Čo s nepotrebnými ľuďmi?

Čo s nepotrebnými ľuďmi?

Bratislava 3. septembra 2014 (HSP/Foto:TASR)

 

Priemyselná revolúcia, ale predovšetkým automatizácia výroby a maximálny tlak na efektívnosť spôsobili, že čoraz menej ľudí vytvára čoraz viac tovarov.  Na prvý pohľad by sa zdalo, že tento trend je pozitívny.  Futurológovia v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch predpokladali, že ľudia v budúcnosti budú mať viacej voľného času na svoje záľuby a koníčky, pracovná doba sa skráti – jednak počtom hodín strávených na pracovisku, jednak skrátením počtu pracovných dní.

Ilustračné foto

Skutočnosť je však úplne iná. Futurológovia totiž predpokladali konvergenciu oboch systémov  – kapitalizmu a socializmu  – do akéhosi hybridného spoločensko-ekonomického systému. Ten mal inkorporovať najpozitívnejšie  prvky oboch systémov – ekonomickú efektívnosť kapitalizmu a sociálnu spravodlivosť alebo spravodlivú redistribúciu bohatstva vnútri spoločnosti, ktorou sa vyznačoval socializmus. Ako vieme, náhly krach takzvaného reálneho socializmu proces konvergencie zastavil, a naopak začal dominovať extrémne liberálny, resp. neoliberálny ekonomický model spoločnosti. To viedlo k ešte väčšej efektívnosti pri tvorbe zisku – nielen nástupom nových technológií, ale aj delokalizáciou – teda presunom nízko kvalifikovanej  a  ekologický náročnej a výroby do nízkonákladových oblastí (Čína, Bangladéš, Vietnam, Afrika a pod.). 

Reklama

Dôsledky na seba nenechali dlho čakať. Stredná trieda na Západe začala príjmovo stagnovať, stenčovať sa a prepadať na spoločenskom a ekonomickom rebríčku. Ťažisko  zamestnanosti sa postupne presúvalo z výroby do služieb, ale aj tento transfer  pracovných síl už narazil na svoje limity. Postupom času si totiž čoraz menej početná stredná vrstva nemohla dovoliť  vo väčšom meradle konzumovať tieto služby, lebo na ne jednoducho nemala.  Na druhej strane aj štát, ktorý bol v čase zenitu konceptu sociálneho štátu hlavným  zadávateľom či konzumentom služieb, nástupom neoliberálnej ideológie stratil svoju váhu. 

Vznikla tak paradoxná situácia. Na jednej strane ľudia (právom) očakávali od štátu, že zabezpečí svoje úlohy. V európskom kontexte to bol prístup k zdravotnej starostlivosti, vzdelaniu, sociálnemu zabezpečeniu. Presadením idey minimálneho štátu  prišiel štát vďaka nižšiemu zdaneniu (zavádzaním rovnej dane  a podobnými opatreniami) o značnú časť svojich príjmov a začal sa masívne zadlžovať. Ľudia stále a oprávnene majú nárokovú kultúru, tá však nejde ruka v ruke so stále sa znižujúcimi príjmami, a tým aj výdavkami štátu.

Reklama

Politici sa tak ocitli pod dvojakým tlakom. Na jednej strane sú to očakávania voličov, ktorí si zvykli na istý štandard služieb poskytovanými či zabezpečovanými štátom, na druhej strane neboli schopní odolať záujmom silných ekonomických skupín, ktoré tlačili na znižovanie daní a zmenšovanie vplyvu a významu štátu. Nastala klasická cesta ku dnu, ako to nazývajú viacerí politológovia. 

Politici s krátkym štvorročným horizontom svojho pôsobenia  riešili dilemu jednoducho. Pochopili, že zadlžovanie sa je jednoduchšou a schodnejšou cestou ako zvyšovanie daní a zvádzanie ťažkých a nerovných bojov s ekonomickými elitami, ktoré zväčša kontrolujú aj najvplyvnejšie mienkotvorné média. Výsledok je jasný –  masívne zadlženie európskych vlád, ale aj vlády USA. Grécka, španielska či talianska cesta do dlhovej špirály sú len logickými a nutnými symptómami takto nastaveného systému.    

A tu sa dostávame znova na začiatok našej témy. Extrémna efektívnosť oligarchického kapitalizmu a boj o čo najlepšie podmienky nie pre ľudí, ale pre kapitál spôsobila, že menej kvalifikovaná pracovná sila sa dostáva na okraj spoločnosti. Ani podnikateľské subjekty jej nevedia ponúknuť pracovné príležitosti, a tak sa dostávajú do kategórie nepotrebných  ľudí. Jedna z alternatív, ako riešiť ich životnú situáciu, je zavedenie základného nepodmieneného príjmu.  Diskusia o tomto riešení je jednou z top tém v akademických kruhoch, prináša však množstvo nových problémov. Výška najnižších príjmov plnohodnotne zamestnaných (takzvaných chudobných zamestnaných) by bola v podstate na úrovní  nepodmieneného príjmu. Zavedenie tohto inštitútu by logicky muselo viesť k zásadnému nárastu príjmu štandardne zamestnaných, čo by však podľa podnikateľov viedlo k prudkému poklesu ich konkurencieschopnosti.

Je tu však aj iný spôsob, ako riešiť problémy dlhodobo nezamestnaných, teda akoby nepotrebných ľudí. Nie je totiž vôbec pravda, že ich práce je nepotrebná alebo nahraditeľná. Obrovský priestor pre využitie takejto pracovnej sily je v striebornej ekonomike, teda v starostlivosti o seniorov. Starnutím  európskej populácia sa bude vytvárať množstvo miest  na opateru seniorov. Možnosť zamestnať takýchto ľudí sa vytvára aj pri zmysluplnom využívaní voľnočasových aktivít  pre deti, menšiny, pri resocializácii istých okrajových skupín spoločnosti či pri integrácii imigrantov, ktorých bude postupom času, aj vďaka veľmi zlej demografii, čoraz viac pribúdať. 

Tu sa však dostávame k ťažkému oriešku. Pri koncepcii minimálneho štátu s veľmi obmedzenými príjmami je spustenie  takýchto potrebných programov nereálne. V spoločnosti skrátka musí zvíťaziť myšlienková paradigma, ktorá nahradí tú súčasnú, totiž, všetko konanie musí byť produktívne – musí mať zmysel vyjadriteľný v materiálnych hodnotách.

Reklama

Sú aj iné dôležitejšie veci než ekonomický rast a súdržná a stabilná spoločnosť je práve takýmito ideami fatálne ohrozovaná. Je teda najvyšší čas začať diskusiu o postavení, dôležitosti, ale aj úlohách štátu v našej spoločnosti a o navrátení  postavenie, v akom sa nachádzal pred masívnym nástupom procesu globalizácie. Len silný a akcieschopný štát dokáže vytvoriť spoločnosť, ktorá nie je tehotná krízami, kolapsami a nestabilitou, a len takýto štát dokáže v strednodobom horizonte riešiť aj problém „nepotrebných“ ľudí. 

Politológ  Roman Michelko

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:22

 Vysokí predstavitelia OSN varovali Bezpečnostnú radu pred rizikami vzniku nového frontu v Sudáne v okolí mesta al-Fašír v provincii Severný Darfúr na severozápade krajiny, ktorého obyvateľstvo je už teraz na pokraji hladomoru.

07:21

Spojené arabské emiráty začali rozsiahlu humanitárnu operáciu v zbombardovanom meste Chán Júnis na juhu Pásma Gazy, pričom plánujú obnoviť prevádzku tamojšej Násirovej nemocnice.

07:18

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas cesty po východoukrajinskom regióne Donbas nachádzajúcom sa na frontovej línii navštívil veliteľské stanovište v bojmi zmietanom meste Časiv Jar. Zelenskyj to uviedol na platforme Telegram s tým, že na mieste bol oboznámený so situáciou v teréne.

Zelenskyj
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
07:16

Ukrajina má v rámci sebaobrany právo útočiť na legitímne vojenské ciele aj mimo svojho územia, vyhlásil po zasadnutí Rady NATO-Ukrajina v Bruseli generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg.

Generálnemu tajomníkovi NATO Stoltenbergovi predlžili mandát o jeden rok
Na snímke generálny tajomník Jens Stoltenberg
07:14

V Ekvádore zastrelili ďalšieho starostu. Ide už o druhý takýto prípad zavraždeného starostu v priebehu niekoľkých dní a piaty od začiatku roka. Túto latinskoamerickú krajinu pritom v nedeľu čaká celoštátne referendum o sprísnení opatrení proti organizovanému zločinu.

06:51

Na celom svete sa používa okolo 7000 jazykov. Čínština má viac ako 3000 rokov. Prvý text s čínskymi znakmi sa objavil v roku 1250 pred Kristom. Podľa najnovších údajov je dnes čínština najrozšírenejším jazykom, ktorý je prvým jazykom pre asi 1,24 miliárd ľudí v 37 krajinách.

06:50

 Muž, ktorý sa polial horľavinou a zapálil pred súdom v New Yorku, kde prebieha pojednávanie s bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom, je v nemocnici v kritickom stave.

06:49

Americký občan Russell Bentley, ktorý v rokoch 2014 – 2017 bojoval na strane proruských separatistov na Ukrajine, bol zabitý v Moskvou okupovanom východoukrajinskom meste Doneck. 

06:47

Vdova po ruskom opozičnom politikovi Alexejovi Navaľnom v Bavorsku prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií. Manželia Navaľní dostali toto ocenenie “za odvahu prejavenú v hnutí odporu a za odvážny a nenásilný boj proti brutálnej diktatúre v Rusku”.

Julija Navaľná prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií
Na snímke Julija Navaľná, vdova po ruskom opozičnom politikovi Alexejovi Navaľnom, prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií v nemeckom Gmund am Tegernsee
06:43

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken zopakoval, že administratíva prezidenta Joea Bidena “nemôže podporiť” veľkú vojenskú operáciu izraelskej armády v meste Rafah v palestínskom Pásme Gazy.

 

Včera 20:16

Fínski hokejoví reprezentanti zvíťazili v piatkovom prípravnom zápase pred MS 2024 nad Švédskom 2:1 po predĺžení. O ich triumfe rozhodol v 65. minúte Ahti Oksanen. Suomi odplatili súperovi štvrtkovú prehru 0:4. Švédi budú na šampionáte súpermi Slovákov v základnej B-skupine.

Včera 19:39

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) v piatok vyzvala parlament v Gambii, aby zamietol návrh zákona, ktorého cieľom je zrušiť zákaz mrzačenia ženských pohlavných orgánov.

Včera 19:39

Bývalý ruský bankár a expremiér vlády Náhorného Karabachu Ruben Vardanjan, ktorý je zadržiavaný v Azerbajdžane, vyhlásil vo väzení v Baku hladovku.

Včera 19:38

Pokiaľ bude mať Maďarsko národnú vládu, nepodporí žiadnu zo strán rusko-ukrajinskej vojny. Na oficiálnom otvorení kampane vládnucej aliancie Fidesz-KDNP pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu to v piatok v Budapešti povedal maďarský premiér Viktor Orbán.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke matka Xena v ZOO v Košiciach

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali