Tento týždeň hovorca Líbyjskej národnej armády (LNA) na čele s maršalom Chalífom Haftarom, ktorý riadi východnú časť Líbye, varoval pred možným teroristickým útokom na tzv. ropný polmesiac potom, čo obvinil západnú Vládu národnej jednoty podporovanú OSN zo spolupráce s teroristickými skupinami.
Aj keď sú hlavné ropné polia a terminály ďaleko od bojových stretov, pretože sú prevažne na východe a na juhu krajiny, história ukázala, že akékoľvek bitky v Líbyi môžu mať dramatický vplyv na ťažbu ropy.
Kto kontroluje líbyjsku ropu?
Tržby z obchodovania s ropou krajiny boli určitú dobu riadené Vládou národnej jednoty so sídlom v Tripolise, ale situácia sa skomplikovala po ukoristení ropných polí na juhu a na východe maršalom Haftarom.
Vodca Líbyjskej národnej armády umožnil, aby vývoz ropy riadila spoločnosť National Oil Corporation (NOC) v Tripolise, ale od tej chvíle jeho sily kontrolovali zhruba dve tretiny celkovej ťažby ropy v Líbyi.
Ale nehľadiac na to, že Haftarove jednotky upevnili svoju kontrolu nad ropnými poliami, príjmy z obchodu s týmto tovarom, ktoré v roku 2018 zaznamenali nárast o 80%, stále prúdili do centrálnej banky v Tripolise.
Východná časť sa potom rozhodla zriadiť paralelnú verziu NOC a centrálnej banky – iba v Benghází, aby sa pokúsila kontrolovať časť vývozu. Haftarove sily sa pri mnohých príležitostiach snažili získať medzinárodné uznanie týchto inštitúcií, ale nepodarilo sa im to.
Ako bol ovplyvnený vývoz ropy?
Počas posledných dvoch rokov sa Haftar pokúsil využiť svoju kontrolu exportných terminálov ako páku, aby získal väčší vplyv na centrálnu banku v Tripolise.
V júni 2018 boli námorné transporty líbyjských surovín pozastavené počas niekoľkých týždňov potom, čo Haftar obsadil dva terminály riadené NOC na východe krajiny a vyhlásil, že by ich znovu otvoril, keby bol nahradený guvernér centrálnej banky. Haftar tiež požadoval audit, ktorý by určil, ako sa plytvá príjmami z ropy, a obvinil centrálnu banku z financovania islamistických milícií, ktoré napádajú jeho sily.
Potom, čo Haftar odovzdal kontrolu nad terminálmi východnej vláde v Benghází, vývoz ropy klesol o 800 000 barelov denne a krajina stratila zhruba 1 miliardu dolárov, než maršal vrátil terminály vláde v Tripolise.
Vláda v Benghází sa tiež pokúsila obísť vládu Tripolisu v apríli 2016, ale ich plánovaný predaj 300 000 barelov ropy zastavila Bezpečnostná rada OSN.
Existuje alternatívny vývozný systém?
Napriek Haftarovým snahám prevziať kontrolu nad príjmami z ropy, rezolúcia BR OSN zakazuje predaj ropy vládou na východe nezávisle na inštitúciách so sídlom v Tripolise.
Na vrchole krízy v júni 2018 Prezidentská rada Vlády národnej jednoty uviedla, že NOC v Tripolise je jediným legitímnym orgánom zodpovedným za riadenie nakladania s líbyjskou ropou podľa platných mechanizmov a zákonov. Hovorilo sa, že príjmy z ropy sú zasielané do centrálnej banky Líbye, “aby boli splnené všetky potreby Líbye, vyriešená kríza a spravované záležitosti všetkých oblastí krajiny bez diskriminácie“.
V tejto súvislosti možno pripomenúť ropný plán z roku 2009, ktorý presadzoval Kaddáfí. V tej dobe hlava štátu navrhla oslabenie vládnej kontroly, aby ropné bohatstvo prúdilo priamo k ľuďom. Kaddáfí trval na tom, že tento systém je jediným spôsobom, ako zbaviť Líbyu korupcie, stretol sa ale so silným odporom vyšších úradníkov.
Podľa NOC, priemerná produkcia ropy v Líbyi v roku 2010 dosiahla 1,5 milióna barelov denne, zatiaľ čo o päť rokov neskôr to bolo len 500 000 barelov denne, čo predstavuje iba tretinu množstva od momentu vypuknutia Arabskej jari.