Práve krádežami kovov si pritom ľudia „privyrábajú“ a často sa do zberní dostanú ukradnuté predmety veľkej historickej hodnoty. Policajné štatistiky potvrdzujú, že v posledných rokoch takých prípadov dvojnásobne pribudlo.
Zlodeji v Krnsku pri meste Mladá Boleslav zničili historický renesančný zvon. Vlámali sa do zvonice na cintoríne, cenný zvon rozbili na kusy a odniesli si z neho viac ako polovicu. Spôsobili viacmiliónovú škodu.
V Hrubej Skále pri Semiliach zničili dlhoprstí na prelome minulého a tohto roku symbolický cintorín horolezcov v Českom raji. Zmizli bronzové tabule s menami športovcov, ktorí zahynuli v posledných desaťročiach počas výstupov v Česku i zahraničí.
Vlani koncom novembra pri Brne v obci Mokrá-Horákov zmizol kamión aj so štyrmi tonami medi.
Zlodeji sa najviac zameriavajú na meď, bronz a mosadz
Zlodeji sa však začali zameriavať aj na pomníky a sochy. Medzi ich najčastejšie ciele patria meď, bronz a mosadz. „Dodávatelia“ zberných surovín majú najväčší záujem o medené odkvapy a drôty. Za meď sa totiž platí najviac, až 120 Kč (4,62 eura) za kilogram. Renesanciu medzi druhmi odpadu zažíva aj papier, ktorého kilogram sa vykupuje po 1,50 Kč.
A nejde len o malé sumy. Správa železničnej dopravnej cesty (SŽDC) v roku 2011 prišla krádežami kovov takmer o 47 miliónov Kč.
Polícia sa pri kontrole výkupní zberných surovín síce zameriava na veci, ktoré by mohli pochádzať z trestnej činnosti, ale problém tkvie v tom, že ak jej príslušníci objavia predmety, ktoré viditeľne do šrotu nepatria, musia nielen vypátrať konkrétneho „zberateľa“, ale ich povinnosťou je dokázať mu, že materiál odcudzil. A to býva najzložitejšie.
Krádeže kovov trápia celú Európu. Nemecký zákon napríklad umožňuje zakázať výkup kovov od fyzických osôb alebo je možný len vtedy, ak s ním súhlasia obce.
(1 EUR = 25,968 CZK)