Keby nám niečo také povedala napríklad kancelárka Angela Merkelová, oprávnene by sme ju s jej radou poslali, nech radšej ide pomáhať svojim hosťom so stavbou mešity. Lenže niekto predsa musí nielen politikom za zatvorenými dverami, ale aj občanom z pozície autority otvorene vysvetliť, čo si nadnárodné spoločenstvo praje, aby sa na Slovensku dialo.
A práve na to tu je inštitúcia menom Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj – OECD (Organisation for Economic Co-operation and Development). Jej takmer doživotný generálny tajomník (je ním už od roku 2006) je predsa celkom nezaujatý a nepresadzuje záujmy žiadnych lobistov, všakáno.
Pán Gurría nás pochválil, že patríme ku krajinám s najväčším ekonomickým rastom. Zároveň nám však odkázal, nech nedávame do ústavy strop maximálneho veku odchodu do dôchodku, lebo čísla vraj do ústavy nepatria a môžu sa meniť a nezvyšovanie veku odchodu do dôchodku by vraj celý systém značne oslabilo. Aktuálna správa OECD o Slovensku hovorí, že podiel ľudí vo veku nad 65 rokov sa v budúcnosti výrazne zvýši, a teda zníženie dôchodkovej hranice by zvýšilo počet poberateľov dôchodku a znížilo ekonomickú výkonnosť krajiny.
Pán Gurría iste dobre vie, že nosná časť slovenského hospodárskeho zázraku dnes pochádza z automobiliek, ktoré u nás majú fabriky. Možno tiež vie, že milióny nadbytočných áut dnes stoja na obrovských parkoviskách v rôznych krajinách sveta nevyužité a odsúdené na zošrotovanie (píšeme o tom napríklad TU.) Napriek tomu je toho názoru, že naša ekonomika musí ďalej rásť a ľudia by mali pracovať aj vo veku 65 a viac rokov, aby sa nám to HDP pekne zväčšovalo.
A tiež hovorí, že navrhované číslo 64 rokov by sa v budúcnosti mohlo zmeniť (očakáva azda, že sa v budúcnosti zmení kondícia ľudí v dôchodkovom veku a budú schopní pracovať viac a lepšie?). A keďže definitívne hlasovanie o ústavnom zastropovaní dôchodkového veku na 64 rokov má byť už na ďalšej schôdzi parlamentu, rada pána Gurríu prichádza práve včas, aby sa poslanci spamätali a uvedomili si, koho hlas treba počúvnuť: či nejakých odborárskych krikľúňov alebo nezištnú nadnárodnú osobnosť až z ďalekého Mexika.
Pán Gurría nám tiež odporučil zlepšiť integráciu Rómov. A to je ďalšia rada nad zlato: veruže, päťsto rokov sme nevedeli ako na to, ale teraz už vieme: treba Rómov viac integrovať. Bingo.
Ivan Lehotský