“Čo je toto za primitívne uvažovanie?” Chmelár prezradil, čo si myslí o účasti Fica na akcii ambasády USA

“Čo je toto za primitívne uvažovanie?” Chmelár prezradil, čo si myslí o účasti Fica na akcii ambasády USA

Bratislava 10. júna 2023 (HSP/Facebook/Foto:Screenshot)

 

Politický komentátor Eduard Chmelár sa vo svojom najnovšom príspevku vyjadril k návšteve lídra Smeru-SSD Roberta Fica na podujatí Veľvyslanectva USA na Slovensku pri príležitosti amerického Dňa nezávislosti. Radí sa tak k ďalším, ktorí na túto účasť reagovali, avšak mnohí ju zväčša kritizovali. Chmelár sa ale na vec pozerá z iného uhla pohľadu a myslí si, že slovenskí novinári už tradične odvádzajú pozornosť od podstatných vecí. Jeho status vám prinášame v plnom znení 

Eduard Chmelár
Na snímke Eduard Chmelár

Slovenskí novinári už tradične odvádzajú pozornosť od podstatných vecí infantilnými výčitkami, že predstavitelia strany Smer-SSD boli zagratulovať Američanom k výročiu nezávislosti USA, hoci ich kritizujú… Čo je toto, preboha, za primitívne uvažovanie? To sa mali nafučať ako malé deti a demonštratívne ich ignorovať? Mal sa takto správať aj čínsky veľvyslanec, ktorý tam bol napriek tomu, že je geopolitickým rivalom Spojených štátov? O čom inom má byť diplomacia, ak nie o tom, aby sme zachovali akú takú úroveň dialógu v dnešnom už aj tak dosť rozhádanom svete? Treba slovenským pisálkom naozaj vysvetľovať, že účasť na recepcii pri príležitosti najvýznamnejšieho štátneho sviatku USA je vyjadrením úcty americkému ľudu, nie súhlasu so zahraničnou politikou Spojených štátov?

Reklama

Kým médiá riešia takéto hlúposti, unikajú nám oveľa dôležitejšie súvislosti. Je zaujímavou, ale strašnou vizitkou úrovne našich verejných činiteľov, že kým na oslavách Dňa nezávislosti USA bol každý významnejší politik, každý angažovaný novinár (vrátane Richarda Dírera, Zuzany Kovačič Hanzelovej či Arpáda Soltésza) – na výročie Memoranda slovenského národa, pripadajúce na deň predtým, si nespomenul (okrem podpredsedu NR SR Juraja Blanára) nikto. Pritom ide o oficiálny pamätný deň Slovenskej republiky. Považujete za normálne, že verejní činitelia, najvyšší predstavitelia SR ignorujú sviatky svojho štátu a oslavujú sviatky iného štátu? Videli ste už krajinu, v ktorej by si hlava štátu pripomínala tie najbizarnejšie svetové dni, aké existujú, nasvecovala by Prezidentský palác do všetkých možných farieb, len nie národných, no zabúdala by na kľúčové míľniky vlastnej štátnosti? Načo tie pamätné dni máme? Kto nám ich má pripomínať, ak nie predstavitelia štátu?

To nie je maličkosť. To je vysvetlenie, prečo sme tam, kde sme, prečo sme takí, akí sme a prečo nemôžeme byť tým, kým chceme byť. Memorandum národa slovenského – to nie je len historický dátum v kalendári. To nie je len zabudnutá minulosť. Je to náš najvýznamnejší politický program, ktorý nielenže vytýčil naše ciele na viac ako polstoročie, ale ktorý inšpiroval všetky ďalšie vízie od Clevelandskej a Pittsburskej dohody, cez Martinskú deklaráciu a Deklaráciu SNR v Slovenskom národnom povstaní až po Deklaráciu o zvrchovanosti Slovenskej republiky. Je to rodný list nášho historického zápasu o rovnoprávnosť. Jeho autor Štefan Marko Daxner v ňom po prvýkrát vytýčil návrh hraníc Slovenska a zdôraznil, že Slovákom záleží na tom, aby politické usporiadanie a zabezpečenie národnej rovnoprávnosti zodpovedalo potrebám nášho života. V tom je filozofia celého dokumentu i zmysel našich emancipačných snáh. Daxner určil naše poslanie v strede Európy nadčasovo – brániť našu civilizáciu oproti vplyvom Východu a zachovať našu samostatnosť oproti vplyvom Západu, a to všetko v službách ľudstva. V texte Memoranda národa slovenského sa toľkokrát spomína bratská láska, svornosť, duch slobody a rovnosti medzi národmi, že nikto nemôže pochybovať o najušľachtilejších cieľoch tohto dokumentu.

Reklama

Kým revolučné štúrovské Žiadosti slovenského národa z roku 1848 koncipovala hŕstka intelektuálov, Memorandum národa slovenského vznikalo roku 1861 v ovzduší na tie časy pozoruhodne demokratickej dvojdňovej diskusie niekoľkých tisícok ľudí, ktorú moderoval Ján Francisci. Tých 6 000 účastníkov memorandového zhromaždenia pod lipami pred evanjelickým kostolom v Martine bolo živým dôkazom, že slovenský národ sa politicky konštituoval. Ako pripomenul Vladimír Mináč, po memorande už nemohlo byť reči o zániku národa, ale len o jeho útlaku. Memorandum slovenského národa je najstaršou ucelenou koncepciou slobodného rovnoprávneho Slovenska. A tieto kľúčové míľniky našich moderných dejín si musíme nielen pripomínať, ale musíme hlavne porozumieť ich historickému zmyslu. Preto by sme tak veľmi potrebovali na čele Slovenskej republiky štátnikov, ktorí by ich význam dokázali uchopiť, vysvetliť a transformovať do budúcich cieľov. A keďže ich nemáme, zabávame ľudí taľafatkami.”

 

Prečítajte si tiež:

Fica kritizujú za účasť na akcii ambasády USA. Jasná reakcia šéfa Smeru

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:14

Ceny ropy v stredu mierne vzrástli, keď správa o poklese zásob komodity v USA signalizovala oživenie dopytu v najväčšej svetovej ekonomike.

08:04

Kolumbijský súd rozhodol, že environmentálne katastrofy, či už náhle alebo postupné, možno právne považovať za príčinu núteného vysídlenia, čo ukladá štátu povinnosť chrániť a pomáhať postihnutým občanom. Informovala agentúra AFP.

07:55

V Severnom Macedónsku sa v stredu začalo prvé kolo prezidentských volieb, k urnám môže pristúpiť zhruba 1,8 milióna oprávnených voličov. Volebné miestnosti sa otvorili o 7.00 h SELČ, zatvoria sa o 19.00 h SELČ.

07:42

Zákonodarcovia v americkom štáte Tennessee v utorok schválili návrh zákona, ktorý umožňuje učiteľom, riaditeľom a ďalším zamestnancom škôl nosiť skryté ručné strelné zbrane. Stalo sa tak rok po tom, ako na základnej škole v tomto štáte došlo k streľbe so smrteľnými následkami.

07:34

Nemecká polícia v utorok večer zneškodnila 31-ročného muža, ktorý s mačetou v ruke vošiel do knižnice Mannheimskej univerzity (UMA) na juhozápade krajiny. Polícia ho postrelila; muž neskôr zomrel v nemocnici.

Policajti
Policajti stoja pred budovou univerzity v nemeckom Mannhausene
07:11

Severná Kórea bude pokračovať v budovaní “ohromujúcej a najsilnejšej vojenskej sily” na ochranu svojej suverenity a mieru v regióne, vyhlásila Kim Jo-džong, vplyvná sestra severokórejského vodcu Kim Čong-una.

07:02

Dvaja ľudia zahynuli po tom, ako sa na ďalekom severe Spojených štátov v utorok zrútilo vzácne nákladné lietadlo, informovala polícia v štáte Aljaška.

Štvormotorové vrtuľové lietadlo typu Douglas DC-4, z ktorého sa na svete zachovalo už len niekoľko kusov, sa zrútilo hneď po štarte z Medzinárodného letiska Fairbanks nachádzajúceho sa uprostred tohto rozľahlého štátu.

06:54

Venezuelský prezident Nicolás Maduro oznámil, že v jeho krajine začne opäť pôsobiť úrad OSN pre ľudské práva, ktorého činnosť vo februári pozastavili a jeho zamestnancom nariadili odísť.

Maduro je doma aj v zahraničí pod paľbou kritiky v súvislosti s dodržiavaním ľudských práv jeho ľavicovej vlády. Maduro potláča disent a zároveň sa snaží získať tretie funkčné obdobie.

Nicolas Maduro
Na snímke venezuelský prezident Nicolas Maduro
06:45

Americký Senát v utorok neskoro večer schválil balík pomoci pre Ukrajinu vo výške 61 miliárd dolárov a prezident Joe Biden prisľúbil, že nové dodávky zbraní budú rýchlo doručené do vojnovej zóny, keďže Rusko dosahuje úspechy na bojisku. Informovala agentúra AFP.

06:35

Mračná prachu zo Sahary pokryli v utorok Atény a ďalšie grécke mestá. Ide o jednu z najhorších epizód, ktoré zasiahli krajinu od roku 2018, oznámili odborníci.

06:30

Francúzska polícia zadržala v utorok ôsmich mužov v rámci vyšetrovania financovania Strany kurdských pracujúcich (PKK). Turecko, USA aj Európska únia ju označili za teroristickú organizáciu.

Zadržaní muži sú podozriví z prípravy a financovania teroristických útokov a zo sprisahania s cieľom vylákať prostriedky na financovanie organizácie v rokoch 2020 až 2024, uviedla francúzska protiteroristická prokuratúra PNAT.

Včera 20:27

Rieka Seina sa podľa utorňajších slov francúzskeho prezidenta blíži k tomu, aby sa v nej dalo plávať. V Seine sa tiež majú konať niektoré plavecké preteky v rámci letných olympijských hier od konca júla.

Včera 20:25

Súd v Berlíne v utorok odsúdil na podmienečné tresty osem mesiacov troch klimatických aktivistov za posprejovanie Brandenburskej brány. Obžalovaní vo veku 22, 28 a 64 rokov z klimatickej skupiny Posledná generácia sa už predtým priznali, že 17. septembra 2023 nasprejovali Brandenburskú bránu na oranžovo. Argumentovali, že ich akcia bola vzhľadom na klimatickú krízu “primeraným a potrebným protestom”.

Včera 20:23

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová sa prebojovala do 2. kola dvojhry na turnaji WTA v Madride. V úvodnom kole vyradila Američanku Sofiu Keninovú 6:2, 6:4. Jej ďalšou súperkou bude ôsma nasadená Tunisanka Ons Jabeurová.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali