Americkej Demokratickej strane sa v utorkových kongresových voľbách podarilo po ôsmich rokoch získať väčšinu v Snemovni reprezentantov. Naopak, v Senáte si svoju väčšinu obhájili republikáni. Američania si vo voľbách vyberali zástupcov na všetkých 435 kresiel v Snemovni reprezentantov, a tiež na 35 z celkového počtu 100 kresiel v Senáte. Volili si tiež guvernérov v 36 z celkového počtu 50 štátov. Ako sa nový pomer síl prejaví v Trumpovej politike a čo môže očakávať od amerických volieb Rusko?
Na výsledky amerických volieb už reagovali aj finančné trhy. Wall Street a ázijské burzy hlásia pokles, naopak európske burzy zaznamenali rast. USD oslabil voči väčšine svetových mien, čo je dôkazom, že finančníci a trh očakávajú problémy Trumpa. Kontrola Demokratov nad Snemovňou reprezentantov umožní blokovať mnohé iniciatívy Donalda Trumpa.
Stojí za zmienku, že výsledky volieb sú v súlade s očakávaniami a prognózami, čím viac sa približoval dátum volieb, tým viac sa v tlači prestávalo hovoriť o “drvivom víťazstve Demokratov” a prognózy sa stávali čoraz viac realistickejšie a zdržanlivejšie. Celkovo však možno povedať, že výsledky volieb skomplikujú Trumpovi jeho aktivty.
Čo je však dôležité, Trump úspešne vyriešil dve veľmi dôležité úlohy. Udržal si kontrolu nad senátom, čo si určil ako svoj prioritný cieľ a takisto úspešne vykonal čistky v republikánskych radoch. Viacero Trumpových protivníkov z radov Republikánov muselo odísť a Republikáni sa stávajú podstatne loajálnejší k svojmu prezidentovi.
Podľa Dmitrija Drobnického, ruského politológa a amerikanistu, Trump posilnil svoje postavenie a urobil si dobré zázemie. Republikánska strana sa po voľbách stala konzervatívnejšou a viac trampistickou, čo môže ovplyvňovať americkú politiku na dlhšie obdobie. Podľa Drobnického práve táto skutočnosť viedla Trumpa k tomu, že na sociálnych sieťach označil výsledky volieb za obrovský úspech.
Michail Remizov, predseda Inštitútu národnej stratégie, pre portál Vzgljad uviedol, že kontrola nad senátom zaisťuje Trumpovi určitú ochranu pred impechmeantom a ponecháva mu relatívnu slobodu v zahraničnej politike. Republikáni však po prvýkrát za osem rokov stratili v Snemovni reprezentantov svoje vedúce postavenie. Čo podľa ďalšieho amerikanistu Alexandra Domrina znamená, že Demokrati budú môcť v Snemovni reprezentantov blokovať iniciatívy svojich oponentov. Rovnako Domrin predpokladá, že Demokrati sa začnú ešte aktívnejšie vyhraňovať voči Trumpovi. Takisto Domrin upozornil na to, že napriek Trumpovým vyhláseniam o “úžasných výsledkoch” ostáva faktom, že Republíkáni stratili svoju väčšinu v Snemovni a udržali si svoj vplyv len v Senáte. Domrin však nevylučuje, že sa staneme svedkami ďalšej polarizácie na americkej politickej scéne a je možné, že Trumpovi sa v kuloároch predsa len podarí v nasledujúcich týždňoch čiastočne zlepšiť svoje pozície. (Pri voľbe Kavanaugha zlyhali práve Demokrati, ktorí ho volili).
Dmitrij Drobnickij takisto nepovažuje výsledky volieb za bravúrny úspech Republikánov, Republikánom sa nepodarilo udržať si kontrolu nad celým Kongresom. Samozrejme, v Kongrese, kde Republikáni ovládajú Senát a Demokrati Snemovňu reprezentantov hrozí, že Demokrati začnú “bombardovať Trumpa a jeho rodinu”, takže Trumpa očakávajú dva roky intenzívneho boja, pričom americká spoločnosť sa bude ďalej výrazne polarizovať. Demokrati sa však ocitli v pasci svojej protitrumpovskej agitácie a hystérie, ak by sa správali kultivovanejšie, mohli podľa Drobnického ovládnuť aj senát. No protibelošský hysterický rasizmus Demokratov zohral svoju úlohu a tak veľká časť bielej americkej populácie sa i naďalej cíti byť frustrovaná a ohrozená, preto podporila Trumpa.
Drobnickij považuje za veľký neúspech Trumpa to, že nezvíťazil v tých štátoch, ktoré ho pred dvoma rokmi podporovali v prezidentských štátoch. Trump a republikáni stratili Pennsylvániu, Michigan, Ohio, Iowu a Wisconsin, za pozitívum považuje skutočnosť, že sa Republikáni výrazne očistili a protirumpovskí ladení republikáni stratili v Republikánskej strane svoje pozície.
Ako však ovplyvnia výsledky amerických volieb vzťahy Ruska a USA? Čo môže očakávať teraz Rusko – novú hysterickú vlnu sankcií, alebo určité oteplenie? Bude pokračujúca polarizácia nielen amerických elít, ale aj americkej spoločnosti pre Rusko výhodná, alebo nevýhodná?
Podľa Alexandra Domrina väčšina Demokratov a Republikánov v Kongrese sa netají svojou rusofóbiou. Ak ich niečo spojí, tak to bude spoločný protiruský a protičínsky postoj, takže očakávať zmeny v americkej politike voči Rusku podľa Domrina netreba. Dmitrij Drobnickij ale poukazuje na skutočnosť, že Demokratická strana – to sú globalisti, Republikáni sú protirusky zameraní z dôvodu pragmatických záujmov USA.