Čo prinútilo Trumpa hovoriť o odchode zo Sýrie?

Washington/Damašk 23. decembra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Cliff Owen,Burhan Ozbilici, Evan Vucci/SANA)

 

Alexander Zapolskis na portáli regnum venuje svoju pozornosť avizovanému odchodu Američanov zo Sýrie, o reálnosti amerického odchodu sa viacerí analytici vyjadrujú skepticky

Na snímke John Bolton

Podľa Zapolskisa americkí vojenskí odborníci ešte na jeseň 2017 hodnotili situáciu v Sýrii ako nejasnú. Američania ostávali v Sýrii, žiadne ofenzívne operácie pod americkým vedením sa nekonali, zostávali „zakopaní na získaných pozíciach“. Ešte prednedávnom Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton tvrdil, že americké vojská odídu zo Sýrie vtedy, keď zo Sýrie odíde aj Irán. Irán neodišiel, rovnako ako neodišiel Asad, no Američania už aj tak avizovali svoj odchod.

Podľa Zapolskisa Američania majú kritický deficit zdrojov na presadzovanie svojich záujmov v Sýrii. Nejde o materiálne zabezpečenie, ale o bojové sily. Američania sa do bojov príliš nehrnú, pociťujú nedostatok pechoty, ktorú by potrebovali pre presadzovanie svojích záujmov. Asadove jednotky s pomocou Ruska, Hizballáhu a Iránu katastroficky preriedili stavy proamerických síl, z ktorých ostáva už len torzo. Washington pociťuje nedostatok miestnych Arabov, ktorí by chceli vstúpiť pod zástavy protiasadovských skupín a plniť úlohu „potravy pre kanóny“.

Protiasadovské skupiny ostávajú na úrovni bánd podobných ISIS, ich bojová hodnota je mizivá. O niečo lepšia je situácia s Kurdmi, ktorí doteraz držia pre Američanov východný breh Eufratu. Kurdi však takisto vykazujú príznaky nervozity, pretože na východnom území Sýrie sa rozhorela diverzná a partizánska vojna voči Kurdom. Tá pokračuje napriek kurdským represáliam, každý deň umierajú kurdskí bojovníci, straty zaznamenali aj Američania, ktorí tak zostávajú radšej v bezpečí svojej základne.

Podľa viacerých analytikov aktérmi partizánskych útokov voči Kurdom nie sú arabskí civilisti, rozhorčení okupáciou svojej vlasti, ale členovia sýrskych a iránskych špeciálnych síl. Sýrčanom a Iránčanom sa darí dobre, guerillová vojna nízkej intenzity drží Kurdov pod psychickým tlakom (útoky sniperov, míny, prepady zo zálohy, likvidácia miestnych kolaborantov ochotných s Kurdami spolupracovať, diverzie na dopravných, vodovodných a elektrických sieťach, ktoré Kurdi využívajú….), existujú indície, ktoré naznačujú že intenzita partizánskej vojny v Sýrii a Iraku voči Kurdom a Američanom sa zvýši (stretnutie členov ruskej, iránskej, irackej a sýrskej tajnej služby v Bagdade pred niekoľkými dňami. Určite si  členovia uvedených tajných služieb nedávali darčeky k Vianociam a nekoncipovali výročnú správu o spoločnej činnosti).

Pozícia Kurdov je o to horšia, že Washington si nakoniec z dvoch možností – podpora Kurdov alebo podpora Turkov predsa len zvolil Turkov, čo znamená, že Kurdov odstavil. (Viacerí ruskí analytici si však kladú otázku, či budú Turci schopní a najmä ochotní riešiť americké problémy a vyťahovať za Američanov horúce gaštany z ohňa. Môže sa totiž stať, že ak začnú Turci „otvorene hrať v americkom tričku“, stretnú sa s veľmi organizovaným odporom, za ktorým bude Rusko a Irán, navyše Rusi môžu podporiť Kurdov, vyvinúť znova na Ankaru ekonomický tlak a pod.)

Na snímke Recep Tayyip Erdogan

Američania aktívne vystupovali v Sýrii len vtedy, ak mali nadvládu nad sýrskym vzdušným priestorom a sýrske vládne jednotky mali plné ruky práce s ofenzívou ISIS a protiasadovských vojenských skupín. Vtedy sa bojov zúčastňovali aj americkí špecialisti, likvidácia oporných bodov a veliteľských centier Kalibrami však veľmi rýchlo utlmila bojový zápal amerických žoldnierov. Kalibre a ruské letectvo následne zlomili bojový potenciál nielen ISIS, ale aj protiasadovských skupín, ktorých zvyšky sa nakoniec stiahli do Idlibu.

Provokácia Izraela, ktorá znamenala pád ruského prieskumného lietadla v septembri 2018 priviedla k tomu, že Rusko poskytlo Sýrii systémy S-300, ktoré sú momentálne prepojené s ruskými systémami S-400 v Sýrii. S ruskou pomocou Sýria obnovila svoju kontrolu nad vzdušným priestorom a dnes už v Sýrii nelietajú nielen Američania a Izraelci, ale ani členovia proamerickej arabskej koalície. Letecká dominancia Američanov, Západu, Izraela a Arabskej koalície sa stala minulosťou. Bez masívnej operačnej podpory letectva sa veľmi rýchlo znížila aj bojová úroveň  protiasadovských pozemných jednotiek a Kurdov. Tí nie sú schopní bez leteckej podpory plniť určené strategické a taktické úlohy.

Washington si robil reklamu o svojích úspešných aktivitách v Sýrii, pokiaľ boli sýrske vládne jednotky vyťažené likvidáciou bánd na iných miestach Sýrie. Dnes však už Asadove jednotky ukončili deratizáciu Sýrie, ostáva de facto už len východný breh od Eufratu po iracké hranice a americká základňa v at Tanf na jordánskej hranici, ktorá je však z troch strán obkľúčená blokpostami, takže proamerické skupiny nemôžu preniknúť do vnútrozemia Sýrie, pretože ruské vrtuľníky a sýrske obrnené jednotky zničia všetko čo prekročí frontovú líniu. Mohutne koncipovaná operácia na oslobodenie východného územia Sýrie sa začne najneskôr v apríli alebo máji 2019, pre Američanov by bolo určite lepšie, keď sa v daný moment na území východne od Eufratu nebudú nachádzať.

Trump je rozhodnutý teda Sýriu opustiť, čo vyvolalo vlnu odporu na americkej vnútropolitickej scéne a priviedlo aj k Mattisovej rezignácii. Ako obyčajne Trump svoje rozhodnutie oznámil na Twitteri, Trumpove slová už potvrdila aj  Sara Sandersová oficiálny tlačový sekretár Bieleho domu. Samozrejme Trump vyhlásil, že americkí vojaci sa vracajú po zakončení úspešnej misie, ISIS je v troskách a čo USA chceli, to aj dosiahli. Triumf amerických zbraní v boji za mier na celom svete slávi úspechy a Blízky východ sa tak stal lepším miestom pre život, Američania však budú aj ďalej bedlivo kontrolovať dianie na Blízkom východe.  Spolupracovníci Ministerstva zahraničných vecí sa vracajú v najbližších hodinách, vojaci odídu do 100 dní.

Na snímke Donald Trump

Čo sa týka amerických spojencov, tak Arabi (Katar, Bahrajn, Saudská Arábia, Arabské emiráty, Jodránsko a Maroko) sa vojenských aktivít už prakticky nezúčastňujú. Jordánsko minimálne rok neuskutočnilo žiadnu špeciálnu akciu, Maroko pribrali aj tak len kvôli počtu. Austrália, Kanada, Veľká Británia a Francúzsko utlmili svoje aktivity, osobitné miesto zaberá Izrael, ktorý sa síce prikláňa k Západnej koalícii, sleduje však vlastné politické ciele a robí si čo chce. Takže Američania sa už nemajú o koho oprieť. Problémom pre USA je aj Turecko, ktoré Američania nechcú stratiť, preto sú ochotní ponechať Kurdov Turkom napospas.

Rok 2019 sa bude niesť v znamení širokokoncipovanej sýrskej ofenzívy na východe od Eufratu. Bez americkej podpory bude postavenie kurdských skupín veľmi ťažké, Kurdi sa navyše nachádzajú na etnicky cudzom území a miestni Arabi ich nenávidia. V prípade sýrskej vládnej ofenzívy môžu očakávať spontánny výbuch arabského hnevu, podporovaný členmi sýrskych a iránskych commandos, takže Kurdov očakávajú podobné problémy ako v Iraku, kde sa bez americkej podpory ich dominancia veľmi rýchlo zrútila. Navyše samotní Kurdi nie sú jednotní, v Sýrii je časť Kurdov ochotná spolupracovať s Ruskom, Iránom a Sýriou, takže pozície proamerických Kurdov je naozaj značne problematická.

Pre Sýriu by bolo vhodné, keby sa rok 2019 stal koncom sýrskej občianskej vojny, ktorá sa s podporou USA, Izraela, Západu a Arabskej koalície začala v roku 2012. Rusko úspešne splnilo všetky svoje strategické ciele, ktoré si stanovilo. Asad je zachránený, teroristi porazení a Američanmi riadený presun teroristov cez Afganistan do bývalých stredoázijských sovietskych republík (Uzbekistan, Turkmenistan, Tadžikistan, Kirgizstan) a následne do Ruska sa už nekoná.

Víťazstvo v Sýrii znamená posilnenie Ruska v medzinárodnej diplomacii. Rusko už má kontrakty so sýrskou vládou na obnovu krajiny i znovuvybudovanie sýrskych moderných vojenských síl (rozširujú sa ruské vojenské základne v Tartuse a Hmeimmim) . Rusko na obnove Sýrie finančne značne získa, svoje vedia aj Číňania, ktorí už s Rusmi usilovne pripravujú projekty pre Sýriu na budúci a ďalšie roky.

Na snímke Bašár Asad

Teraz bude potrebné rozumne rozohrať partiu s Európou. Európania sú zaskočení vyhláseniami Trumpa a európske protitrumpovské elity spoločne s protitrumpovskými americkými  elitami otvorene hovoria o zrade. Ak Američania zo Sýrie naozaj odídu, čoskoro odídu aj z Iraku, kde ich postavenie oveľa horšie ako v Sýrii a stiahnu sa aj z Afganistanu, kde sa celá americká koncepcia rúca. Rusko určite poskytne aj európskym spoločnostiam možnosť zapojiť sa do obnovy Sýrie (určite nie britským spoločnostiam), bude závisieť od Európy dokedy budú ochotní niesť ekonomické straty len preto, lebo to požadujú Američania. V prípade, ak sa Európa rozhodne odmietnuť americkú politiku sankcií, bude to znamenať ďalšie oslabenie amerických pozícií.

Strata amerických pozícií na Blízkom východe bude znamenať, že politické vákuum sa pokúsia vyplniť iné krajiny. Okrem Ruska Čína a zaktivizujú sa značne aj Turecko a Irán. Irán vníma Sýriu ako svoje politické a vojenské víťazstvo, pretože držal Asada aj v najťažšom období 2012 – 2015, Turecko má takisto svoje geopolitické záujmy. Proti Rusku samozrejme otvorene nepôjdu, budú sa však snažiť presadzovať vlastné nároky, na čo majú právo.

Samozrejme tí, čo si myslia, že zo Sýrie a z Blízkeho východu Američania len tak zmiznú sa mýlia. Američania majú ešte stále dostatok síl, aby škodili a budú sa snažiť eliminovať aj Trumpa. Američania budú zvyšovať napätie aj na Ukrajine, kde v rámci humanitárnej pomoci získajú Ukrajinci aj nové letálne zbrane, ktoré bude lepšie ako predražené Hummery ešte z prvej irackej vojny, ktoré už Američania Ukrajincom predali. Môžeme očakávať ďalší balíček protiruských ekonomických i politických sankcií.

Na sankcie sme si však už zvykli, zaoberať sa s nimi budeme neskôr. Teraz na konci roka si nalejme šampanské, nie každý deň sme svedkami toho, že Američania hlásia odchod z regiónu, ktorý ešte v 70 rokoch minulého storočia označovali za región pod svojou dominanciou.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Dejiny Európy ovplyvnila aj hemofília, prenášačkou bola i kráľovná Viktória

0 icon

Martin 18. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Hemofíliu označujú aj ako chorobu kráľov. Ochorenie sa klinicky prejavuje u mužov, ženy s touto genetickou poruchou sú jeho prenášačky. Podľa lekára a zároveň člena Slovenského hemofilického združenia Tomáša Šimurdu bola známejšou prenášačkou anglická kráľovná Viktória "Genetika hemofílie významne ovplyvnila aj politiku a dejiny…

Počet penzistov na Slovensku za desať rokov stúpol o 111-tisíc

0 icon

Bratislava 18. apríla 221 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Sociálna poisťovňa evidovala ku koncu minulého mesiaca 1 milión 401-tisíc dôchodcov na Slovensku. V porovnaní s marcom minulého roka ide o pokles o 5,5 tisíca penzistov. Od konca marca 2011, teda počas desiatich rokov, sa počet dôchodcov na Slovensku zvýšil o 111,1 tisíca. Počet…

Poslancov čaká v stredu mimoriadna schôdza, koalícia ju zrejme nepodporí

0 icon

Bratislava 18. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Poslanci sa zídu v stredu (21.4.) na mimoriadnej schôdzi Národnej rady (NR) SR. Inicioval ju opozičný Smer-SD v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Podľa strany je potrebné zodpovedať viaceré otázky napríklad k nákupu antigénových testov, zlyhaniu očkovacej stratégie a tiež k dôsledkom pandémie…

Matovič vykričal novinárom, čo si o nich myslí: Na rozdiel od vás som nikdy neslúžil mafii

0 icon

Bratislava 17. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR - Dano Veselský)   Igor Matovič, bývalý premiér a súčasný podpredseda vlády vykričal novinárom, ktorí na neho systematicky a koordinovane útočia čo si o nich myslí "Vyhrali sme voľby, hoci nás neúnavne odpisovali a iných mali vopred vybratých. Pokazili sme im plán," hodnotí Matovič výsledky…

Od pondelka sa otvárajú maloobchody, múzeá, galérie, autoškoly, zoo i plavárne. Menia sa aj pravidlá pre pobyt vonku

0 icon

Bratislava 18. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Od pondelka (19. 4.) sa umožní návšteva maloobchodných predajní a prevádzok. Otvoria sa múzeá, galérie, knižnice, zoologické a botanické záhrady, kurzy autoškôl, plavárne i športoviská. Potrebný bude test nie starší ako sedem dní. Všetky aktivity sú obmedzené od 5.00 do 20.00 h. Vyplýva…

Tvrdenie ŠÚKL bez dôkazov, že Sputnik V v 40 krajinách spája iba názov a každý je iný – je to pokus o podpásové celosvetové odrovnanie nepohodlnej ruskej konkurencie? Čo píše o správe ŠÚKL najčítanejší americký denník The New York Times (NYT)?

0 icon

Bratislava 18. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Tvrdenie ŠÚKL bez dôkazov, že Sputnik V v 40 krajinách spája iba názov a každý je iný – je to pokus o podpásové celosvetové odrovnanie nepohodlnej ruskej konkurencie? Očkovanie je predsa veľký biznis. Uzatvoriť obrovský a bohatý trh EU a USA so 780…

Nastal čas národnej jednoty, spojenia všetkých síl a konsenzu na riešenie pandémie, nie „preverovanie politických hier“ a „hybridných či geopolitických zbraní“ podľa hesla: „Koho chlieb ješ, toho pieseň spievaj“,pretože zdravie je základné ľudské právo

0 icon

Bratislava 18. apríla 2021 (HSP/Foto:Pixabay, TASR/AP-Admir Buljubasic, SITA/AP-Evan Vucci, Ng Han Guan, Alvaro Barrientos)   Slovenského občana už dávno prestali zaujímať kuchynské šarvátky nimi zvolených zástupcov, takže je to občan, ktorý im musí pripomenúť, že tu žije aj on a okrem základných existenčných problémov v jeho domovine zomrelo viac ako…

Slovensko vo víre antiruskej propagandy. Zbesilé výmysly (hoaxy) o Sputniku V. Zovšadiaľ počuť: „Agresívne Rusko“. „Vrah“ Putin“. „Ruské hybridné vojny“. A pritom podozrivé ticho o zabití päťročného chlapčeka z Donbasu Vladislava Dmitrijeva, ktorý zahynul pri ostreľovaní ukrajinskou armádou

0 icon

Bratislava 18. apríla 2021 (HSP/Foto:Screenshot)   Vladik bol posledný zo stoviek detských obetí z Donbasu. Stalo sa to v dedine Aleksandrovskoje, kde bol na návšteve vo dvore u babky. Chlapček bol ruskej národnosti z východu dnešnej Ukrajiny. Pri výbuchu mu odtrhlo ruky a nohy. Tiež je to „ruská propaganda“? Mainstream…

Černák strelil tretí gól v sezóne, Tampa podľahla Floride 3:5

0 icon

New York 18. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Tony Gutierrez)   Slovenský hokejista Erik Černák strelil v noci na nedeľu svoj tretí gól v tejto sezóne zámorskej NHL. Tampe Bay však k bodovému zisku nepomohol, Floride podľahla doma 3:5 "Panteri" vďaka výhre preskočili svojho rivala a v tabuľke Centrálnej divízie im patrí druhá…

Čo napísal historik Vnuk o Sorosovi a prečo z neho urobila neomarxistická úderka v systémových médiách „fašistu“?

0 icon

Bratislava 18. apríla 2021 (HSP/Foto:Archív František Vnuk)   Pred niekoľkými dňami oslávil životné jubileum 95 rokov významný slovenský historik František Vnuk. Pri tejto príležitosti mu udelili predstavitelia mesta Ružomberok ocenenie, čo dobiela rozpálilo slniečkových fanatikov. Čím im Vnuk tak veľmi prekáža? Odpoveďou môže byť aj jeho článok z roku 1997,…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Lehotský st.

Pupuš ministrom všeličoho

0icon

Mladší žiaci ešte nevedia celkom presne, čo znamená slovo, či označenie, pupuš. Starší, povedzme od desiatich rokov, to už vedia presne a vedia, že sa vzťahuje aj na ministra, ktorý stojí na čele školskej hierarchie. Ale to nie je všetko, ten má pod palcom aj vedu a šport. Ak si…

Radovan Hrádek

Záverečná správa komisie na vyšetrenie úmrtia gen. Milana Lučanského a výhrady M. Kotlebu

0icon

Priatelia, ako som povedal, dávam do pozornosti záverečnú správu komisie, ktorú môžete nájsť tu: https://www.justice.gov.sk/Stranky/Informacie/Mimoriadna-udalost-v-UVV-a-UVTOS-Presov.aspx Zároveň prikladám výhrady člena komisie a poslanca NR SR v plnom znení. Názor si urobte sami. Pripomínam, že ani poslankyňa Saková a ani poslanec Saloň zatiaľ svoje stanovisko k záverečnej správe nedali. Pod čiarou sú…

Pavel Jacz

Pán premiér Heger, nehanbíte sa za ypsilonku?

0icon

To, že naši politici nevedia po slovensky a ich PR manažéri, ktorí majú byť v gramatike ako doma, sa ich hanbia upozorniť na chyby, alebo tieto upozornenia svojich mediálnych guru ignorujú, je ich problémom. Preto sa aj často blamujú. Spomeniem na úvod samé cudzie výrazy, anglikanizmy a čechizmy našich politikov…

Jozef Slávik

Hochštapler ...

0icon

Ide o udomácnený cudzí výraz, ktorý v slovenčine označuje takúto osobu ako podvodníka uhladeného vystupovania, podvodníckeho dobrodruha, fičúra, šviháka, dokonale vymódeného, aby už iba ten prvý dojem, na ktorý, žiaľ naletia tisíce ľudí mu pomohli svoje klamstvá premeniť na dokonalý úspech. V novodobom svete si hlavne starší ľudia získali skúsenosť…

Rene Molnaru

Chyba nie je v ľuďoch, chyba je v systéme, ktorí vytvorili nadľudia

0icon

Podľa mojej skromnej mienky, nadľudia sú všetci tí, ktorí si o sebe myslia, že len oni majú pravdu a všetci ostatní sú hlupáci. Pravda je ovšem úplne inde, hlupáci sú práve tí, ktorí považujú správnych ľudí s morálnym kompasom za neschopných, lebo nedokážu uživiť rodinu inak len poctivou prácou, kým…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Protestant v psom tele ukazuje ľuďom, čo ho najviac vytáča

0 icon

Ak je niečo rozkošnejšie ako samotný pes, je to pes, ktorý ti má čo povedať. Zoznámte sa - tento protestant každý deň nosí v ústach kartónové poslanie s nevinným výrazom. Zabávať sa treba stále. Niekto pozerá televízor, iný zasa číta knihy a niekto pridáva do ohňa svojej závislosti tým, že hľadá…

Tom a Jerry: Fakty o legendárnej rozprávke, ktoré si netušil

0 icon

Tom a Jerry sú súčasťou pamäťovej schránky nejedného z nás. Je tu ale zopár vecí, ktoré ti ešte aj ako dospelému vyrazia dych. Pamätáš si, ako si v detstve musel cez víkend a prázdniny vstávať skoro ráno, aby si si mohol pozrieť v telke svoje obľúbené rozprávky? Pre niekoho pokémoni,…

Karol IX. ako syn legendárnej Kataríny Medicejskej

0 icon

Karol IX. zastával post francúzskeho kráľa medzi rokmi 1560 až 1574. Narodil sa dňa 27.6.1550 ako Karol Maximilián, orleánsky vojvoda, syn Henricha II. a Kataríny Medicejskej. Pri vyslovení mena francúzskeho kráľa Karola IX. sa dnes každému pravdepodobne vybaví krvi preliatie v roku 1572, neslávne známe pod názvom bartolomejská noc. Prinášame ďalší článok…

Každodenné zlozvyky, ktoré zabíjajú tvoje vlasy

0 icon

Aj keď je tvoj šampón akokoľvek drahý, tvoje vlasy vyzerajú čoraz redšie. Možno by si sa mal bližšie pozrieť na svoju rutinu. Aj jednoduché veci ako použitie nesprávnej vlasovej gumičky alebo zabalenie vlasov do uteráka ich môže poškodiť a spôsobiť z dlhodobého hľadiska vážne škody.  1. Tvoje vlasy sa šúchajú o vlnu

Jazyk môže dramaticky zmeniť tvoju tvár. Ako?

0 icon

Dvojitá brada sa formuje v dôsledku genetiky, starnutia a priberania. Ako sa však ukazuje, je tu ešte jeden dôvod: nesprávne držanie jazyka. Dobrá správa je, že je možné sa tejto fyzickej vlastnosti zbaviť. Mladší ľudia s napnutou pokožkou si môžu vďaka tomu dramaticky vylepšiť kontúry tváre. Teraz je čas zistiť, ako ti môže jazyk pomôcť získať tú nádhernú čeľusť už navždy.…

Vo svete IT

Ako si môžete nainštalovať GCAM 8.1 (port aplikácie Google kamera) do vášho Androidu?

0 icon

Google kamera je jednou z najobľúbenejších aplikácií určených na fotografovanie. Dôvodom je hlavne skvelá softwarová optimalizácia a množstvo dodatočných funkcionalít. Aplikácia ako taká je dokonca schopnou v mnohých prípadoch citeľne zvýšiť kvalitu snímok v porovnaní s fotografiami vytvorenými prostredníctvom vstavanej aplikácie. Bohužiaľ však, aplikácia ako taká, je viac menej dostupnou len pre…

Apple Music odkrýva, koľko platí za streamovanie hudby, keď počúvate pesničky

0 icon

Služby, ktoré streamujú hudbu patria medzi veľmi populárne a to naprieč celým svetom. Medzi tie najznámejšie patria Spotify, či Apple Music. Podľa publikovaných správ portálom WSJ, poplatok za prehratie jednej skladby je vo výške 1-centu.  Portál s týmito informáciami prišiel s odvolaním sa na list, ktorý mal byť distribuovaný umelcom…

Dron MJX Bugs 5W so špičkovou 4K kamerou a pokročilou stabilizáciou aktuálne kúpiš za šialene nízku cenu

0 icon

Chceš sa konečne ponoriť do sveta dronov a natáčania videí z vtáčej perspektívy, poprípade chceš presedlať zo začiatočníckeho dronu na „silnejší“ a výkonnejší kaliber so značne lepším video záznamom a fotografiami? Ak patríš do jednej z týchto skupiny ľudí, určite neprehliadni dnešnú akciu na skvelý dron MJX Bugs 5W so špičkovou 4K kamerou…

Vesmírna sonda má svoj podpis na asteroide: Takto zmenila misia OSIRIS-REx povrch objektu Bennu

0 icon

V októbri minulého roka pristála sonda americkej vesmírnej agentúry, NASA, na povrchu asteroidu Bennu. Úlohou sondy bolo dostať sa na povrch asteroidu a zozbierať vzorky, ktoré následne prinesie späť na Zem. Sonda pristávala na dopredu vybranom mieste, ktorý vedci označovali ako kráter Nightingale. Sonde sa podarilo pristáť n povrchu, a to…

Kyslík neznamená život: Na čo si musia dať astronómovia pri pozorovaní exoplanét pozor?

0 icon

Predpokladá sa, že len v našej galaxii by sa mohlo nachádzať približne 20-miliárd svetov, ktoré sa podobajú na našu Zem. Problém je, že astronómovia nevedia, koľko z nich by mohlo mať na svojom povrchu život, píše portál Universe Today. Najlepšou možnosťou pre astronómov je študovať atmosféru exoplanét a podľa jej…

Armádny Magazín

Americké námorné sily budú monitorovať Rusko z Nórska

0 icon

Nórsko, 18.apríl 2021 (AM) – Nórsky minister obrany Frank Bakke-Jensen oznámil, že USA vybudujú v Nórsku infraštruktúru na monitorovanie Ruska. Podľa šéfa rezortu obrany obidve strany už podpísali zodpovedajúcu dohodu. Podľa podmienok zmluvy bude môcť Washington využívať tri letiská a námornú základňu, ako aj vybudovať hangár pre protiponorkové hliad

USA budú naďalej dodávať zbrane na Ukrajinu. Nevylučujú ani zvýšenie počtu amerických vojakov

0 icon

USA, 18.apríl 2021 (AM) –Hovorca amerického ministerstva obrany John Kirby počas brífingu 16. apríla oznámil, že USA budú naďalej dodávať Ukrajine zbrane. „Podpora bude pokračovať, aby sme naďalej pomáhali Ukrajine brániť sa,“ vyhlásil Kirby. Hovorca Pentagonu sa pritom vyhol odpovedi na otázku ohľadom dodávok nových zbraňových systémov na Ukrajinu. „D

Rusi robia poriadky v Čiernom mori, Pentagon zúri

0 icon

Rusko, 18. apríl 2021 (AM) – Podľa vyhlásenia odboru navigácie a oceánografie Ministerstva obrany Ruskej federácie sa v Čiernom mori zavádzajú obmedzenia, ktoré budú trvať od 24. apríla do 31. októbra.   Hovorca Pentagonu John Kirby na piatkovom pravidelnom tlačovom brífingu vyhlásil, že obmedzenie a znemožnenie plavby zahraničných vojenských a štátnych

Nový Francúzsky 140mm zabijak

0 icon

Francúzsko, 18.apríl 2021 (AM)Spoločnosť Nexter (KNDS Group), ktorá čerpá zo svojich skúseností v oblasti tankovej výzbroje, ilustrovaných samonabíjacím kanónom Leclerc, a z vynikajúcich výsledkov svojej dcérskej spoločnosti vyrábajúcej muníciu, predstavuje novú koncepciu hlavnej výzbroje pre bojové tanky, ktorá je určená n

To nie je vtip. České ministerstvo vnútra verí že agenti ktorí údajne otrávili Skripaľa odpálili aj muničné sklady

0 icon

Česko, 17. apríl 2021 (AM) – Oficiálna webová stránka českého ministerstva vnútra uvádza, že sklady v obci Vrbetice v roku 2014 vyhodili do vzduchu Alexander Petrov a Ruslan Boširov. Nie nie je to vtip. Česká republika obvinila "Skripaľských travičov " Alexandra Petrova a Ruslana Boširova z vý

Svetlo sveta

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

Najdôležitejší žalm Veľkej noci

0 icon

Autorstvo žalmov sa pripisuje kráľovi Dávidovi, ktorý približne 1000 rokov pred príchodom Krista zostavil ich podstatnú časť. Starý zákon nám hovorí, že kráľ Dávid miloval hrať na harfe a žalmy boli oslavnými piesňami radosti, ale aj žiaľu v utrpení. Skutočný význam žalmov sa vie pochopiť, ak sa ich modlíme z…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali