Čo hrozí Američanom v Sýrii?

Čo hrozí Američanom v Sýrii?

Damask 19. apríla 2018 (HSP/Iarex/Foto:TASR/AP-Hassan Ammar)

 

Alexander Zapolskis na portáli Iarex publikuje zaujímavý materiál o možnostiach Američanov v Sýrii.

Nočná obloha so svetelnými stopami striel nad Damaskom počas útoku USA, Francúzska a Veľkej Británie na ciele v Sýrii, ktoré sú spojené s tamojším programom chemických zbraní

Americkí vojenskí experti chápu, že Američania sa v Sýrii nachádzajú v ťažkej situácii a hrozí im veľké nebezpečenstvo.

Reklama

Donald Trump sa nachádza v zložitom postavení. Štatút hegemóna vyžaduje od Američanov aktívne pôsobiť proti rozširovaniu ruského vplyvu na Blízkom východe, pričom Trump sleduje v prvom rade svoj propagandistický cieľ “Spraviť USA znovu veľkými”, ktorým oslovil amerických voličov. Vďaka jastrabom z radov protitrumpovskej opozície a usilovne vykresľovanému obrazu Asada ako sadistu a maniaka v amerických mainstreamových médiách, však Trumpovi veľa možností manévrovať nezostáva. Jastrabi a mainstream tlačia Washington do plnohodnotnej vojny proti Damasku, no posledný americký pokus v Sýrii ukazuje, že Američania majú značne obmedzené možnosti.

Američania pri svojom útoku vystrelili 103 rakiet, z ktorých sýrska protivzdušná obrana postavená na starých sovietskych S-125 a S-200 dokázala zlikvidovať 71 rakiet. Rusi nemuseli ani vystreliť, pretože všetky americké rakety obchádzali ruský priestor a dopadali ďaleko od miest dislokácie ruských vojakov. Okrem amerických Tomahawkov sa predstavili aj francúzske rakety MdCN, Scalp-EG a francúzsko-britské Storm Shadow, ktorých výsledky neoslnili. Sýrčania zostrelili všetky rakety Francúzska a Veľkej Británie, pričom tieto rakety sú modernejšie ako Tomahawky, ktoré nasadili Američania.

Reklama

Američania majú pri hypotetickom nasadení svojej armády v Sýrii dva hlavné problémy. Prvým problémom je, že v Sýrii Američania nedokážu získať vzdušnú nadvládu a americkí vojaci bez vzdušnej nadvlády nevedia bojovať. Druhým problémom Američanov je skutočnosť, že v prípade úspešného pozemného nasadenia v Sýrii musia z talónu vytiahnuť 250 tisíc pešiakov, no Američania sú schopní do Sýrie poslať maximálne 10 – 12 tisíc vojakov. Títo vojaci nemôžu byť vojakmi základnej služby, pretože už pri nasadení v Iraku a Afganistane pred približne 10 rokmi, kedy bola pozícia Američanov podstatne lepšia ako dnes, sa ukázalo, že bežní príslušníci americkej armády nie sú schopní plniť vytýčené strategické úlohy. Američania panikárili a mali aj pomerne vysoké straty, preto ich nakoniec muselo hlavné velenie stiahnuť.

Dnes sú Američania schopní postaviť  12 tisíc žoldnierov a vojakov špeciálnych síl, tí sú však enormne drahí. Deficit pozemných síl mienili Američania vyplniť svojimi zástupnými armádami, Sýrčania s ruskou a iránskou pomocou im však zástupné armády značne preriedili a podobný osud očakáva aj Kurdov, do ktorých sa už v oblasti Afrinu s chuťou pustili Turci. Kurdi navyše pochopili že v možnom konflikte Turecko – USA ich Američania hodia cez palubu a od Arabov nemôžu očakávať žiadne zľutovanie.  Keď  posledných 2000 Američanov zo Sýrie utečie (tento problém bude súvisieť s vysokými stratami Američanov, spôsobenými guerillovými bojovníkmi), sýrske vládne jednotky a Turci znesú kurdské vojenské oddiely zo zemského povrchu. Rusi a Iránci už zvýšili bojovú úroveň sýrskych vládnych jednotiek a Sýrčania sa môžu spoľahnúť na dodávky moderných zbraní, takže odborníci vo Washingtone sa už pripravujú na scenár odchodu, podobnému scenáru odchodu z Vietnamu.

V roku 1969 vo Vietname Američania prišli s plánom “vietnamizácie Vietnamskej vojny”. Tento plán spočíval v tom, že USA sa začali sťahovať z Vietnamu, dodávali však juhovietnamským silám zbrane, techniku, americkí inštruktori naďalej cvičili juhovietnamských vojakov a v prípade nutnosti do bojov zapojili už len  Green Berets a Navy Seals. Bežných amerických pešiakov však už do konfliktu prestal Pentagon nasadzovať, pretože americkí pešiaci boli schopní ešte tak povraždiť neozbrojených vietnamských civilistov ako napríklad pri masakry v My Lai (1968), bojovať proti ozbrojenému Vietkongu sa už však obávali.

Na rozdiel od Iraku a Afganistanu, dnes už nie sú Američania schopní nasadiť svoje pešie jednotky vo väčšom množstve. V Sýrii sa okrem 2000 profesionálov, žoldnierov a agentov CIA, Američania nenachádzajú. Letectvo nedokáže vyhrať vojnu, dokáže ničiť infraštruktúru a ciele, obsadiť krajinu však nedokáže. Takisto americkí vazali na Blízkom východe nie sú schopní splniť americké predstavy. Sýrska opozícia je preriedená,  Saudská Arábia má problémy v Jemene a Katar či Spojené arabské emiráty sú teoreticky schopné podporiť Američanov približne 4 lietadlami, tajnou službou a maximálne 1000 vojakmi špeciálnych ozbrojených síl. Pritom Katar prianie Trumpa, aby v Sýrii pri nálete zasiahli okrem Francúzov a Angličanov aj spojenci z Blízkeho východu proste odignoroval a do bojových aktivít sa nezapojil. Spojené arabské emiráty sa takisto útoku na Sýriu nezúčastnili, utrpeli totiž nepríjemné straty v Jemene a panicky sa obávajú Iránu.

Čo sa týka Egypta, na ktorý sa v minulosti Američania spoliehali, ten spolupracuje s Iránom a Ruskom, napriek americkým sankciám. Na Saudov sa Američania môžu spoľahnúť na papieri, Saudi súhlasia so všetkým čo Američania navrhnú. No čo sa týka bojových akcií, Saudi majú problémy. Zapadli totiž vo vojne v Jemene, kde saudským vojskám spôsobujú vysoké straty šiítski Huthijovia.

Reklama

Americké straty sa budú v Sýrii zvyšovať a to pomerne rýchlym tempom. Americkí vojaci sa už teraz stávajú terčmi likvidačných útokov. Kvôli týmto stratám sa možno čoskoro stretneme so skutočnosťou, že Američania už nebudú chcieť predlžovať vojnu v Sýrii a začnú sa sťahovať.  Môže k tomu prísť oveľa skôr, ako  sa mnohí nazdávajú.

Alexander Zapolskis

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

Včera 20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

Včera 19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

Včera 19:43

Včera 19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

Včera 19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

Včera 19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

Včera 18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

Včera 18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

Včera 18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

Včera 18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali