Praha 22. novembra (TASR) – Cirkevné reštitúcie v Českej republike definitívne vstúpia do platnosti od začiatku roka 2013. Prezident Václav Klaus zákon dnes síce nepodpísal, ale ani nevrátil do parlamentu, preto od budúceho roka začne bezpodmienečne platiť. Informoval o tom spravodajský server iDNES.cz.
Hoci má prezident k zákonu určité výhrady, nechcel podľa vlastných slov vláde komplikovať situáciu. Klaus v odôvodnení, ktoré zverejnil na svojom webe, spomenul hlavné výhrady k zákonu. Norma podľa neho zvýhodňuje cirkvi oproti ostatným reštituentom.
“Vytvára tak reálne potenciálne riziká závažného prelomenia našej doterajšej reštitučnej legislatívy a vzniku nových nárokov a požiadaviek voči štátu zo strany subjektov, ktoré sa na základe tohto zákona môžu cítiť diskriminované,” napísal prezident, citovaný internetovým vydaním denníka Mladá Fronta DNES.
Klaus v odôvodnení, ktoré zaslal šéfke Poslaneckej snemovne parlamentu ČR Miroslave Němcovej, uviedol, že dostal mnoho listov, v ktorých ho ľudia žiadali, aby zákon vetoval. Nakoniec nechal po dlhom zvažovaní prejsť – ako právnu normu nazval – “silou pretlačený zákon”.
“Viem, že príprava a prijatie zákona boli jedným z vopred oznámených zámerov vládnej koalície, ktorá vzišla z volieb v roku 2010 a tým aj súčasnej vlády, ktorú som vymenoval. Viem, že pre stabilitu a vôbec ďalšie pokračovanie tejto vlády je to norma kľúčová,” uviedol prezident s tým, že nechce vyostrovať vzťahy na politickej scéne a vládu podrobovať ďalším skúškam.
Vládna koalícia zákon schválila 8. novembra po tom, čo zvrátila veto Senátu.
Cirkvi a náboženské spoločnosti podľa zákona dostanú svoj niekdajší majetok v hodnote približne 75 miliárd korún (tri miliardy eur) a finančné odškodnenie 59 miliárd (2,3 miliardy eur). Zároveň bude 17 rokov prebiehať prechodné obdobie, počas ktorého sa bude znižovať cirkvám príspevok od štátu. V roku 2030 by mali byť cirkvi úplne sebestačné, napísal iDNES.cz.