Čomu sa smial Harabin na pojednávaní s Rostasom? A čo sleduje Rostas tým, že radšej pôjde sedieť?

Čomu sa smial Harabin na pojednávaní s Rostasom? A čo sleduje Rostas tým, že radšej pôjde sedieť?

Bratislava 27. októbra 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel,TASR-Martin Baumann)

 

Ďalší prelomový rozsudok, ďalšia trápnosmiešna šou. Opäť boli v akcii Štefan Harabin, prokurátor Honz a sudca Paluda. Výsledok: Tibor Eliot Rostas zrejme pôjde za svoj článok Klin židov medzi Slovanmi do väzenia

Tibor Eliot Rostas
Na snímke obžalovaný vydavateľ a šéfredaktor časopisu Zem a Vek Tibor Eliot Rostas

Tibor Eliot Rostas, svojrázna postava slovenskej alternatívy, vydavateľ a šéfredaktor časopisu Zem a Vek, bol Najvyšším súdom SR definitívne odsúdený na pokutu 4000 eur alebo tri mesiace väzenia. Bol to trest za to, že vo svojom časopise v článku Klin židov medzi Slovanmi (už ho má len na svojej súkromnej stránke, z webu zemavek.sk bol stiahnutý) podľa rozhodnutia súdu mal hanobiť rasu a národ.

Reklama

„Aj tento súd konštatoval, že Rostas svojím článkom v časopise Zem a Vek hanobil židovskú komunitu v Slovenskej republike, čím sa v podstate snažil vyvolať negatívne myšlienky, negatívne postoje voči tejto komunite, čo je v rámci slovenského Trestného poriadku trestným činom,“ komentoval rozsudok prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Tomáš Honz, ktorý pri procesoch podobného charakteru asi nemôže chýbať.

Sám Rostas rozsudok a obvinenie z extrémizmu vidí v inom svetle. Na svojej súkromnej stránke (viď TU) v článku Som vinný píše: „Som ten, kto sa hrdo, ale aj s pokorou k božej prozreteľnosti hlási k prebudeným. Áno, viem. Práve tým som sa voči najtemnejším silám previnil.“

Reklama

 

Komediálna vložka

Ani tento proces sa nezaobišiel bez komediálneho výstupu, ktorý zaobstaral enfant terrible slovenskej justície, bývalý šéf Najvyššieho súdu SR (NS SR) Štefan Harabin. Prišiel na súd spolu s Rostasom a už pri vstupe do budovy si odmietol (Rostas takisto) nasadiť rúško, lebo mu to žiadny zákon ani Ústava SR neprikazuje. Na výzvy príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) nereagoval a namiesto toho ich vyzval, aby si vyzliekli uniformy, lebo páchajú nezákonnosť.

Príslušníci ZVJS na Harabina zavolali policajnú hliadku. Tá prišla, ale potom, ako Harabin policajtom vysvetlil im dovtedy neznámu skutočnosť vyplývajúcu zo zákona, že v budove súdu nemajú žiadnu právomoc, policajti odišli. Ešte predtým Harabinovi oznámili, že ho nahlásia regionálnemu úradu verejného zdravotníctva. Takúto vážnosť má v praxi kocúrkovo zvané slovenský verejný poriadok.

Tibor Eliot Rostas Štefan Harabin
Šéfredaktor časopisu Zem a vek Tibor Eliot R. (vľavo) prichádza na pojednávanie na Najvyšší súd 26. októbra 2021 v Bratislave. Na pojednávanie prišiel aj bývalý sudca Štefan Harabin (uprostred), pričom obaja odmietli mať ochranné rúška. Štefan Harabin sa dostal do konfliktu so Zborom väzenskej a justičnej stráže

Zábava potom ešte gradovala aj počas pojednávania, ale pre krátkosť času čitateľov ušetríme od podrobností: napíšeme ešte, že Rostas kvôli odmietnutiu mať rúško bol z pojednávania vykázaný a ani si nevypočul rozsudok.

Po skončení pojednávania Rostasov advokát Ľubomír Hlbočan povedal, že jeho klient považuje celý proces za politický, nezaplatí ani cent a radšej si odsedí trest vo väzení.

Reklama

 

Sudca Paluda: je možné sa vyjadrovať iba tak, aby sme sa nedotkli svojím názorom práv iných

Predseda senátu Peter Paluda vysvetlil výšku trestu v dolnej hranici trestnej sadzby tým, že podľa súdu sa Rostas nedopustil šírenia extrémistických materiálov: „Musela by to byť dlhodobejšia, sústavná aktivita. Chápali sme to ako jednorazový akt.“

Súd v článku nevidel ani podnecovanie k nenávisti, keďže v ňom Rostas priamo nenavádza ľudí, aby Židom „robili zle“ a nenávideli ich, ale podobne ako prvostupňový súd, videl v ňom hanobenie rasy a národa.

„Nie je možné vyjadrovať sa akýmkoľvek spôsobom, ale len takým, dokiaľ sa nedotkneme svojim názorom práv iných,“ uviedol sudca Paluda. Podľa neho európsky pohľad na slobodu prejavu je iný ako americký, keďže v Európe máme skúsenosti s vojnami a totalitnými režimami, a aby sme sa ako spoločnosť vyhli krvavým konfliktom, je treba brániť nevhodným vyjadreniam aj trestnoprávnymi prostriedkami.

Ešte dodajme, že justičný mág a v poslednom čase už aj výtržník Štefan Harabin, sa (predtým, ako bol vykázaný zo súdnej siene) na záveroch súdu nahlas smial.

Reklama

 

Kde sú hranice slobody slova?

Harabin však nie je jediný, kto má na slobodu slova a extrémizmus iný názor než senát Petra Paludu. Názory verejnosti sú rôzne: časť ľudí sa stotožňuje s prísnymi trestami za každé nepovolené vyjadrenie, iní sú zase toho názoru, že tak ako neexistuje čiastočné tehotenstvo, tak neexistuje ani čiastočná sloboda slova – ak nie je úplná, tak nie je vôbec.

Štefan Harabin
Na snímke právnik Štefan Harabin (vpravo v popredí) počas hádky o nasadenie rúška pri príležitosti príchodu na verejné zasadnutie s obžalovaným vydavateľom a šéfredaktorom časopisu Zem a Vek Tiborom Eliotom Rostasom na Najvyššom súde SR. Bratislava, 26. október 2021

Aké vyjadrovanie je ešte v poriadku, a aké sa už dotýka práv druhých a je preto extrémizmom? Čo je ešte sloboda slova a čo už je ohrozenie spoločnosti? Nahmatať túto hranicu je ošemetné, okrem iného aj preto, že jej prekročenie sa trestá. Dokonca aj rôzni sudcovia majú na túto vec rôzny názor.

Pozrime sa napríklad, čo píše o slobode sudca Patrik Števík vo svojej knihe Zamyslenia – európska minulosť a duchovná kríza dneška:

 

Niečo o slobode

„Keď začne kolabovať demokracia a právny štát, ako prvá je na odpis vždy sloboda prejavu. Prísne obmedzenie spektra prijateľného názoru, ponižovanie, zosmiešňovanie a kriminalizácia názorových oponentov pod rôznymi zámienkami ušľachtilo znejúcimi. Je to tak preto, lebo totalitné praktiky sú neobhájiteľné, a preto odmietajú akúkoľvek symetrickú súťaž. Dialóg je smrťou pre totalitné postupy.

Vrcholom úpadku slobody a demokracie je kriminalizácia ľudí s iným názorom ako hlavnoprúdovým. Ak začneme chrániť demokraciu nedemokratickými prostriedkami, likvidujeme ju. V spoločnosti, ktorá je demokratická fakticky a nie iba na papieri, má právo na slobodu prejavu aj človek s názorom hlúpym alebo nebezpečným.

V skutočne liberálnej spoločnosti sa s nebezpečnými názormi bojuje dialógom a osvetou. Nie pod kuratelou trestného práva. Čím je častejšie postihovanie človeka za prejavený názor trestným zákonom, tým viac upadá sloboda, demokracia a právny štát. Nakoniec sa demokracia zmení na totalitný režim, ideologicky zameraný akokoľvek.“

Števík ďalej píše aj toto: „Samozrejme, absolútna sloboda neexistuje. A preto aj sloboda prejavu má určité obmedzenia – medzinárodné, ústavné a zákonné. Ide o výnimočné opatrenia zakotvené priamo v medzinárodných dokumentoch alebo v ústave, ktoré sa ale nesmú zneužívať na likvidáciu nepohodlných osôb alebo myšlienok. Urážka, ohováranie, klamstvo a podobne sú postihnuteľné v civilnom súdnom procese prípadne trestným právom. Sloboda je možnosť každého človeka konať čokoľvek, čo je rozumné a zodpovedné. Tým sa sloboda odlišuje od svojvôle.“

 

Reklama
Príčiny a premeny extrémizmu

A ako súvisí sloboda s extrémizmom? Števík v kapitole o príčinách a premenách extrémizmu píše: „Ak niektorá skupina ľudí žiada alebo dostáva viac, ako jej podľa prirodzeného práva patrí a je to na úkor skupiny žijúcej v súlade s prirodzeným právom, táto sa začne pochopiteľne brániť. Naopak, ak určitá skupina alebo jednotlivec dostáva menej, ako mu patrí podľa ius naturale, začne sa svojho práva domáhať. A pokiaľ porušovatelia prirodzeného práva nereagujú na prvotné náznaky, potom sa logicky napätie v spoločnosti zvyšuje, až vyvrcholí extrémnymi reakciami.

Človek poznajúci filozofiu dejín chápe, že extrémizmus je prirodzený následok – reakcia na určité správanie. Často sa však ľudstvo snaží zbaviť extrémistických reakcií tak, že má snahu odrezať vred z povrchu tela spoločnosti, ale odmieta sa zaoberať príčinami, ktoré tento následok vyvolali.

Deje sa tak najmä vtedy, ak určité spoločenstvo presadzuje myšlienky alebo robí kroky narušujúce prirodzenosť a porušujúce prirodzené právo. Nechce sa tohto konania vzdať, ale legitímnu obranu v mene prirodzeného práva tolerovať odmieta.“

 

Bez akcie niet reakcie

„Čím sa spoločnosť rozvíja komplexnejšie v súlade s ius naturale a so zdravým rozumom, tým menej napätia a extrémizmu je v nej,“ vyvodzuje Števík ďalej svoj logický záver. „Čím extrémnejšie je porušovanie prirodzeného práva, tým extrémnejšia je reakcia. Pochopiteľne. Akékoľvek prejavy extrémizmu ako reakcie, sú v spoločnosti neprijateľné rovnako, ako je neprijateľné neprirodzené a extrémistické správanie, ktoré je jeho príčinou.

Reklama

Keď nebudeme neprirodzene siahať na národnú identitu a tradičné hodnoty, nebude pravicového extrémizmu. Ak bude mať robotnícka trieda dôstojnú životnú úroveň a podiel na moci, komunizmus sa stane zbytočný. Pokiaľ zabezpečíme rovnosť príležitostí a rovnosť pred zákonom, opadne potreba liberálneho extrémizmu, ktorého príkladom je vyústenie Francúzskej revolúcie do vraždenia a rabovania.

Okrem prirodzených a logických príčin extrémizmu existujú aj iné. Ale nevedomosť a pocit menejcennosti sú jeho príčinou iba v okrajovej podobe.“

 

Trest a jeho účel

Toľko úryvky z knihy sudcu Patrika Števíka. Vráťme sa však k prípadu Tibora Eliota Rostasa a jeho trestu. A pripomeňme si, že každý trest by vo všeobecnosti mal mať okrem ochranného či odstrašovacieho aj výchovný účinok. Či ho bude mať aj v Rostasovom prípade, je veľmi otázne: on sám rozsudok súdu vníma ako nespravodlivý a naopak, svoje konanie ako mravné a vlastenecké. Dobrovoľne si vybral pobyt za mrežami namiesto finančnej pokuty. Prečo?

Tibor Eliot Rostas
Na snímke obžalovaný vydavateľ a šéfredaktor časopisu Zem a Vek Tibor Eliot Rostas

„Každá moja najdrobnejšia služba, ktorou sa previňujem voči zlu, ma znovu a opäť napĺňa blahodarným uspokojením ako všetkých vás, ktorí ste sa rozhodli nezísť z cesty k záhradám so stromami obdarenými zdravými plodmi. Tie plody pozbierajú naše deti, aby ich deti nikdy nezabudli, že stromy, ktoré poznáš po ovocí, sme tu vysádzali a chránili práve pre ne,“ píše Rostas na svojej stránke.

Reklama

Pred dvetisíc rokmi sa istý človek obetoval za nás všetkých. Či aj Tibor Eliot Rostas považuje svoju misiu za podobnú obeť, ktorú chce priniesť za nás všetkých, či by chcel byť symbolom svojej doby ako Jana z Arku, Giordano Bruno či Jan Palach, to vie len on. Rozsudky ako ten, ktorý nad ním vyniesol senát sudcu Paludu, ho však v takomto smerovaní môžu zrejme iba utvrdiť. A nielen jeho.

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:25

Výrobca spotrebného tovaru Unilever v utorok oznámil plány na zrušenie približne 7500 pracovných miest vo svojich prevádzkach na celom svete. Jeho cieľom je ušetriť v priebehu nasledujúcich troch rokov približne 684 miliónov libier (799,77 milióna eur). Informovala agentúra DPA.

Koncern, ktorý vyrába približne 400 značiek spotrebného tovaru od čajov Lipton cez mrazené pochúťky Magnum a Cornetto po mydlá Dove či kvasnicovú nátierku Marmite, uviedol, že prepúšťanie sa dotkne prevažne pracovných miest v kanceláriách.

10:22

Elon Musk potvrdil že užíva predpísaný ketamín, aby rozptýlil negatívne myšlienky, čo prináša prospech investorom Tesly. Vyhlásil to počas rozhovoru zverejneného v pondelok, informovala agentúra AFP.

Potvrdil teda užívanie anestetika zvyčajne používaného na tlmenie bolesti a liečbu depresie. Ketamín sa však vo veľkom zneužíva ako droga s potenciálne nebezpečnými až smrteľnými následkami intoxikácie.

Elon Musk
Na snímke Elon Musk
10:20

Všetci obyvatelia Pásma Gazy čelia akútnemu nedostatku potravín, upozornil v utorok americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Zdôraznil tým, že je potrebné zvýšiť dodávky humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy, informovala agentúra AFP.

09:22

Lionel Messi si zranil zadný stehenný sval a vynechá prípravné zápasy Argentíny v USA. Potvrdila to tamojšia národná futbalová asociácia.

Lionel Messi Nashville FC - Inter Miami
Na snímke útočník Interu Miami Lionel Messi padá v odvetnom osemfinálovom zápase Ligy majstrov CONCACAF proti Nashville FC 13. marca 2024 v americkom Fort Lauderdale
09:19

Pri inštalácii fotovoltiky si treba aktualizovať aj poistenie nehnuteľnosti a navýšiť si poistnú sumu o hodnotu solárnej elektrárne. Solárne panely totiž môžu zvýšiť hodnotu domu či iného objektu, v prípade podpoistenia by tak pri poistnej udalosti mohla poisťovňa vyplatiť menej peňazí. Upozornil na to riaditeľ pre neživotného poistenie v spoločnosti FinGO.sk Jaroslav Krajňák.

08:50

Ceny ropy v utorok ráno mierne klesli. Ovplyvnili ich vyhliadky na väčšiu ponuku z Ruska, slabší než očakávaný dopyt v sektoroch, ako je letecké palivo, a tiež opatrné obchodovanie pred rozhodnutím americkej centrálnej banky Fed o úrokových sadzbách. Informovala agentúra Reuters.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v apríli sa v utorok o 7.24 h SEČ predával po 82,58 USD (75,82 eura). To bolo o 14 centov alebo 0,17 % menej ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania.

08:26

Severokórejský vodca Kim Čong-un dohliadal na sériu palebných cvičení delostreleckých jednotiek na západe krajiny. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

Manévre zahŕňali aj „super-veľké viacnásobné raketomety“ a došlo k nim len niekoľko dní po tom, ako Južná Kórea a Spojené štáty uzavreli každoročné spoločné vojenské cvičenie Freedom Shield.

Kim Čong-un North Korea Koreas Tensions
Na snímke severokórejský vodca Kim Čong-un dohliada na sériu palebných cvičení delostreleckých jednotiek na západe krajiny
07:38

Americký prezident Joe Biden usporiada v apríli prvý trojstranný summit s lídrami Filipín a Japonska, oznámil v pondelok Biely dom. Informovala agentúra AFP. Podľa nej sa Spojené štáty snažia posilniť spojenectvo v regióne voči Číne.

Schôdzka Bidena s filipínskym prezidentom Ferdinandom Marcosom a japonským premiérom Fumiom Kišidom je naplánovaná na 11. apríla a je ďalšou v sérii stretnutí s ázijsko-tichomorskými spojencami USA.

Biden
Na snímke Joe Biden
07:19

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken odcestuje tento týždeň do Saudskej Arábie a Egypta na rokovania o úsilí zabezpečiť prímerie v Gaze a zvýšenie množstva humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy, uviedol v utorok prostredníctvom svojho hovorcu americký rezort diplomacie. Informovala agentúra AFP.

Antony Blinken
Na snímke americký minister zahraničných vecí Antony Blinken
07:00

Približne 700 ľudí uviazlo v utorok na krajnom severe Austrálie po tom, čo sa touto odľahlou oblasťou prehnala tropická cyklóna a obyvateľov odrezala od zvyšku krajiny. Informovala agentúra AFP.

Búrka tretej kategórie postihla spomínané územie prudkým dažďom a silným vetrom s rýchlosťou približne 170 až 200 kilometrov za hodinu, uviedol austrálsky meteorologický úrad.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Kondenačná stopa zo štartu rakety Falcon 9 spoločnosti SpaceX je vidieť nad domami v pondelok 18. marca 2024 v San Diegu

Autor: AP/Gregory Bull

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali