmi humánne – minimálne týždeň na to, aby si vybavil všetky veci,” vysvetlil. “Takže dostal vyrozumenie od úradov, napríklad, že na budúci týždeň v piatok o desiatej prídeme pre vás, ideme vás deportovať. Hádajte, koľko takýchto ľudí našli doma. Teraz tieto zákony idú meniť, rovnako ako sociálne podpory,” dodal.

Na margo vyhlásenia talianskeho premiéra Mattea Renziho, podľa ktorého by štáty odmietajúce migračné kvóty mali prísť o eurofondy, Csáky povedal, že ľudsky a politicky chápe Renziho nervozitu, ale jeho návrh nepovažuje za reálny. “Eurofondy sú fondy solidarity. Nemyslím si, že sa to dá takto mechanicky spojiť a trestať krajiny s rezervovanejším postojom k migrantom. Skôr si myslím, že sa v ďalšom programovacom období vytvorí silnejšia rezerva na riešenie migračného problému na úkor štrukturálnych fondov,” odhadol.

Maďarské referendum síce viac ako 90 percentami hlasujúcich odmietlo migračné kvóty, v dôsledku nízkej volebnej účasti však bolo neplatné. “Zmysel referenda bol zvýšiť svoju legitimitu. Aby maďarská vláda a maďarský premiér mohol pri rokovaniach v Bruseli ukázať, že to nie je len jeho názor, ale aj názor občanov,” hodnotil Csáky. “Z tohto hľadiska výsledok nie je veľmi dobrý. Podľa prieskumov verenej mienky má rezervované postoje k migrantom 70 – 75 percent obyvateľov Maďarska. Ľudia asi mali dojem, že to nie je len o tejto téme a má to aj vnútropolitický kontext. Takže radšej ostali doma. Aj keď uznám, že viac ako 90 percent je tiež argument. V západnej Európe však panuje úzus, že ak referendum podľa zákona nie je platné, akoby neexistovalo,” vysvetlil Csáky.

Napriek tomu by podľa neho štáty V4 mali byť v tejto otázke aktívne, keďže migračný tlak ekonomicky, sociálne aj bezpečnostne ohrozuje všetky európske štáty. “Je to aj bezpečnostný problém. Islamský štát sem posiela svojich ľudí, prezident Europolu povedal v Európskom parlamente, že v Európe je minimálne 15.000 takýchto potenciálnych vojakov teroristických organizácií. Informácie o nich máme obmedzené,” vyhlásil.

“Ak vnímame situáciu tak, že je to svetový problém a bude pokračovať, je opodstatnené od každého očakávať, že sa bude spolupodieľať na riešení. Takto vnímam solidaritu. Ale akceptoval by som názor všetkých hráčov, ako chcú prispieť k tejto veci. Ja som už kritizoval V4, že nevyužíva skutočnosť, že predsednícka krajina EÚ je z tohto zoskupenia,” uviedol Csáky. “Lebo dnes to vyzerá tak, že západná Európa a Brusel navrhuje riešenia, teraz nechajme bokom, nakoľko sú reálne, a my len stále hovoríme nie.

Teraz by sme mohli využiť možnosť a právo predsedajúcej krajiny dať na stôl alternatívne návrhy,” uzavrel europoslanec za SMK.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

14:56

Súd v Madride vo stredu informoval o prebiehajúcom prípravnom konaní voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza. Podozrieva ju z obchodovania s vplyvom a korupcie v podnikateľskom sektore. Informovala o tom agentúra AFP.

Madridský súd v krátkom vyhlásení spresnil, že vyšetrovanie vedené proti Maríi Begone Gómezovej sa začalo už 16. apríla a “podlieha príkazu na utajenie“. Bližšie detaily v tejto veci neuviedol.

14:40

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu schválili historicky prvé pravidlá EÚ týkajúce sa boja proti násiliu na ženách. Ich cieľom je predchádzať rodovo motivovanému násiliu a chrániť jeho obete, najmä ženy a obete domáceho násilia.

Smernica požaduje zavedenie prísnejších zákonov proti kybernetickému násiliu, lepšiu pomoc pre obete a opatrenia na prevenciu znásilnení.

14:29

Z korupcie obvinený námestník ruského ministra obrany Timur Ivanov zostane vo väzbe prinajmenšom nasledujúce dva mesiace, a teda do 23. júna. Rozhodol o tom v stredu moskovský súd. Informovala o tom agentúra AP a stanica Sky News.

Podľa ruského Vyšetrovacieho výboru (Sledkom) je podozrivý z prijatia úplatku v obzvlášť veľkom rozsahu. Za tento trestný čin mu v prípade usvedčenia hrozí až 15 rokov väzenia.

Námestník ministra obrany bol zadržaný pre podozrenie z korupcie
Na nedatovanej snímke vydanej 11. kanuára 2024 námestník ministra obrany Timur Ivanov v Moskv
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali