Praha 23. októbra (TASR) – Ani dnešné rokovania medzi vedením českej Občianskej demokratickej strany (ODS) premiéra Petra Nečasa a šiestimi poslancami-rebelmi vládnej strany, ktorí odmietajú akceptovať pripravované zvýšenie sadzieb DPH, sa neskončilo dohodou oboch strán. Následne o spornom daňovom balíčku rokoval aj poslanecký klub ODS.
Podľa slov jeho predsedu Zbyňka Stanjuru sa pri tejto príležitosti hovorilo hlavne o pravidlách fungovania politickej strany, keďže s postojom ODS k predmetnému balíčku je spojená aj dôvera súčasnej vláde. Sexteto nespokojných však na žiadny kompromis nepristúpilo. Nič na tom nezmenili ani apely ich straníckych kolegov, ktorí upozorňovali na fakt, že ODS bez ich podpory nedokáže dodržať koaličnú zmluvu a že v štandardnej politickej strane menšina pri hlasovaní rešpektuje väčšinový názor.
ODS, ktorá bude vo vnútrostraníckych rokovaniach pokračovať ešte pred parlamentným prerokúvaním v druhom čítaní, trvá na tom, že záverečné hlasovanie, ktoré by sa mohlo uskutočniť v piatok, bude spojené aj s hlasovaním o dôvere vláde premiéra Petra Nečasa.
Samotný predseda českej vlády aj po dnešných rokovaniach potvrdil, že ak v klube ODS zvíťazí zodpovednosť, jeho kabinet nepadne. Ak však rebelom ide napríklad o zosadenie predsedu strany a premiéra v jednej osobe a preskupenie síl vnútri strany, k dohode v ODS dôjde iba ťažko.
Petr Nečas súčasne potvrdil, že jeho kompromis by predpokladal zvýšenie dolnej, zníženej sadzby DPH o jediný percentuálny bod (zo 14 na 15 percent) na dobu jedného roka bez toho, aby došlo k zvýšeniu základnej, 20-percentnej sadzby DPH.
Jeden z rebelov, niekdajší šéf parlamentnej frakcie ODS Petr Tluchoř, to však považuje za "zúfalo malý krôčik". Súčasne dodal, že nejde o jedno percento, ale o program a budúcnosť strany.
Minister financií Miroslav Kalousek (TOP 09), ktorý už skôr avizoval pripravenosť na kompromis, ak bude ODS garantovať dôchodkovú reformu a cirkevné reštitúcie, aj keď podčiarkol, že donekonečna nemožno návrh štátneho rozpočtu odkladať, má zrejme čakania dosť.
Podľa vlastných slov navrhne Poslaneckej snemovni Parlamentu ČR, aby vláde v súlade s platnou legislatívou vrátila návrh rozpočtu na prepracovanie. Na dodržaní trojpercentného schodku šéf rezortu financií trvá aj naďalej a mieni ho dosiahnuť škrtmi, vrátane obmedzenia i niektorých prorastových opatrení.
"Ak nie je prechodná tá legislatíva na príjmovej strane, je nevyhnutné v záujme tej najvyššej priority, teda ukončeniu konania o nadmernom schodku, siahnuť k riešeniu, ktoré považujeme za horšie, to znamená k zníženiu fakultatívnych výdajov," cituje webový portál ČT24 slová Miroslava Kalouska. Minister financií by nový návrh rozpočtu predložil do 30 dní.
Opoziční sociálni demokrati zámer Miroslava Kalouska ostro odmietli. Vládny kabinet je podľa slov predsedu ČSSD Bohuslava Sobotku ochromený vnútornými spormi, neschopný vládnuť. Krajine tak k 1. januáru hrozí nebezpečný chaos. Sme proti tomu, aby sa desať miliónov občanov ČR stalo rukojemníkmi vládnej koalície, ktorá nie je schopná dohodnúť sa na kľúčových zákonoch a nie je schopná povedať, či bude alebo nebude vládnuť, vyhlásil líder najsilnejšej opozičnej strany. Vláda by podľa jeho názoru mala na parlamentnej pôde preukázať schopnosť vládnuť alebo odísť.
Ani KSČM nemieni urobiť nič pre zachovanie súčasnej vlády, predčasné voľby považujú komunisti za najčistejšie riešenie súčasnej situácie.
Premiér Petr Nečas chce podľa vlastných slov ešte zabojovať s nespokojnými straníckymi kolegami predsa len o dosiahnutie kompromisného riešenia. Stiahnutie návrhu rozpočtu a tým aj odloženie avizovaného hlasovania o dôvere vláde by mu za istých okolností v tom mohlo pomôcť.