Comeyho začiatkom tohto mesiaca nečakane prepustil prezident Spojených štátov Donald Trump. Comey dohliadal na vyšetrovanie údajných hackerských útokov Ruska na e-mailové schránky Demokratickej strany, ako aj na ďalšie operácie tajných služieb týkajúce sa minuloročných amerických prezidentských volieb.
Trump vo štvrtok uistil, že neexistovala žiadna “tajná dohoda” medzi jeho volebným tímom a Ruskom. Aktuálnu situáciu pritom označil za “najväčšie prenasledovanie politika v amerických dejinách”.
Trump tiež poprel tvrdenia o tom, že požiadal Comeyho, aby ukončil vyšetrovanie ruských kontaktov s bezpečnostným poradcom Bieleho domu Michaelom Flynnom, ktorý bol prepustený vo februári.
Podľa denníka The New York Times Trump ruským diplomatom, s ktorými sa stretol 10. mája, povedal, že prepustením tohto “šialeného” riaditeľa FBI sa mu “veľmi uľavilo”. Comey bol prepustený deň predtým.
Medzi vysoko postavenými diplomatmi, s ktorými sa Trump v Oválnej pracovni stretol, bol okrem iných ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a ruský veľvyslanec v USA Sergej Kisľak.
Ďalšími súčasnými americkými predstaviteľmi, ktorí pripustili kontakty s Ruskom, sú podľa agentúry AP Trumpov poradca a zať Jared Kushner, generálny prokurátor Jeff Sessions a minister zahraničných vecí Rex Tillerson.