Nie je všetko zlato, čo sa blyští
Chcelo by sa veriť, že to s nami bruselskí páni myslia dobre. Ale skoro po šestnástich rokoch v Európskej únii je už jasné, že za každým zdanlivo dobrým úmyslom spočíva hromada problémov a čo je horšie, obmedzovanie národných štátov.
Európska únia vraj chráni svojich spotrebiteľov. Aha. Preto nič nerobí proti dvojnásobnej kvalite potravín. Európska únia chráni svojich občanov. Aha. Preto do únie púšťa migrantov a všetkými spôsobmi sa ich snažia vnútiť svojim členom. A teraz je tu nový plán Európskej únie. Chce zamestnancom štátov Európskej únie ponúknuť minimálnu mzdu.
Čo si, drahí čitatelia, predstavíte pod pojmom európska minimálna mzda? Čech či Slovák bude dostávať minimálne ako Nemec? Alebo snáď Nemec sa uskromní a bude súhlasiť s výškou minimálnej mzdy, ktorá platí u nás? Omyl. A už vôbec zabudnite na to, že by z Bruselu išli peniaze na vyrovnanie mzdových rozdielov medzi ekonomicky silnejšími a slabšími štátmi.
Európskej únii ide o niečo iné. Tak predovšetkým, za návrhom stojí francúzsky prezident Emmanuel Macron a s gustom o ňom hovorí aj nová šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Jeho zmyslom je prinútiť štáty únie na zvýšenie minimálnej mzdy do takej výšky, aby zamestnanci z ich krajín neprichádzali na Západ za prácou. Áno, inými slovami, Západ si tým chce strážiť svoj pracovný trh a platiť za to majú ekonomicky slabšie krajiny.
Opäť sa bude smiať bohatý Západ a doplácať na to budú slabší. Alebo krajiny, ktoré si idú svojou vlastnou cestou. Ako napríklad škandinávske štáty, ktoré minimálnu mzdu nemajú. Tým by Brusel chcel toto opatrenie naordinovať. Márne sa budú vzpierať, márne budú snívať o svojom brexite. Minimálnu mzdu dostanú.
“Európska komisia už môže hovoriť úplne do všetkého“
Jána Hrnčíř, český poslanec za SPD a podpredseda snemovne rozpočtového výboru a podvýboru pre dane, clá a lotérie v tejto súvislosti uviedol:
“Tento plán už teraz naráža na odpor škandinávskych štátov, ktoré minimálnu mzdu nemajú, a napriek tomu majú najvyššie mzdy. Veľkokapitál nepripustí, aby im vo východnej Európe klesli zisky, takže z toho zrejme nič nebude,” myslí si renomovaný politík.
Hrnčíř zdôrazňuje ešte jednu vážnu záležitosť, ku ktorej naozaj môže dôjsť. Brusel sa môže pokúsiť skĺbiť migračnú krízu s ekonomickými výhodami pre utečencov. Ako?
“Skôr sa obávam snáh o umiestňovanie ilegálnych migrantov do východoeurópskych štátov a vyplácanie západných sociálnych dávok z národných rozpočtov,“ myslí si expert.
Majú vôbec inštitúcie Únie vôbec právo hovoriť do takých citlivých otázok národných štátov, ako sú mzdy a sociálne dávky?
“Po brutálnej zbraňovej smernici sa obávam, že Európska komisia už môže hovoriť úplne do všetkého,“ s triezvym pohľadom na vec hovorí poslanec za SPD Jan Hrnčíř.