Čo Rusko, strieľajúc si do nohy, dodáva Amerike pričom Washington sa to snaží skryť pred svetom, hlavne pred svojimi vazalmi

Washington 19. septembra 2022 (HSP/svpressa/Foto:TASR/AP-Sergei Bobylev, Sputnik, Kremlin, Facebook-President Joe Biden)

 

Témou obchodu s nepriateľom som sa už niekoľkokrát zaoberal, píše v svojom článku Valentin Katasonov pre noviny Svobodnaja Pressa. Mám na mysli obchod medzi Ruskom a kolektívnym Západom, ktorý už viac ako pol roka vedie sankčnú vojnu proti našej krajine. Vojna je, žiaľ, stále jednostranná. Útočia na nás, uvaľujú čoraz viac sankcií a my len reflektujeme, t. j. prispôsobujeme sa a bránime

Biden Putin
Na snímke vľavo ruský prezident Vladimir Putin a americký prezident Joe Biden

V súčasnosti je ťažké analyzovať situáciu v oblasti zahraničných ekonomických vzťahov Ruska s inými krajinami, pretože Federálna colná služba (FCS) a ďalšie ekonomické útvary Ruska majú uzavreté operatívne štatistické informácie o zahraničnom obchode krajiny. K dispozícii sú však niektoré informácie od štatistických a colných služieb iných krajín, s ktorými Rusko obchoduje.

Podľa najnovších údajov amerického ministerstva obchodu vyviezli Spojené štáty do Ruska od januára do júla tohto roka americký tovar v hodnote 1,30 miliardy dolárov. Dovoz z Ruska do USA sa v tomto období odhaduje na 11,64 miliardy USD.

Rusko-americký obchod v tomto roku teda pripomína jednosmernú ulicu. Naše dodávky cez oceán prevyšujú naše nákupy zo zámoria takmer 9-krát! Pre porovnanie: v minulom roku predstavoval náš vývoz do USA 16,88 miliardy USD a náš dovoz z USA 17,54 miliardy USD. Inými slovami, obchod bol viac-menej vyvážený.

Po 24. februári tohto roku Washington okamžite zaviedol obchodné sankcie proti Rusku, ktoré boli obzvlášť prísne na dodávky amerického tovaru do Ruska. Určité obmedzenia sa týkali aj dovozu z Ruska, ale boli veľmi mierne. Logika je zrejmá. Je potrebné priškrtiť ruskú ekonomiku zastavením životne dôležitých investícií a high-tech tovarov. Najmä vzhľadom na to, že niektoré z nich (napr. mikročipy) sa používajú pri výrobe ruských zbraní.

Ekonomika USA však potrebuje dodávky celého radu tovarov z Ruska. Amerika za ne zaplatí rovnakými dolármi. A v určitom okamihu Washington, ktorý ovláda globálny dolárový systém, stlačí tlačidlo a vynuluje všetky ruské úspory v americkej mene. Moskva prijala tieto pravidlá hry, ktoré možno nazvať pravidlami odovzdávania. Namiesto toho, aby Moskva zastavila dodávky svojho tovaru cez oceán (a niektoré tovary Spojené štáty veľmi potrebujú), urobila všetko pre to, aby pokračovala v dodávkach tovaru svojmu hlavnému nepriateľovi.

25. augusta uverejnila agentúra Associated Press (AP) článok s názvom “Po šiestich mesiacoch vojny ruský tovar stále prúdi do USA”.

Publikácia sa začína týmto predslovom: “Šesť mesiacov po začiatku konfliktu na Ukrajine americké spoločnosti vrátane federálnych dodávateľov naďalej nakupujú všetko od veľkých ruských spoločností, od brezových podláh až po titán na výrobu zbraní.”

Autorky Juliet Lindermanová a Marta Mendozová upozorňujú, že údaje použité v článku sú podrobné informácie zo štatistík a colných úradov USA. Zahŕňajú nielen hodnotové ukazovatele, ale aj údaje o počte lodí a zásielok tovaru, ktoré prišli z Ruska, a ich fyzický objem. Píšu: “Agentúra Associated Press zistila, že do amerických prístavov dorazilo z Ruska viac ako 3 600 zásielok dreva, kovov, gumy a iného tovaru, odkedy Rusko začalo vo februári odpaľovať rakety a letecké útoky na svojho suseda. Je to výrazný pokles oproti rovnakému obdobiu v roku 2021, keď prišlo približne 6 000 zásielok, ale stále je to viac ako 1 miliarda dolárov mesačne.”

Poskytujú najpodrobnejšie informácie o jednotlivých skupinách tovaru, ktoré prišli z Ruska do USA v období od 24. februára do 12. augusta. Najväčší počet zásielok predstavuje “drevo a drevná hmota”. Celkovo 1 294 zásielok s hmotnosťou 96 100 ton. Ďalšie (podľa počtu zásielok tovaru): “Kovy” (železné kovy, hliník, titán, oceľový prášok atď.) – 909 zásielok s hmotnosťou 264,44 milióna ton. Na treťom mieste je komoditná skupina “Potraviny – 341 zásielok s hmotnosťou 9,97 tisíc ton.

Existuje mnoho zaujímavých komodít, o ktorých sa z nejakého dôvodu v médiách nehovorí. Napríklad: “Rádioaktívne materiály” (47 šarží; 7,7 tisíc ton); “Uhlíkové a grafitové elektródy” (39 šarží; 8,04 tisíc ton); “Munícia” (47 šarží; 3,39 tisíc ton); “Zariadenia na ťažbu ropy” (20 šarží; 791,99 ton); “Zariadenia na spracovanie údajov” (11 šarží; 446,5 ton); “Optické káble” (8 šarží; 388,41 ton); “Turbíny” (2 šarže; 45,43 ton) atď. Myslím si, že aspoň časť tovarov patriacich do uvedených skupín sa dá a treba zaradiť do kategórie “strategicky významné”. A vyvstáva otázka, prečo ich Moskva po 24. februári naďalej dodávala krajine, ktorá nás priamo vyhlásila za svojho hlavného nepriateľa?

Článok AP v skutočnosti naznačuje, ktoré “boľavé miesta” môže a malo by Rusko “zasiahnuť” ako prvé.

Rusko je napríklad kľúčovým vývozcom kovov, ako je hliník, oceľ a titán, do USA. Ukončenie tohto obchodu by mohlo výrazne zvýšiť ceny pre Američanov, ktorí už teraz zápasia s infláciou. Autori článku citujú ekonóma banky Morgan Stanley Jacoba Nella: “Základná myšlienka sankcií spočíva v tom, že sa snažíte konať tak, aby ste viac ublížili druhej strane a menej ublížili sebe.

Väčšina amerických oceliarskych spoločností udržiava svoje vzťahy s ruskými dodávateľmi, aby minimalizovala bolesť. Takéto obchodovanie, najmä s hliníkom, pokračovalo takmer nepretržite aj po 24. februári. Od februára agentúra AP odhalila viac ako 900 zásielok kovov v celkovom objeme viac ako 264 miliónov ton. Rusko je jedným z najväčších výrobcov nespracovaného hliníka mimo Číny a významným svetovým vývozcom.

Ruský hliník sa v USA dostáva do automobilových a leteckých súčiastok, plechoviek od sódy a káblov, rebríkov a solárnych panelov. Najväčším kupujúcim v USA bola začiatkom roka 2022 dcérska spoločnosť ruského hlinikárenského gigantu Rusal. V apríli najvyššie vedenie spoločnosti Rusal America kúpilo americkú časť spoločnosti a premenovalo ju na PerenniAL. Len v júli doviezla spoločnosť PerenniAL z Ruska viac ako 35 000 ton.

Ďalší americký dovozca tohto kovu, spoločnosť Tirus US, je vo vlastníctve ruskej spoločnosti VSMPO-AVISMA, ktorá je najväčším svetovým výrobcom titánu. VSMPO dodáva kovy predovšetkým ruskej armáde na výrobu stíhačiek. Spoločnosť Tirus US naďalej dodáva ruský titán viac ako 300 spoločnostiam v 48 krajinách vrátane mnohých zákazníkov z USA – od výrobcov šperkov až po letecké spoločnosti.

8. marca Joe Biden oznámil, že Spojené štáty zakazujú všetok dovoz ruskej ropy, plynu a energií, čím sa “zameriavajú na hlavnú tepnu ruského hospodárstva”. “To znamená, že ruská ropa už nebude prijímaná v amerických prístavoch a americký ľud zasadí Putinovej vojnovej mašinérii ďalší silný úder,” povedal.

Niekoľko hodín po tomto vyhlásení sa objavili správy, že loď, ktorá prevážala 1 milión barelov ruskej ropy do USA, zmenila kurz do Francúzska. Bola to však len demonštratívna akcia. Najmä v júli médiá informovali, že do prístavu Texas City v Texase vplával tanker s približne 75 000 barelmi ruskej bituminóznej ropy. Po dlhej plavbe cez severný Atlantik bola ruská ropa na ceste do rafinérií Valero v USA.

Po 8. marci pokračovali dodávky ruskej ropy spoločnostiam Valero, ExxonMobil a ďalším americkým spoločnostiam. Manažérka spoločnosti ExxonMobil Julie Kingová pre agentúru AP uviedla, že júlová dodávka ropy pochádzala z Kazachstanu a nepodliehala sankciám. V článku agentúry AP o dovoze ruskej ropy do USA sa uvádza: “V súčasnosti zakázané produkty, ako napríklad ruská ropa a plyn, sa do amerických prístavov dostávali aj dlho po vyhlásení sankcií, pretože spoločnosti mali možnosť dodržiavať existujúce zmluvy.

V niektorých prípadoch môže byť ťažké určiť pôvod výrobkov prepravovaných z ruských prístavov. Americké energetické spoločnosti naďalej dovážajú ropu z Kazachstanu cez ruské prístavy, hoci táto ropa sa niekedy mieša s ruským palivom. Odborníci na obchod upozorňujú, že ruskí dodávatelia sú nespoľahliví a že vzhľadom na neprehľadné podnikové štruktúry väčšiny veľkých ruských spoločností je ťažké určiť ich prepojenie s vládou.

Sankciám nepodliehajú ani jadrové materiály z Ruska. Agentúra AP tiež vystopovala zásielky rádioaktívneho hexafluoridu uránu v hodnote miliónov dolárov od ruskej štátnej spoločnosti Tenex, najväčšieho svetového vývozcu surovín pre jadrový palivový cyklus, do spoločnosti Westinghouse Electric Co. v Južnej Karolíne. V článku sa uvádza: “Hovorkyňa spoločnosti Westinghouse Katie Mannová uviedla, že ich zariadenia na výrobu paliva prijímajú obohatený urán a v rámci procesu výroby jadrového paliva ho spracovávajú na palivové pelety. Uviedla, že spoločnosť Westinghouse nevlastní urán, ktorý sa používa na výrobu paliva. Tento materiál patrí zákazníkom, ktorí prevádzkujú jadrové elektrárne na celom svete.”

Chcel by som dodať, že už v marci ruské orgány upozornili na potrebu zastaviť dodávky obohateného uránu do USA, od ktorého sú závislé mnohé americké jadrové elektrárne. Uránové sankcie zo strany Moskvy by v USA spôsobili okamžitú energetickú krízu. Z nejakého dôvodu sa Moskva zatiaľ nerozhodla pre takúto uránovú sankciu.

Na článok agentúry AP nadviazala začiatkom septembra spoločnosť Global Research v článku s názvom “USA doviezli z Ruska tovary za 6 miliárd dolárov, pritom ostatných nútia, aby prestali obchodovať s Moskvou.

Autor článku Drago Bosnic uvádza: “USA ako vedúca západná mocnosť, ktorá zatlačila svojich európskych a iných vazalov do hospodárskej vojny s Ruskom s ničivými dôsledkami pre EÚ a ďalšie ekonomiky, naďalej obchoduje s Moskvou… Podľa štatistík, ktoré citovala agentúra Associated Press, od 24. februára do amerických prístavov dorazilo viac ako 3 600 lodí z Ruska. Hoci je to v porovnaní s minulým rokom o takmer o 50 % menej dodávok, dovoz stále predstavuje viac ako 6 miliárd USD.”

Drago Bosnic poznamenáva, že veľmi diferencovaný prístup Washingtonu k tomu, čo by sa malo zakázať a čo by sa malo zachovať v ruskom dovoze, umožňuje ostatným krajinám “kreatívny” prístup k protiruským sankciám.

Tento “kreatívny” prístup je zrejmý najmä v krajinách, ktoré sa priamo nepripojili k protiruským sankciám. Pokrytectvo Washingtonu výrazne oslabuje účinnosť sankcií voči Moskve. “Washington sa snaží vyvíjať diplomatický tlak na ostatných, aby prestali obchodovať s Moskvou. Zatiaľ čo mnohé krajiny sa riadia diktátom USA, iné nielenže udržiavajú svoje hospodárske väzby s Ruskom, ale dokonca ich rozširujú. Napríklad Turecko, ktoré je členom NATO od roku 1952, tento rok zdvojnásobilo svoj dovoz ropy z Ruska.

Tento pokrytecký prístup vyvolal frustráciu v mnohých krajinách, vrátane veľkých svetových mocností, ako je India… Podobne ako Turecko, aj India výrazne zvýšila dovoz energie z Ruska, a to napriek tlaku USA na Dillí, aby tak nerobila.

Možno tiež poznamenať, že Washington je pomerne tolerantný k zvýšenému obchodu Turecka s Ruskom, pretože niektoré turecké spoločnosti prevzali úlohu sprostredkovateľov. Tovar, ktorý sa predtým posielal priamo z Ruska do USA, sa tam teraz posiela aj cez Turecko. Informoval o tom 30. augusta turecký denník Yeni Safak s odvolaním sa na zdroje z radov tureckých podnikateľov.

Podľa zdrojov novín spoločnosti, ktoré opustili Rusko, hľadajú tureckých partnerov, ktorým ponúkajú provízie a spoločné obchody. “Podnikatelia, s ktorými sme hovorili, poznamenali, že počet takýchto ponúk od amerických spoločností sa v posledných mesiacoch zvýšil,” uviedol denník.

A Európa, na rozdiel od Turecka, Indie a mnohých ďalších krajín, ktoré “kreatívne” pristúpili k otázke protiruských sankcií, ukázala, že je úplným americkým vazalom. Bezvýhradne uplatňuje všetky sankcie a bez rozmýšľania si “strieľa do nohy”. Hrozí tak veľká energetická a hospodárska kríza a možno aj rozpad kedysi “zjednotenej” Európy.

“A ako bude vyzerať Európa v roku 2023 po tom, ako sa úplne politicky rozpadne? Nech sa s Európou a ostatnými vazalmi USA stane čokoľvek, jedno je isté – Amerika bude naďalej dovážať základné tovary z Ruska a zároveň bude vyvíjať tlak na ostatných, aby tak nerobili. To však nemusí byť nevyhnutne zlé, pretože to bude pre mnohých na celom svete dokonalý lakmusový papierik suverenity a skvelý ukazovateľ toho, kto získa privilégium pripojiť sa k novému multipolárnemu svetu suverénnych štátov,” uzatvára Drago Bosnic.

Pokiaľ ide o Rusko, musí čo najskôr ukončiť obchodovanie so svojím hlavným nepriateľom. Prísne vzaté, dodávky ruského tovaru cez oceán sa ani nedajú nazvať “obchodom”. Správnejšie by bolo nazvať to “pomocou” nepriateľovi. Prečo? Pretože miliardy dolárov, ktoré Rusko v súčasnosti dostáva od USA, nemôže použiť na nákup tovaru, ktorý potrebuje. A v určitom okamihu nepriateľ stlačením tlačidla vynuluje nahromadené miliardy dolárov.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

NRSR: Posudzovanie praxe kandidátov na prokurátora ÚŠP sa zrovnoprávni

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: Pixabay)   Posudzovanie praxe pre všetkých kandidátov do výberového konania na prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) sa zrovnoprávni. Vyplýva to z novely zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry, ktorú Národná rada (NR) SR v piatok schválila   "V súčasnosti sú pri posudzovaní podmienky dĺžky…

NRSR: Poslanci budú o štátnom rozpočte hlasovať až 13. decembra

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: TASR-Jaroslav Novák)   Národná rada (NR) SR by mala o návrhu zákona o štátnom rozpočte na budúci rok rozhodnúť až 13. decembra. Na utorok (6. 12.) zároveň presunuli poslanci hlasovanie o vládnych novelách zákona o dani z príjmov, o dani z pridanej hodnoty (DPH), ale…

Práva komisára pre zdravotne postihnutých by sa mohli posilniť

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian )   Oprávnenia komisára pre osoby so zdravotným postihnutím sa majú posilniť. Získať má právo vstupovať do troch druhov konaní, a to do konania o spôsobilosti na právne úkony, o prípustnosti prevzatia a držania v zdravotníckom zariadení a o ustanovení opatrovníka. Vyplýva…

ÚVZ: Chorobnosť na chrípku a chrípke podobné ochorenia vzrástla o 38,9 percenta

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: TK KBS)   Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) v 48. týždni oproti minulému týždňu stúpla o 17,3 percenta. V prípade chorobnosti na chrípku a chrípke podobné ochorenia (CHPO) zaznamenali nárast o 38,9 percenta. TASR o tom informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Epidemiológom v…

Polícia obvinila muža v súvislosti s incidentom na Obchodnej ulici

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: Facebook)   Polícia obvinila v súvislosti s víkendovým incidentom na Obchodnej ulici v Bratislave 21-ročného Tomáša. Vyšetrovateľ mu vzniesol obvinenie zo zločinu ublíženia na zdraví v štádiu pokusu v súbehu s prečinom výtržníctva. Navrhuje ho stíhať väzobne. TASR o tom informoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného…

Eurokomisia navrhla zablokovať Maďarsku miliardy z eurofondov. Čo na to Uhrík?

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Pravda/TV JoJ/Foto: Screenshot video)   Európska komisia navrhla zablokovať Maďarsku výplatu 7,5 miliardy eur zo štrukturálnych fondov Európskej únie kvôli trvajúcim nedostatkom v boji s korupciou a pri kontrole verejného obstarávania. Aj to je jeden z dôvodov, prečo poslanec Milan Uhrík (Republika) v europarlamente značne skritizoval…

Priama správa od Aleksandara Vučića: “Teroristická spodina, dávajte si pozor…”

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek, Twitter/Balkan Insight)   Aleksandar Vučić sa vyjadril po rozhodnutí Albina Kurtiho vymenovať Nenada Rašića za ministra pre komunity, čo je protiústavné a v rozpore s Bruselskou dohodou, informuje portál B92 Prezident Vučić zopakoval, že vyhlásenie Bruselu je hanebné a že je to to…

Mikulec príslušníkom NAKA: Pokiaľ budem ministrom vnútra, Vaše ruky budú rozviazané, budete slobodní vo svojej práci

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: TASR - Jakub Kotian)   Príslušníci Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) boli vo štvrtok 1. 12. pri príležitosti 10. výročia ocenení za ich náročnú prácu, odbornosť, nasadenie a čestnosť Šéf rezortu vnútra Roman Mikulec v príhovore príslušníkom deklaroval, že polícia bude môcť počas jeho pôsobenia vo…

Bitka o Bachmut: USA sa domnievajú, že bojom o toto mesto sa strany pripravujú na bitku o Kyjev

0 icon

Kyjev 2. decembra 2022 ( TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexei Alexandrov)   Americký týždenník Newsweek uverejnil článok o hlavnej bitke na Donbase. Tento materiál sa stal virálnym a bol prebraný poprednými západnými médiami. Bol nazvaný "Bitka o Bachmut (po rusky Artemovsk) sa môže stať najbrutálnejšou na Ukrajine", aj keď s dodatkom "do dnešného dňa".…

Kotleba: „Ľudia, ktorí dodržiavali nezmyselné nariadenia vlády o rúškach, dnes na to doplácajú tým najhorším spôsobom”

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   V nedávno publikovanom článku denníka Sme sa uvádza, že rapídne rastie počet rôznych vírusových ochorení. Lekári riešia nával chorých detí aj hnisavé zápaly pľúc. Dôvodom je rýchlejšie šírenie vírusov medzi ľuďmi, ktorí uplynulé roky dodržiavali opatrenia. Na toto konštatovanie sa rozhodol…

NAJNOVŠIE

BLOG

Ivan Štubňa

Komunita LGBTI a súčasná koalícia majú jeden spoločný znak – ZVRÁTENOSŤ...

0icon

Odsudzujem akékoľvek násilie, ale  zvlášť ak vzniká následkom ignorancie predstaviteľov štátu alebo napomáhaním štátu násilie konať (podpora vojne na Ukrajine).

Boris Mesár

Skvelé správy z Kyjeva: Zelenskyj žiada návrat Krymu

0icon

Volodymyr Zelenskyj povedal, že pri rokovaniach s Ruskom bude trvať na vrátení Krymu. To znamená, že Rusko bude musieť zničiť nacistickú štátnosť Ukrajiny.Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre denník Financial Times uviedol, že nebude uvažovať o žiadnych mierových návrhoch, pokiaľ nebude existovať možnosť "vrátiť Krym Ukrajine"."Ak je niekto pripravený

Erik Majercak

Soros rozpútava Majdan v Číne. Čínske vedenie vyhodilo slniečkárov z vedenia krajiny. Vojna je primárne ale v ekonomike

0icon

Krajina, ktorá neposlúcha je potrestaná. Čínska spoločnosť je majdanizovaná každým dňom. Tu protesty na univerzitách, tu správy ako sa protesty š&ia

Slavěna Vorobelová

Čaputovej „excelentný“ prejav

0icon

Čaputová sa dovalila do Národnej rady SR, aby tam predniesla nesúrodú zlátaninu, ktorou sa snažila popísať súčasný stav Slovenskej republiky cez jej svetonázorovú optiku. Totiž, excelencia Čaputová dokázala dokopy zlátať bujnej&ua

Milan Šupa

Pozor! Možno už horí zápalná šnúra!

0icon

Tento text je odpoveďou všetkým posmievačom, pochybovačom, ale aj všetkým úprimne sa pýtajúcim na otázku, prečo nie je vidieť nijaké vonkajšie znaky toho, že Svetlo zvíťazí? Že naša zem je obklopená armádou Svetla, čo znamená blízke víťazstvo Božej Vôle. Ako je možné, že nič z toho fyzicky nevidíme?

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Jeleň sa pasie v národnom parku Doňana na juhozápade Španielska

Autor: TASR/AP-Bernat Armangue

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

NRSR: Posudzovanie praxe kandidátov na prokurátora ÚŠP sa zrovnoprávni

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: Pixabay)   Posudzovanie praxe pre všetkých kandidátov do výberového konania na prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) sa zrovnoprávni. Vyplýva to z novely zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry, ktorú Národná rada (NR) SR v piatok schválila   "V súčasnosti sú pri posudzovaní podmienky dĺžky…

NRSR: Poslanci budú o štátnom rozpočte hlasovať až 13. decembra

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: TASR-Jaroslav Novák)   Národná rada (NR) SR by mala o návrhu zákona o štátnom rozpočte na budúci rok rozhodnúť až 13. decembra. Na utorok (6. 12.) zároveň presunuli poslanci hlasovanie o vládnych novelách zákona o dani z príjmov, o dani z pridanej hodnoty (DPH), ale…

Práva komisára pre zdravotne postihnutých by sa mohli posilniť

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian )   Oprávnenia komisára pre osoby so zdravotným postihnutím sa majú posilniť. Získať má právo vstupovať do troch druhov konaní, a to do konania o spôsobilosti na právne úkony, o prípustnosti prevzatia a držania v zdravotníckom zariadení a o ustanovení opatrovníka. Vyplýva…

ÚVZ: Chorobnosť na chrípku a chrípke podobné ochorenia vzrástla o 38,9 percenta

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: TK KBS)   Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) v 48. týždni oproti minulému týždňu stúpla o 17,3 percenta. V prípade chorobnosti na chrípku a chrípke podobné ochorenia (CHPO) zaznamenali nárast o 38,9 percenta. TASR o tom informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Epidemiológom v…

Polícia obvinila muža v súvislosti s incidentom na Obchodnej ulici

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: Facebook)   Polícia obvinila v súvislosti s víkendovým incidentom na Obchodnej ulici v Bratislave 21-ročného Tomáša. Vyšetrovateľ mu vzniesol obvinenie zo zločinu ublíženia na zdraví v štádiu pokusu v súbehu s prečinom výtržníctva. Navrhuje ho stíhať väzobne. TASR o tom informoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného…

Eurokomisia navrhla zablokovať Maďarsku miliardy z eurofondov. Čo na to Uhrík?

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Pravda/TV JoJ/Foto: Screenshot video)   Európska komisia navrhla zablokovať Maďarsku výplatu 7,5 miliardy eur zo štrukturálnych fondov Európskej únie kvôli trvajúcim nedostatkom v boji s korupciou a pri kontrole verejného obstarávania. Aj to je jeden z dôvodov, prečo poslanec Milan Uhrík (Republika) v europarlamente značne skritizoval…

Priama správa od Aleksandara Vučića: “Teroristická spodina, dávajte si pozor…”

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek, Twitter/Balkan Insight)   Aleksandar Vučić sa vyjadril po rozhodnutí Albina Kurtiho vymenovať Nenada Rašića za ministra pre komunity, čo je protiústavné a v rozpore s Bruselskou dohodou, informuje portál B92 Prezident Vučić zopakoval, že vyhlásenie Bruselu je hanebné a že je to to…

Mikulec príslušníkom NAKA: Pokiaľ budem ministrom vnútra, Vaše ruky budú rozviazané, budete slobodní vo svojej práci

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: TASR - Jakub Kotian)   Príslušníci Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) boli vo štvrtok 1. 12. pri príležitosti 10. výročia ocenení za ich náročnú prácu, odbornosť, nasadenie a čestnosť Šéf rezortu vnútra Roman Mikulec v príhovore príslušníkom deklaroval, že polícia bude môcť počas jeho pôsobenia vo…

Bitka o Bachmut: USA sa domnievajú, že bojom o toto mesto sa strany pripravujú na bitku o Kyjev

0 icon

Kyjev 2. decembra 2022 ( TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexei Alexandrov)   Americký týždenník Newsweek uverejnil článok o hlavnej bitke na Donbase. Tento materiál sa stal virálnym a bol prebraný poprednými západnými médiami. Bol nazvaný "Bitka o Bachmut (po rusky Artemovsk) sa môže stať najbrutálnejšou na Ukrajine", aj keď s dodatkom "do dnešného dňa".…

Kotleba: „Ľudia, ktorí dodržiavali nezmyselné nariadenia vlády o rúškach, dnes na to doplácajú tým najhorším spôsobom”

0 icon

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   V nedávno publikovanom článku denníka Sme sa uvádza, že rapídne rastie počet rôznych vírusových ochorení. Lekári riešia nával chorých detí aj hnisavé zápaly pľúc. Dôvodom je rýchlejšie šírenie vírusov medzi ľuďmi, ktorí uplynulé roky dodržiavali opatrenia. Na toto konštatovanie sa rozhodol…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Komunita LGBTI a súčasná koalícia majú jeden spoločný znak – ZVRÁTENOSŤ...

0icon

Odsudzujem akékoľvek násilie, ale  zvlášť ak vzniká následkom ignorancie predstaviteľov štátu alebo napomáhaním štátu násilie konať (podpora vojne na Ukrajine).

Boris Mesár

Skvelé správy z Kyjeva: Zelenskyj žiada návrat Krymu

0icon

Volodymyr Zelenskyj povedal, že pri rokovaniach s Ruskom bude trvať na vrátení Krymu. To znamená, že Rusko bude musieť zničiť nacistickú štátnosť Ukrajiny.Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre denník Financial Times uviedol, že nebude uvažovať o žiadnych mierových návrhoch, pokiaľ nebude existovať možnosť "vrátiť Krym Ukrajine"."Ak je niekto pripravený

Erik Majercak

Soros rozpútava Majdan v Číne. Čínske vedenie vyhodilo slniečkárov z vedenia krajiny. Vojna je primárne ale v ekonomike

0icon

Krajina, ktorá neposlúcha je potrestaná. Čínska spoločnosť je majdanizovaná každým dňom. Tu protesty na univerzitách, tu správy ako sa protesty š&ia

Slavěna Vorobelová

Čaputovej „excelentný“ prejav

0icon

Čaputová sa dovalila do Národnej rady SR, aby tam predniesla nesúrodú zlátaninu, ktorou sa snažila popísať súčasný stav Slovenskej republiky cez jej svetonázorovú optiku. Totiž, excelencia Čaputová dokázala dokopy zlátať bujnej&ua

Milan Šupa

Pozor! Možno už horí zápalná šnúra!

0icon

Tento text je odpoveďou všetkým posmievačom, pochybovačom, ale aj všetkým úprimne sa pýtajúcim na otázku, prečo nie je vidieť nijaké vonkajšie znaky toho, že Svetlo zvíťazí? Že naša zem je obklopená armádou Svetla, čo znamená blízke víťazstvo Božej Vôle. Ako je možné, že nič z toho fyzicky nevidíme?

Vášeň v Tebe

Hubku na riad posypte soľou a zalejte octom. Počkajte 10 minút a uvidíte, čo sa stane

0 icon

Toto je skutočný biotop pre baktérie a mikróby. Možno vás to (ne)prekvapí, ale jedným z najšpinavších predmetov, ktoré máte v kuchyni, je hubka na riad. Hubka na riad je nevyhnutnou súčasťou kuchynského vybavenia. Avšak, veľmi rýchlo sa zašpiní. Preto sa považuje za živnú pôdu pre choroboplodné zárodky. Je preto nevyhnutné…

Ako sa dostať do formy pred zimným lyžovaním?

0 icon

Ak si chcete užiť v zime lyžovanie s radosťou, mali by ste začať s kondičnou prípravou už v jeseni. Zhodli sa na tom viacerí skúsení profesionáli. Určite si chcete užiť lyžovanie aj vo vyššej rýchlosti. Preto by ste sa pri zlepšovaní kondície mali zamerať na posilnenie chrbtového a brušného svalstva. Silné by mali byť aj…

Len 9-ročná Róza je už 4-násobnou darkyňou vlasou. Pomáha onkologickým pacientom

0 icon

Tomu sa hovorí vášeň zameraná správnym smerom. Len 9-ročná Róza Kloknerová z Jilhavy už 4-krát venovala svoje vlasy na dobročinné účely. Rózinka ich prvýkrát darovala vo svojich štyroch rokoch 14. júna 2017. Potom znova 3. apríla 2019 a následne 29. júla 2020, informuje portál DobrýDen.

30 rokov od Sám doma 2: Herec lupiča Harryho priznal, že pri natáčaní utrpel vážne popáleniny

0 icon

Už je to 30 rokov, kedy si diváci mohli v kinách pozrieť film Sám doma 2: Stratený v New Yorku. Dnes už 79-ročný herec Joe Pesci, ktorý hral banditu Harryho, pre portál People prezradil, čo sa mu počas natáčania skutočne stalo. Ak ste film videli niekoľkokrát, určite vám v pamäti utkvela scéna, ked

Nechcete ráno používať škrabku na zamrznuté okná? Vyskúšajte jednoduchý trik

0 icon

Zamrznuté okná zvnútra aj zvonku patria počas zimy medzi nočnú moru každého vodiča. Ako zabrániť, aby ste ráno pred odchodom do práce nemuseli čistiť okno auta? Mráz a sneh spôsobujú, že cesty sú šmykľavé, čo sťažuje jazdu. A ak vaše auto nestálo v garáži, v chladných dňoch máte o starosť viac,…

Armádny Magazín

Bitka o Arťomovsk môže byť najbrutálnejším bojom v prebiehajúcej vojne medzi Ukrajinou a Ruskom

0 icon

Ukrajina, 2.december 2022 (AM) – Veľké problémy majú Ozbrojené sily Ukrajiny pri Arťomovsku (DĽR), kde ich dennodenne ostreľujú spojenecké sily. Ruskí vojaci teraz urobili významný pokrok a systematicky ničia pozície ukrajinských ozbrojených síl v tomto smere. Bitka o mesto môže byť najbrutálnejším bojom v prebiehajúcej vojne medzi Ukrajinou a Ruskom. A

Ukrajinských vojenských pilotov pripravujú na stretnutie s neznámymi lietadlami

0 icon

Rusko, 2. december 2022 (AM) – NATO sa vrátilo k dodávkam stíhačiek MiG-29 a F-16 do Kyjeva, ktoré sú v prevádzke v krajinách východnej Európy. Stalo sa tak po tom, čo aliancia uznala „kolosálny účinok“ ruských raketových útokov na ukrajinský energetický sektor. Pomôžu tieto lietadlá Kyjevu chrániť oblohu krajin

Japonský expert hovorí, že konflikt na Ukrajine vypukol 16. februára a začal ho Kyjev

0 icon

Rusko, 2.december 2022 (AM) – Iwa Osaki, v autoritatívnej japonskej publikácii JB Press, napísal dlhý článok, naplnený túžbou ukázať Japoncom, že nie je správne reprezentovať Rusko a V. Putina ako „krvilačných agresorov“, ktorí snívajú o „obnovení Sovietskeho zväzu“ vojnou na úkor území bývalých republík. Totiž takto americké médiá poslušné Američanom reprezentuj

Bojová skupina Wagner ukázala, ako trénuje bojovníkov pre ukrajinskú operáciu. Video

0 icon

Rusko, 2.december 2022 (AM) – Novinárom televízie Russia Today sa podarilo navštíviť základňu Wagner PMC, kde sa školia regrúti spoločnosti na účasť v operácii Na Ukrajine. Videoklip z cvičiska sa teraz aktívne replikuje na telegramových kanáloch.   &nbs

Rusko by malo ísť iránskou cestou modernizácie leteckých zbraní

0 icon

Irán, 2.december 2022 (AM) – Konflikt na Ukrajine odhalil problémy v ruskom systéme budovania ozbrojených síl, keď sa potrebné vzorky niekedy nakupovali v kusových množstvách a míňali sa na zbytočné projekty. Modernizačné programy pre staršie produkty často buď zlyhali, alebo neviedli k zlepšeniu výkonu. Na tomto pozadí kontrastuje Irán, ktorého vojensko-priemyse

TopDesať

Iba 1 z 10 ľudí dokáže nájsť chybu na tomto obrázku. A čo ty?

0 icon

Mnoho z nás má rado rôzne logické hádanky a úlohy. Dnes sme si pre teba pripravili jeden obrázok, na ktorom sa budeš pokúšať nájsť chybu. Budeš musieť preskúmať všetky detaily, aby si sa dopracoval k správnej odpovedi. Ak by ti to nešlo podľa plánov tak nezúfaj, pripravili sme ti aj…

Najtvrdohlavejší obyvatelia sveta, ktorí sa odmietli odsťahovať

0 icon

Dnes si ukážeme fotografie budov, ktorých majitelia sú zrejme tými najtvrdohlavejšími obyvateľmi sveta, pretože sa odmietli odsťahovať zo svojich domov. Všetci milujeme ľudí, ktorí si jednoducho idú za svojimi cieľmi, nenechajú sa šikanovať a ani ovplyvňovať. Postavia sa za seba a svoje práva tvárou tvár všetkým mocným korporáciám a vládam.…

Máš zlý deň? Títo ľudia ti dokážu, že to nie je až také zlé

0 icon

Máš zlý deň? Alebo máš problém sa s takýmito dňami vyrovnať? Nezúfaj, nie si jediný ani posledný. Ľudia sa podeli o svoje nešťastie na internete týmito vtipnými fotografiami. Existujú 2 spôsoby, ako sa môžeme postaviť k našej smole. Môžem sa ňou nechať vytočiť a hnevať sa, alebo ju môžeme prijať…

18 zaujímavostí, ktoré Dubaj premenil na realitu

0 icon

Všetky tieto javy sú pre obyvateľov Dubaja samozrejmosťou. Pre nás sú však niektoré tieto veci nereálne a pripadajú nám, ako vytvorené na počítači alebo natočené v Hollywoode. Dubaj je naozaj krásnym ale zvláštnym miestom. Dnes ti teda prinášame 18 zaujímavostí, ktoré sa v Dubaji stali realitou. Uži si tieto nasledujúce…

Títo ľudia vďaka svojej kreativite dokážu zdolať akúkoľvek výzvu

0 icon

V každom z nás sa ukrýva trocha kreativity. Záleží len od nás, či ju dokážeme naplno ukázať svetu. Títo ľudia sa rozhodli, že vďaka svojej kreativite dokážu zdolať akúkoľvek výzvu. Nečakané výzvy dokážu rýchlo pokaziť náladu, pretože nie každý má rád prekvapenia, kvôli ktorým musí opustiť svoju komfortnú zónu. To…

FOTO DŇA

Jeleň sa pasie v národnom parku Doňana na juhozápade Španielska

Autor: TASR/AP-Bernat Armangue

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali