Čo nechtiac prezradili autori Plánu obnovy o situácii v školstve? Čo bude s krajinou, keď odíde generácia dnešných štyridsiatnikov do dôchodku?

Čo nechtiac prezradili autori Plánu obnovy o situácii v školstve? Čo bude s krajinou, keď odíde generácia dnešných štyridsiatnikov do dôchodku?

Bratislava 16. mája 2021 (HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa, Pixabay)

 

V materiáli Plán obnovy a odolnosti, s ktorým sa slovenská vládna junta uchádza o miliardy z Bruselu, je na strane 4 jedna zaujímavá informácia. Sú to len dve strohé vetičky, ktoré však prezrádzajú čosi, čo by ich autori inak sami nikdy nepriznali

škola
Ilustračné foto

Niekedy stačí len pár slov – a netreba k nim už nič viac dodávať, pretože úplne odkryjú podstatu veci a ani tisíce múdrych viet už by ju nemohli odkryť viac. Podobných niekoľko slov uniklo autorom „Plánu obnovy a odolnosti“ o situácii v slovenskom vzdelávacom systéme.

Reklama

Na strane 4, teda hneď v samotnom úvode 808-stranového elaborátu sa píše: „Medzinárodné testovania naznačujú, že vo vekovej skupine 40 a viac ročných dosahuje Slovensko relatívne uspokojivú kvalitu ľudského kapitálu. Pri mladších vekových kohortách však začína výraznejšie zaostávať, čo je výstraha do budúcnosti.“

Čo nám hovoria tieto dve nenápadné vety? Sú zhrnutím toho podstatného, čo by sme mali vedieť o tom, ako fungovalo naše školstvo kedysi, a ako funguje odvtedy, keď sme začali naplno budovať rozvinutú kapitalistickú a demokratickú spoločnosť a kráčať v ústrety nekonečnému rastu a prosperite po jednom boku s naším veľkým bratom Európskou úniou a po druhom boku s ešte väčším bratom, Spojenými štátmi americkými.

Reklama

 

Výsledok fungovania sveta, kde meradlom všetkého sú peniaze

Kto prečíta vyššie uvedené dve vety z „Plánu obnovy a odolnosti“ poriadne, prečíta tam toto: generácie, ktoré dostali vzdelanie počas socializmu, sú na tom dobre, a tiež ešte tí, ktorí nastúpili na vysokú školu počas prvej dekády po skončení socializmu, keď ešte dobiehal „starý“ vzdelávací systém. A potom to začalo ísť prudko z kopca.

Samozrejme, rôzne mimovládky a inštitúcie robia rôzne analýzy, štúdie, prieskumy a na ich základe dospievajú k rôznym číslam a záverom a iste by tvrdili, že všetko je to inak. A tvrdia, že ak je niečo zle, tak to je iba tým, že vraj máme školský systém „zle nastavený“. Lenže ak chceme byť k sebe úprimní, tak by sme sa nemali skrývať za takýto nič nehovoriaci eufemizmus a povedať si otvorene: to nie je o nejakom „nastavení“ systému, ale o podstate fungovania celého spoločenského systému ako takého.

Vo svete, kde meradlom všetkého nie je morálka, ale peniaze, vo veľkej miere je to, žiaľ, tak: hnacou silou, ktorá by mala mladých ľudí viesť k štúdiu, zákonite nie je vízia, túžba byť pre spoločnosť užitočný, túžba byť profesionálom v nejakom odbore, ale práve peniaze.

učiteľ škola tabuľa
Ilustračné foto

Isteže, všetci mladí ľudia majú sny: lenže životná realita a spoločenská atmosféra im berie ich sny o ušľachtilom povolaní a nahrádza ich snami o pohodlnom živote v materiálnom bohatstve.

Reklama

A preto je mnohým z nich jedno čo študujú, hlavne aby mali nejaký papier, na základe ktorého budú môcť pýtať vyšší plat a lepšiu pozíciu. Kariérni poradcovia ich priamo nabádajú, aby nedajbože „nestvrdli“ na jednej pracovnej pozícii príliš dlho, lebo by ich to mohlo brzdiť v ceste hore. A tak namiesto toho, aby sa v niečom stali naozaj profesionálmi, radšej skáču ako opičky z vetvičky na vetvičku, aby sa vyšplhali čím rýchlejšie niekam, kde nebudú musieť pracovať, a budú za to mať veľa peňazí. Iste aj predtým existovali takí ľudia – lenže teraz systém priamo nahráva tomu, aby boli takí všetci.

 

Aj diplom je iba tovar?

Je len samozrejmé, že každá škola sa snaží takejto realite čo najviac prispôsobiť, v záujme vlastného prežitia. Vysoké školy sa doslova predbiehajú v tom, aby si študenta uchmatli, pretože dostávajú peniaze podľa počtu študentov. Výsledkom je, že na vysokých školách je dnes reálne väčšia ponuka miest, než je vôbec skutočný počet možných uchádzačov o štúdium.

Analýza vlani ukázala, že hoci početnosť skupiny 19-ročných, ktorí by sa mohli uchádzať o štúdium, sa za posledných 10 rokov zmenšila o 30 percent, vysoké školy ponúkajú len o 16 percent menej miest na študijných odboroch. Toto číslo je dnes vyššie, než počet maturantov v aktuálnych ročníkoch, teda každý z maturantov má možnosť byť teoreticky prijatý na nejakú vysokú školu. Toto číslo však neberie do úvahy obrovský odliv mladých ľudí, ktorí odchádzajú študovať do zahraničia.

Za daných okolností sú aj prijímacie skúšky v podstate formalitou: v roku 2018 bolo bez prijímacích skúšok prijatých až 61 percent prihlásených. Samozrejme, v niektorých odboroch (umelecké smery, lekárske fakulty, povolania vyžadujúce fyzické danosti) to bez prijímačiek nie je možné, a tak sa dá predpokladať, že v prípade tých ostatných smerov, najmä na súkromných školách, je prakticky každý uchádzač prijatý.

Reklama

A výsledkom tohto prístupu je, že vysoké školy podliezajú latku náročnosti, pokiaľ ide o požiadavky na vedomosti študentov. Vyštudujú aj tí, ktorí by inak na to nemali, ale ani tí lepší nie sú motivovaní sa usilovať dosahovať lepšie výkony.

Z toho všetkého vyplýva jedna nepríjemná skutočnosť: vysoké školy už negarantujú kvalitu, ako to bolo kedysi. Výsledkom je veľmi slabé hodnotenie slovenských škôl v medzinárodnom porovnaní.

 

Nemôžu byť všetci iba právnikmi, sociológmi a kulturológmi

O disharmónii medzi ponukou a dopytom „na trhu so štúdiom na vysokej škole“ hovorí mladá politička a diplomatka Monika Sofiya Soročinová: „Je tu čoraz väčší nepomer: pribúda mladých ľudí, ktorí vyštudovali odbory, v ktorých sú neuplatniteľní, a na druhej strane máme zdravotníctvo či ďalšie oblasti, kde je nedostatok ľudí. Súvisí to aj s nedofinancovanosťou toho segmentu, ale keď porovnáme, koľko študentov je prijímaných na štúdium na právnické fakulty a koľko na lekárske fakulty, tak vidíme, že je čosi zle. Ak sa niečo nezmení, nebudeme nikdy vedieť pokryť dopyt po odborníkoch.“

Soročinová porovnáva svoje štúdium v Rusku na prestížnej petrohradskej univerzite so štúdiom na slovenskej vysokej škole: „Tam má človek prednášky od pondelka rána až do soboty večera – to je naozaj obrovský rozdiel, keď to porovnám s našimi vysokými školami. Rozdiel je aj v počte prijímaných študentov: napríklad na odbore, ktorý som študovala, sme boli deviati v ročníku, kým u nás napríklad na právo prijímajú do ročníka stovky ľudí. Je jasné, že štúdium je už z tohto dôvodu oveľa kvalitnejšie, keďže profesori sa môžu študentom oveľa intenzívnejšie venovať. Napríklad ja som musela mať na mnohé prednášky pripravenú prezentáciu, čo samo osebe človeka núti sa tomu štúdiu venovať naplno.“

 

Kdepak asi udělali soudruzi demokraté chybu?

Na principiálnu reformu tohto systému nemá žiadna vláda odvahu ani ľudský potenciál, a hlavne každá reforma je viacmenej odsúdená na neúspech, ak sa nedotkne samotných základov fungovania systému.

A vlastne… bola to vôbec chyba, že sa školstvo dostalo tam, kde dnes je? Nebol náhodou práve toto čísi cieľ, že dnes bežný „vysokoškolsky vzdelaný“ konzument povrchných mainstreamových verzií instantnej a ľahko stráviteľnej diétnej „pravdy“ niekedy nevie v podstate ani poriadne čítať, regulérne písať a chápať elementárne logické súvislosti?

Ivan Lehotský

 

Reklama

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:22

Lionel Messi si zranil zadný stehenný sval a vynechá prípravné zápasy Argentíny v USA. Potvrdila to tamojšia národná futbalová asociácia.

Lionel Messi Nashville FC - Inter Miami
Na snímke útočník Interu Miami Lionel Messi padá v odvetnom osemfinálovom zápase Ligy majstrov CONCACAF proti Nashville FC 13. marca 2024 v americkom Fort Lauderdale
09:19

Pri inštalácii fotovoltiky si treba aktualizovať aj poistenie nehnuteľnosti a navýšiť si poistnú sumu o hodnotu solárnej elektrárne. Solárne panely totiž môžu zvýšiť hodnotu domu či iného objektu, v prípade podpoistenia by tak pri poistnej udalosti mohla poisťovňa vyplatiť menej peňazí. Upozornil na to riaditeľ pre neživotného poistenie v spoločnosti FinGO.sk Jaroslav Krajňák.

08:50

Ceny ropy v utorok ráno mierne klesli. Ovplyvnili ich vyhliadky na väčšiu ponuku z Ruska, slabší než očakávaný dopyt v sektoroch, ako je letecké palivo, a tiež opatrné obchodovanie pred rozhodnutím americkej centrálnej banky Fed o úrokových sadzbách. Informovala agentúra Reuters.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v apríli sa v utorok o 7.24 h SEČ predával po 82,58 USD (75,82 eura). To bolo o 14 centov alebo 0,17 % menej ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania.

08:26

Severokórejský vodca Kim Čong-un dohliadal na sériu palebných cvičení delostreleckých jednotiek na západe krajiny. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

Manévre zahŕňali aj „super-veľké viacnásobné raketomety“ a došlo k nim len niekoľko dní po tom, ako Južná Kórea a Spojené štáty uzavreli každoročné spoločné vojenské cvičenie Freedom Shield.

Kim Čong-un North Korea Koreas Tensions
Na snímke severokórejský vodca Kim Čong-un dohliada na sériu palebných cvičení delostreleckých jednotiek na západe krajiny
07:38

Americký prezident Joe Biden usporiada v apríli prvý trojstranný summit s lídrami Filipín a Japonska, oznámil v pondelok Biely dom. Informovala agentúra AFP. Podľa nej sa Spojené štáty snažia posilniť spojenectvo v regióne voči Číne.

Schôdzka Bidena s filipínskym prezidentom Ferdinandom Marcosom a japonským premiérom Fumiom Kišidom je naplánovaná na 11. apríla a je ďalšou v sérii stretnutí s ázijsko-tichomorskými spojencami USA.

Biden
Na snímke Joe Biden
07:19

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken odcestuje tento týždeň do Saudskej Arábie a Egypta na rokovania o úsilí zabezpečiť prímerie v Gaze a zvýšenie množstva humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy, uviedol v utorok prostredníctvom svojho hovorcu americký rezort diplomacie. Informovala agentúra AFP.

Antony Blinken
Na snímke americký minister zahraničných vecí Antony Blinken
07:00

Približne 700 ľudí uviazlo v utorok na krajnom severe Austrálie po tom, čo sa touto odľahlou oblasťou prehnala tropická cyklóna a obyvateľov odrezala od zvyšku krajiny. Informovala agentúra AFP.

Búrka tretej kategórie postihla spomínané územie prudkým dažďom a silným vetrom s rýchlosťou približne 170 až 200 kilometrov za hodinu, uviedol austrálsky meteorologický úrad.

06:57

Na doživotné väzenie bez šance na udelenia milosti odsúdil v pondelok súd v USA matku, ktorá svoju 16-mesačnú dcéru nechala v detskej ohrádke a odišla na dovolenku na desať dní. Dieťa v tom čase zomrelo, informovala agentúra AP.

06:55

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu súhlasil s návrhom amerického prezidenta Joea Bidena, aby do Washingtonu vyslal delegáciu vysokopostavených izraelských predstaviteľov na rokovania o plánoch Izraela zaútočiť na mesto Rafah na juhu Gazy, ktoré je baštou Hamasu. Podľa agentúry AFP o tom informoval Biely dom.

Netanjahu Biden
Na snímke izraelský premiér Benjamin Netanjahu (vľavo) a americký prezident Joe Biden
06:52

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok zablahoželal Vladimirovi Putinovi k znovuzvoleniu do funkcie ruského prezidenta a ponúkol mu, že bude sprostredkovateľom medzi Moskvou a Ukrajinou.

S odvolaním sa na kanceláriu tureckého prezidenta o tom informovala agentúra AFP. Pripomenula, že to nie je prvýkrát, čo Erdogan ponúkol svoje služby ako sprostredkovateľ vo vojne medzi Ruskom a Ukrajinou.

Vladimir Putin Recep Tayyip Erdogan
Na snímke Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan
06:50

Hokejový tím NHL Anaheim Ducks poslal Slováka Pavla Regenda späť do farmárskeho tímu San Diego Gulls. Informovala o tom oficiálna stránka klubu.

Včera 20:24

Ministri zahraničných vecí EÚ v pondelok jednomyseľne schválili sankcie proti židovským osadníkom, ktorí sa dopúšťajú násilností voči Palestínčanom na západnom brehu Jordánu.

Včera 20:23

Holandská polícia v pondelok varovala pred rapídne sa zvyšujúcim množstvom detskej pornografie, ktorú vytvára umelá inteligencia (AI). Koordinátor holandskej polície pre boj s detskou pornografiou Ben van Mierlo uviedol, že je veľmi jednoduché využívať umelú inteligenciu na vytvorenie tohto typu materiálov. Zatiaľ predstavuje len malé percento takýchto prípadov, ktoré však rapídne stúpa.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Kondenačná stopa zo štartu rakety Falcon 9 spoločnosti SpaceX je vidieť nad domami v pondelok 18. marca 2024 v San Diegu

Autor: AP/Gregory Bull

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali