Čo nechtiac prezradili autori Plánu obnovy o situácii v školstve? Čo bude s krajinou, keď odíde generácia dnešných štyridsiatnikov do dôchodku?

Bratislava 16. mája 2021 (HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa, Pixabay)

 

V materiáli Plán obnovy a odolnosti, s ktorým sa slovenská vládna junta uchádza o miliardy z Bruselu, je na strane 4 jedna zaujímavá informácia. Sú to len dve strohé vetičky, ktoré však prezrádzajú čosi, čo by ich autori inak sami nikdy nepriznali

škola
Ilustračné foto

Niekedy stačí len pár slov – a netreba k nim už nič viac dodávať, pretože úplne odkryjú podstatu veci a ani tisíce múdrych viet už by ju nemohli odkryť viac. Podobných niekoľko slov uniklo autorom „Plánu obnovy a odolnosti“ o situácii v slovenskom vzdelávacom systéme.

Na strane 4, teda hneď v samotnom úvode 808-stranového elaborátu sa píše: „Medzinárodné testovania naznačujú, že vo vekovej skupine 40 a viac ročných dosahuje Slovensko relatívne uspokojivú kvalitu ľudského kapitálu. Pri mladších vekových kohortách však začína výraznejšie zaostávať, čo je výstraha do budúcnosti.“

Čo nám hovoria tieto dve nenápadné vety? Sú zhrnutím toho podstatného, čo by sme mali vedieť o tom, ako fungovalo naše školstvo kedysi, a ako funguje odvtedy, keď sme začali naplno budovať rozvinutú kapitalistickú a demokratickú spoločnosť a kráčať v ústrety nekonečnému rastu a prosperite po jednom boku s naším veľkým bratom Európskou úniou a po druhom boku s ešte väčším bratom, Spojenými štátmi americkými.

 

Výsledok fungovania sveta, kde meradlom všetkého sú peniaze

Kto prečíta vyššie uvedené dve vety z „Plánu obnovy a odolnosti“ poriadne, prečíta tam toto: generácie, ktoré dostali vzdelanie počas socializmu, sú na tom dobre, a tiež ešte tí, ktorí nastúpili na vysokú školu počas prvej dekády po skončení socializmu, keď ešte dobiehal „starý“ vzdelávací systém. A potom to začalo ísť prudko z kopca.

Samozrejme, rôzne mimovládky a inštitúcie robia rôzne analýzy, štúdie, prieskumy a na ich základe dospievajú k rôznym číslam a záverom a iste by tvrdili, že všetko je to inak. A tvrdia, že ak je niečo zle, tak to je iba tým, že vraj máme školský systém „zle nastavený“. Lenže ak chceme byť k sebe úprimní, tak by sme sa nemali skrývať za takýto nič nehovoriaci eufemizmus a povedať si otvorene: to nie je o nejakom „nastavení“ systému, ale o podstate fungovania celého spoločenského systému ako takého.

Vo svete, kde meradlom všetkého nie je morálka, ale peniaze, vo veľkej miere je to, žiaľ, tak: hnacou silou, ktorá by mala mladých ľudí viesť k štúdiu, zákonite nie je vízia, túžba byť pre spoločnosť užitočný, túžba byť profesionálom v nejakom odbore, ale práve peniaze.

učiteľ škola tabuľa
Ilustračné foto

Isteže, všetci mladí ľudia majú sny: lenže životná realita a spoločenská atmosféra im berie ich sny o ušľachtilom povolaní a nahrádza ich snami o pohodlnom živote v materiálnom bohatstve.

A preto je mnohým z nich jedno čo študujú, hlavne aby mali nejaký papier, na základe ktorého budú môcť pýtať vyšší plat a lepšiu pozíciu. Kariérni poradcovia ich priamo nabádajú, aby nedajbože „nestvrdli“ na jednej pracovnej pozícii príliš dlho, lebo by ich to mohlo brzdiť v ceste hore. A tak namiesto toho, aby sa v niečom stali naozaj profesionálmi, radšej skáču ako opičky z vetvičky na vetvičku, aby sa vyšplhali čím rýchlejšie niekam, kde nebudú musieť pracovať, a budú za to mať veľa peňazí. Iste aj predtým existovali takí ľudia – lenže teraz systém priamo nahráva tomu, aby boli takí všetci.

 

Aj diplom je iba tovar?

Je len samozrejmé, že každá škola sa snaží takejto realite čo najviac prispôsobiť, v záujme vlastného prežitia. Vysoké školy sa doslova predbiehajú v tom, aby si študenta uchmatli, pretože dostávajú peniaze podľa počtu študentov. Výsledkom je, že na vysokých školách je dnes reálne väčšia ponuka miest, než je vôbec skutočný počet možných uchádzačov o štúdium.

Analýza vlani ukázala, že hoci početnosť skupiny 19-ročných, ktorí by sa mohli uchádzať o štúdium, sa za posledných 10 rokov zmenšila o 30 percent, vysoké školy ponúkajú len o 16 percent menej miest na študijných odboroch. Toto číslo je dnes vyššie, než počet maturantov v aktuálnych ročníkoch, teda každý z maturantov má možnosť byť teoreticky prijatý na nejakú vysokú školu. Toto číslo však neberie do úvahy obrovský odliv mladých ľudí, ktorí odchádzajú študovať do zahraničia.

Za daných okolností sú aj prijímacie skúšky v podstate formalitou: v roku 2018 bolo bez prijímacích skúšok prijatých až 61 percent prihlásených. Samozrejme, v niektorých odboroch (umelecké smery, lekárske fakulty, povolania vyžadujúce fyzické danosti) to bez prijímačiek nie je možné, a tak sa dá predpokladať, že v prípade tých ostatných smerov, najmä na súkromných školách, je prakticky každý uchádzač prijatý.

A výsledkom tohto prístupu je, že vysoké školy podliezajú latku náročnosti, pokiaľ ide o požiadavky na vedomosti študentov. Vyštudujú aj tí, ktorí by inak na to nemali, ale ani tí lepší nie sú motivovaní sa usilovať dosahovať lepšie výkony.

Z toho všetkého vyplýva jedna nepríjemná skutočnosť: vysoké školy už negarantujú kvalitu, ako to bolo kedysi. Výsledkom je veľmi slabé hodnotenie slovenských škôl v medzinárodnom porovnaní.

 

Nemôžu byť všetci iba právnikmi, sociológmi a kulturológmi

O disharmónii medzi ponukou a dopytom „na trhu so štúdiom na vysokej škole“ hovorí mladá politička a diplomatka Monika Sofiya Soročinová: „Je tu čoraz väčší nepomer: pribúda mladých ľudí, ktorí vyštudovali odbory, v ktorých sú neuplatniteľní, a na druhej strane máme zdravotníctvo či ďalšie oblasti, kde je nedostatok ľudí. Súvisí to aj s nedofinancovanosťou toho segmentu, ale keď porovnáme, koľko študentov je prijímaných na štúdium na právnické fakulty a koľko na lekárske fakulty, tak vidíme, že je čosi zle. Ak sa niečo nezmení, nebudeme nikdy vedieť pokryť dopyt po odborníkoch.“

Soročinová porovnáva svoje štúdium v Rusku na prestížnej petrohradskej univerzite so štúdiom na slovenskej vysokej škole: „Tam má človek prednášky od pondelka rána až do soboty večera – to je naozaj obrovský rozdiel, keď to porovnám s našimi vysokými školami. Rozdiel je aj v počte prijímaných študentov: napríklad na odbore, ktorý som študovala, sme boli deviati v ročníku, kým u nás napríklad na právo prijímajú do ročníka stovky ľudí. Je jasné, že štúdium je už z tohto dôvodu oveľa kvalitnejšie, keďže profesori sa môžu študentom oveľa intenzívnejšie venovať. Napríklad ja som musela mať na mnohé prednášky pripravenú prezentáciu, čo samo osebe človeka núti sa tomu štúdiu venovať naplno.“

 

Kdepak asi udělali soudruzi demokraté chybu?

Na principiálnu reformu tohto systému nemá žiadna vláda odvahu ani ľudský potenciál, a hlavne každá reforma je viacmenej odsúdená na neúspech, ak sa nedotkne samotných základov fungovania systému.

A vlastne… bola to vôbec chyba, že sa školstvo dostalo tam, kde dnes je? Nebol náhodou práve toto čísi cieľ, že dnes bežný „vysokoškolsky vzdelaný“ konzument povrchných mainstreamových verzií instantnej a ľahko stráviteľnej diétnej „pravdy“ niekedy nevie v podstate ani poriadne čítať, regulérne písať a chápať elementárne logické súvislosti?

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Bezpečnostná rada OSN odmietla rozhodnutie Turecka opätovne otvoriť cyperské mesto Varoša

0 icon

New York 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Seth Wenig)   Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) v piatok odmietla rozhodnutie Turecka a cyperských Turkov opätovne otvoriť cyperské mesto Varoša a vyzvala k "okamžitému odvráteniu" tejto jednostrannej akcie, ktorá by mohla zvýšiť napätie na Cypre, informovala agentúra AP V prezidentskom vyhlásení, ktoré v piatok…

Mikulec: Nedokážem pochopiť ľudí, ktorí hádžu po policajtoch vajíčka

0 icon

Bratislava 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) vyjadril pochopenie, že pre niektorých ľudí sú pandémia nového koronavírusu i s ňou súvisiace obmedzenia natoľko frustrujúce, že sa rozhodnú prísť protestovať pred Národnú radu (NR) SR. Nedokáže však pochopiť, aký je skutočný úmysel a cieľ ľudí, ktorí…

Delta variant je v Európe dominantný

0 icon

Londýn 23. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Andreea ALexandru)   Delta variant koronavírusu je už v Európe dominantný. V piatok to povedal regionálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge Zároveň vyzval krajiny, aby prijali prísnejšie opatrenia na monitorovanie vírusu vrátane zlepšenia prístupu k bezplatnému testovaniu, posilnenia trasovania kontaktov a poskytovania…

Ruské ministerstvo spravodlivosti označilo investigatívne médium a piatich novinárov za zahraničných agentov

0 icon

Moskva 23. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Ruské ministerstvo spravodlivosti v piatok označilo investigatívnu webstránku Insider a piatich novinárov za „zahraničných agentov“. Medzi nimi sú aj dvaja novinári z investigatívneho webu Projekt, ktorého vydavateľstvo nedávno generálna prokuratúra vyhlásila za „nežiaducu organizáciu“ Insider informoval o vyšetrovaniach údajnej korupcie a zneužívania moci poprednými…

SAK: Novela trestného poriadku nespĺňa predstavy o reálnej zmene

0 icon

Bratislava 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Slovenská advokátska komora (SAK) víta, že sa o téme kolúznej väzby ako o roky potláčanej téme hovorí, novela trestného poriadku ako celok však nespĺňa predstavy o reálnej zmene trestnej politiky štátu, ktorá by krajinu v tejto oblasti zaradila medzi vyspelé európske štáty. SAK to…

Boris Kollár: O pripravovanej súdnej mape budem diskutovať

0 icon

Bratislava 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Pripravovaná súdna mapa z dielne ministerky spravodlivosti bola témou spoločného stretnutia predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Borisa Kollára a primátora mesta Trenčín, Richarda Rybníčka. Primátor krajského mesta požiadal šéfa parlamentu o prípadne založenie Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky v Trenčíne. Primátor Rybníček to…

Kovařík: Dal som vykonať kontrolu, či polícia dav zvládla a nepodcenila situáciu

0 icon

Bratislava 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Policajný prezident Peter Kovařík dal vykonať kontrolu, či polícia zvládla dav, nepodcenila situáciu a vykonala dostatočné bezpečnostné opatrenia. Uviedol to v reakcii na piatkový protest stoviek nespokojných občanov pred budovou Národnej rady (NR) SR v Bratislave. Jeho stanovisko TASR poskytla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru…

Španielsko a Holandsko sa dostali do nemeckého zoznamu oblastí s vysokým výskytom vírusu

0 icon

Berlín 23. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/DPA-Oliver Dietze)   Nemecko zaradilo Španielsko a Holandsko do zoznamu „oblastí s vysokým výskytom" koronavírusu. Znamená to, že väčšina ľudí prichádzajúcich z týchto štátov, ktorí nie sú úplne zaočkovaní, budú musieť od budúceho týždňa ísť do karantény Inštitút Roberta Kocha, ktorý v Nemecku zodpovedá za kontrolu…

UNESCO žiada Turecko o správu o chráme Hagia Sofia po jeho premene na mešitu

0 icon

Istanbul 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Emrah Gurel)   Výbor svetového dedičstva UNESCO v piatok požiadal Turecko, aby do začiatku budúceho roka predložilo správu o stave zachovalosti Chrámu Božej múdrosti (Hagia Sofia) v Istanbule. Výbor zároveň vyjadril "vážne znepokojenie" v súvislosti s dôsledkami premeny chrámu na mešitu, informovala agentúra AFP Krok Turecka…

V Bulharsku začali sa koaličné vyjednávania pod taktovkou prezidenta

0 icon

Sofia 23. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Francois Mori)   Bulharský prezident Rumen Radev v piatok začal konzultácie o zostavení novej vlády. Na úvod sa stretol s predstaviteľmi populistickej strany Je taký národ (ITN), ktorá v predčasných voľbách z 11. júla získala najviac hlasov. Informovala o tom agentúra BTA Podpredseda ITN Toško Jordanov…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Tencer

Manipulačné techniky provakcinérov!

0icon

Kolektívna vina, umelo vytvorný nedostatok, klamstvá, znevhodňovanie, zastrašovanie to sú základné manipulačné techniky provakcinérov. Kolektívna vina. Až nenosíš rúško tak všetkých ohrozuješ, až pôjdeš navštíviť svojich blízkych tak ich môžeš zabiť. Takto nás strašila vláda pred Veľkou Nocou 2020. Strašenie pokračovalo tým že do

Boris Mesár

Dnes Národná rada (zrada) rozhoduje o prijatí ,,Čínskeho sociálneho kreditu " na Slovensku!!!

0icon

Dnes stojíme na prahu zavedenie Total Control režime plne odvodeného od čínskeho Sociálneho kreditu! V piatok bude Národná rada SR schvaľovať drakonických zákon, ktorý zabráni vstupu Slovákom do všetkých miest, prevádzok a budov, ak sa nepreukážu Digital Green Pass aplikácií! Právnik dokument rozobral a varuje, že jeho definíciu možno výkladom…

Ivan Holek

Úvaha o rizikách ženského pôvabu

0icon

Krása predstavuje moc, pretože je to niečo, čo veľmi silne pôsobí na iných. Krásu, a teda moc, je však možné využiť na niečo pozitívne, alebo zneužiť na niečo negatívne. Čo však kto seje, to nakoniec aj zožne, čo vo vzťahu k negatívnemu zneužitiu krásy kvôli osobnému prospechu, peniazom, alebo nejakým…

Andrej Sablič

Analýza ekonómie

0icon

Začiatok Prečo som sa rozhodol pre jej analýzu? Po II. Svetovej vojne sa ČLOVEK prostredníctvom svojich politikov dušoval, že už nikdy takúto katastrofu nepripusti. Dnes stojíme nad priepasťou ešte hrozivejšej vojny a politici sa už ani nepretvarujú a šíria virtuálny oheň a síru svetom. ČLOVEK zlyhal a tak je načase…

Dušan Hirjak

Ako zistiť, či „pandémia“ koronavírusu je podvodom na globálnej úrovni ? Ak je podvodom, prečo tak musí byť ? Časť II.

0icon

Teraz sa pozrime na určité množstvo singulárnych tvrdení, ktoré vyplývajú z idey ochrany globálneho zdravia či z idey boja proti „pandémii“ koronavírusu. Podľa uvedených a ďalších podobných tvrdení pracujú národné vlády a organizujú celé národné spoločnosti do boja proti koronavírusu až do definitívneho víťazstva. Singulárne tvrdenia patria do sféry domnienok…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10 šokujúcich fotografií, ktoré odhaľujú život v Hongkongu

0 icon

V Hongkongu žije takmer až 7,5 milióna obyvateľov.  Aj preto je v tomto veľkomeste veľmi obtiažne nájsť miesto vhodné miesto na bývanie. Našlo sa však jedno, nie veľmi šťastné riešenie. Ľudia tu bývajú v akýchsi malých kockách. Organizácia spojených národov takéto byty odsúdila za "urážku ľudskej dôstojnosti". To však nemení…

7 najpikantnejších sôch, pri ktorých sa budeš červenať

0 icon

Pred obnaženými mramorovými telami Venuše či Davida sa už dnes nikto nečervená, na celom svete ale stojí skutočne veľa ďalších eroticky ladených diel. V tomtu článku nájdeš 10 najpikantnejších sôch, ktoré naženú červeň do tvojich líc. :) 1. Love Land - Južná Kórea V dostatočne konzervatívnej Južnej Kórei sa nachádza magický ostrov…

Cap Arcona: Veľká ľudská tragédia 2. sv. vojny: 1. časť

0 icon

V máji 1945 už bolo v Európe takmer po vojne. Hitler bol po smrti a jeho nástupca admirál Karl Dönitz sa pripravoval na kapituláciu. Stále sa však ešte bojovalo a Spojenci pokračovali v neúprosnom bombardovaní. Prinášame dvojdielny článok o veľkej ľudskej tragédii 2. svetovej vojny menom Cap Arcona. Poďme spoločne na prvú časť. V záverečnej etape vojny…

10 najhorších selfie fotografií, aké si kedy videl

0 icon

Dobrou vecou na selfie je, že sa absolútne nemusíme spoliehať na niekoho iného, ak sa chceme vyfotografovať pri niečom zaujímavom. Ako povedal Charles- Guillaume Etienne, "Ak chcete, aby sa niečo urobilo správne, urobte si to sami". V takomto prípade sa nemôže nič pokaziť. A ak aj, nebude to chyba nikoho…

Záhady Zeme: Týchto 10 objavov nedokážeme vysvetliť

0 icon

V dnešnej dobe by sme radi verili, že dokážeme všetko vysvetliť. Veď veda je na vysokej úrovni a dokázala objasniť takmer všetky záhady Zeme. Mnoho ich však ostalo zahalených rúškom tajomstva. Dnes sa spolu pozrieme na 10 vecí, ktoré sa objavili na Zemi a vedci ich nedokážu vysvetliť. 10. Mechanizmus z…

Armádny Magazín

Rusko ponúka nové stíhačky 5. generácie za cenu útočného dronu

0 icon

India, 23.júl 2021 (AM) – Denník India Today komentuje predstavenie nádejnej ruskej stíhačky na leteckej prehliadke MAKS-2021. Hlavná pozornosť sa venuje najmä tomu, aká cena za základnú verziu stíhačky Checkmate bola uvedená v Žukovskom pri Moskve. Pripomeňme, že ohlásená cena je 25 - 30 miliónov dolárov a za túto cenu sa…

Bude Česko vyrábať nákladné lietadlá L-410? V Moskve pokračuje letecká výstava MAKS

0 icon

Česko, 23.júl 2021 (AM, Sputnik) –Na letisku Žukovskij neďaleko Moskvy pokračuje Medzinárodná letecká a vesmírna výstava MAKS 2021. V tomto roku je na leteckom salóne bohato zastúpené aj Česko, ktoré má v jednom z pavilónov svoje miesto slávy. Jednou z českých spoločností je Aircraft Industries, ktorá vyrába známe lietadlá L-410.  …

Maria Zacharovová: Máme dôkazy o spolupráci USA s „Islamským štátom“

0 icon

Rusko, 23.júl 2021 (AM) – Rusko už skôr signalizovalo, že disponuje dôkazmi o spolupráci USA s militantmi z teroristickej skupiny Islamský štát v Afganistane. Oficiálna zástupkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová to dnes opäť pripomenula.   „Ak ide o dôka

Postupimská konferencia a odsun Nemcov z Československa, aká je pravda? Transfer alebo vyhnanie?

0 icon

Česko, 23.júl 2021 (AM) – Máme výročie Postupimskej konferencie. Jedným z bodov rokovania bol odsun Nemcov zo štátov budúceho východného bloku. Publicistov Tomáša Krystlíka a Jozefa Skály sa pýtame, či by zhodnotili tran

Prečo Moskva odpúšťa miliardové dlhy africkým štátom z vojenských kontraktov?

0 icon

Rusko, 23.júl 2021 (AM) – Často možno počuť špekulácie o príliš veľkorysej politike ruských úradov, ktoré údajne nezodpovedne odpisujú staré dlhy voči rôznym štátom sveta. V poslednej dobe Rusko nevedie nezmyselnú zahraničnú politiku, v čom je teda podstata týchto zdanliv

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali