Čo si myslíte o stratégii Ruska na Ukrajine? Šachový gambit

Čo si myslíte o stratégii Ruska na Ukrajine? Šachový gambit

Moskva 6. októbra 2022 (HSP/sonar21/Foto:TASR/AP-Andrii Marienko)

 

Dovoľte mi povedať vám, čo si myslím, že sa deje v súvislosti s ruskou špeciálnou vojenskou operáciou na Ukrajine, píše Lerry Johnson vo svojom poslednom príspevku. Dovoľte mi začať kapitánom Očividným – Rusko sa neochotne vzdáva územia v Charkove, Donecku a Chersone, ale vyhýba sa samostatným bojom

Ruská invázia na Ukrajinu
Na snímke ukrajinskí vojaci strieľajú na frontovej línii v Charkovskej oblasti na Ukrajine

Čo tým myslím? Zoberte si napríklad to, čo sa stalo pri Limane. Päťsto ruských spojeneckých vojakov viac ako týždeň zadržiavalo vyše 6 000 Ukrajincov a potom uskutočnilo taktický ústup. Je pravda, že Ukrajina nasadila do týchto oblastí viac síl ako Rusi. Ale Rusko vďaka svojej palebnej prevahe s delostrelectvom a bojovým letectvom tieto útoky spomaľuje a spôsobuje Ukrajincom veľké straty na ľuďoch a technike. Rusko zároveň oproti Ukrajincom  minimálne straty. To je určite prelomenie smutnej tradície sovietskych vojakov. Zachovanie síl vtedy nebolo prioritou, ale teraz je.

Reklama

Spojené štáty a NATO majú z týchto udalostí veľkú radosť a tieto úspechy vyzdvihujú ako “dôkaz”, že ruské jednotky sú zle vedené, zle zásobované a nemajú motiváciu. To však má len malý účinok na získanie podpory verejnosti v Spojených štátoch a Európe. Táto chýbajúca podpora medzi obyvateľstvom bude v nasledujúcich mesiacoch ešte viac slabnúť, pretože inflácia, nezamestnanosť a recesia sa v týchto krajinách stupňujú. Obsadenie mesta Ukrajinou, ktoré väčšina Američanov nevie vyhláskovať, nie je receptom na získanie verejnej podpory Američanov pre posielanie ďalších miliárd dolárov do Kyjeva, zatiaľ čo ceny doma prudko rastú a ekonomika sa zastavuje.

Takzvané víťazstvá Ukrajiny sú iluzórne. Áno, obsadzujú územie, ktoré kedysi patrilo Rusku, ale robia to bez leteckej podpory a minimálnej delostreleckej paľby. Ukrajina sa spolieha na to, že bude útočiť na slabo obsadené ruské pozície väčšou silou. To si však vyžaduje veľkú cenu v podobe strát ľudí a materiálu, ktoré Ukrajina nemôže ľahko ani rýchlo nahradiť. Každá krajina vo vojne utrpí straty. To znamená, že krajina vo vojne musí mať zavedený systém na povolanie záloh, ich výcvik, vybavenie a nasadenie. V tomto smere má Ukrajina oproti Rusku dramatickú prevahu. Ak (alebo keď) ruskí predstavitelia konečne uznajú “špeciálnu vojenskú operáciu” za vojnu, Putin a jeho generáli majú k dispozícii oveľa väčšie ľudské zdroje. Súčasná ruská čiastočná mobilizácia povoláva späť do služby skúsených vojakov.

Reklama

Ukrajina nemá bezpečné výcvikové strediská, kde by mohla zhromažďovať a cvičiť nových regrútov, pretože Rusko za posledných 7 mesiacov opakovane preukázalo schopnosť a ochotu tieto strediská napadnúť a zničiť. To znamená, že Ukrajina sa musí spoliehať na jednu alebo viacero krajín NATO, ktoré budú hostiť výcvikovú základňu. Aj v prípade bezpečnej výcvikovej základne niekde v Európe budú noví ukrajinskí regrúti potrebovať minimálne tri mesiace výcviku, kým budú minimálne pripravení ísť na front, aby nahradili stratený personál. Neverím, že Európa je schopná alebo ochotná prijať 200 000 nových ukrajinských regrútov. Reálne zhodnotené, Ukrajina nemá reálnu šancu nahradiť vojakov, ktorí už boli stratení na frontových líniách.

Požiadavky na výcvik ruských záložníkov povolaných späť do služby sú oveľa menej náročné. Ruskí vojaci už vedia nosiť uniformu, pochodovať vo formácii, manévrovať ako jednotka, čistiť a obsluhovať zbrane a komunikovať v rámci velenia.

Najväčšou nevýhodou Ukrajiny je nedostatok ekonomickej základne na financovanie vojny a výrobu zbraní, vozidiel, potravín a zdravotníckeho materiálu potrebného na udržanie armády v poli. Ukrajina je teraz úplne závislá od Spojených štátov a NATO. Tieto komunikačné linky musia zostať otvorené a plynulé. V opačnom prípade zostanú ich vojaci v poli bezbranní.

Rusko má naopak silné hospodárstvo, ktoré vyrába všetko, čo jeho armáda a letectvo potrebujú na svoju činnosť. Jeho továrne fungujú 24 hodín denne a napriek tomu, že západná propaganda tvrdí opak, je celkom schopné presúvať na front potrebné jednotky, tanky, muníciu a vozidlá.

Západ vsádza všetko na presvedčenie, že Rusko – jeho lídri, vládna byrokracia a hospodárstvo – je papierový tiger, ktorý sa rozpadne, ak sa naňho bude vyvíjať dostatočný tlak. Je to nebezpečná a riskantná stávka. Rusko nie je utópiou. Za posledných 20 rokov investovalo svoj kapitál do budovania infraštruktúry, vývoja moderných, nákladovo efektívnych zbraňových systémov a vzdelávania obyvateľstva na úrovni, ktorá prevyšuje všetko, čo ponúkajú Spojené štáty alebo Európa. Najdôležitejšie je, že má obrovské prírodné zdroje a nerastné suroviny a priemyselné kapacity na ich ťažbu a výrobu toho, čo potrebuje na boj.

Reklama

Naproti tomu Spojené štáty spálili miliardy dolárov amerických daňových poplatníkov v neplodných vojenských dobrodružstvách v Iraku a Afganistane, zatiaľ čo americká infraštruktúra sa zhoršuje, ich priemyselné kapacity sú vyčerpané, pri výrobe kľúčových zbraňových systémov sú závislé od dovozu dôležitých materiálov zo zahraničia a ich vzdelávací systém je v troskách. Zdá sa, že v amerických školách sa viac času venuje učeniu správnych zámen ako matematike, biológii, chémii, fyzike a cudzím jazykom. Nedávno oznámený neúspech americkej armády pri plnení náborových cieľov (25 % pod cieľovou hodnotou) nie je odchýlkou. Je to príznak zlyhania spoločnosti na Západe.

Na čo teda Rusko čaká? Na papieri má všetky možnosti na rozdrvenie Ukrajiny. Som presvedčený, že udalosti posledných siedmich mesiacov presvedčili ruských lídrov a civilistov, že čelia existenčnej kríze zo strany Západu. Som presvedčený, že Putinovo rozhodnutie vrátiť štyri ukrajinské oblasti Ruskej federácii nebolo prijaté v zúfalstve. Putin zatiaľ neprejavil žiadne známky paniky alebo znepokojenia. Nevidel som žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali, že stratil kontakt s realitou. Namiesto toho metodicky pracoval na upevňovaní vzťahov s Čínou, Indiou a štátmi Perzského zálivu. Uvedomuje si, že sa už nemôže spoliehať na žiadnu nádej na fungujúce vzťahy so Spojenými štátmi a Európou. Zdá sa, že proces referenda, ktorý v utorok vyvrcholil prijatím Luhanska, Donecka, Chersonu a Záporožia za nových členov Ruskej federácie, teraz otvára Rusku cestu k tomu, aby sa odvolalo na obranné protokoly OSKB. To znamená, že v prípade potreby sa do boja môžu zapojiť ďalšie jednotky zo spojeneckých krajín, ako je Bielorusko.

Veľmi mi to pripomína šachovú partiu. Rusko teraz obetuje pešiakov v podobe strategicky nepoužiteľného územia, zatiaľ čo Ukrajina sa ženie vpred, aby sa zmocnila symbolického úspechu bez toho, aby mala potrebné rezervy v podobe vycvičených vojakov a techniky na udržanie útočných aktivít a porážku Ruska. Rusko medzitým presúva svojich jazdcov, veže a strelcov do pozície, z ktorej potom vyplynie šach mat. Otázkou zostáva – aký je Putinov gambit?

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

06:36

Pri útoku dronom, ktorý v piatok zasiahol plynové pole v severoirackom autonómnom regióne Kurdistan, zahynuli štyria pracovníci z Jemenu.

06:30

Španielsko dodá Ukrajine rakety Patriot. Na videokonferencii medzinárodnej Kontaktnej skupiny pre podporu Ukrajiny to v piatok oznámila španielska ministerka obrany Margarita Roblesová.

Včera 20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

Včera 20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

Včera 19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

Včera 19:43

Včera 19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

Včera 19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

Včera 19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

Včera 18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

Včera 18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali