V Británii vláda vedome neurobila žiadne opatrenie (písali sme o tom TU ) a neskôr obmedzili leteckú dopravu. Život plynul relatívne spokojne, ale vírus sa rozšíril po celej krajine. Odporúčania vlády sú chabé. Opatrenia skoro žiadne. Premiér dal dokonca hlasovať o tom, či sa zavrú školy.
Odborníci odporúčajú už dlhší čas, aby britská vláda urobila prísne opatrenia. Ani v Británii nejestvuje zhoda ako postupovať, lebo niektorí odporúčajú dlhšie časové obdobie na zvládnutie epidémie a nechcú ísť razantnou čínskou cestou, ktorá sa ukázala ako správna. Niektorí sa spoliehajú na novú vakcínu alebo sérum (Veľká Británia a USA).
Aj keď ochoreniu podľahnú najmä ľudia vyššieho veku, tak treba vziať do úvahy, že v Taliansku podľahli ochoreniu Covid 19 ľudia bez rozdielu veku. To, že štatistiky z Talianska (ktoré sú neúplné pre mimoriadne zložitú situáciu na severe štátu), poukazujú na úmrtia starých ľudí, ešte nemusí nič znamenať.
Totiž rastie počet prípadov, kde primárnu nákazu človek zvládne, ale prekonaním ochorenia nezíska imunitu, ako pri prírodných vírusoch, ale môže sa nakaziť opakovane. Toto je vážny biomedicínsky fakt. Opätovné nakazenie sa Corona vírusom má dramatický priebeh a pacienti zomierajú, keďže organizmus pacientov sa ešte nestihol zotaviť s predchádzajúceho ochorenia.
Chrípka je veľmi vážne ochorenie, avšak Corona vírus spôsobuje v mimoriadnom rozsahu ťažký a obojstranný zápal pľúc, ktorý pri obrovskom návale pacientov v Taliansku a teraz aj v Španielsku, nevie zdravotnícky systém zvládnuť. V tejto súvislosti treba povedať, že až neskôr sa ukážu dôsledky britského postupu, kde sa nerobia skoro žiadne opatrenia.
Je tu ale jeden dôležitý fakt, ktorý treba vziať do úvahy, konkrétne spôsob života v Británii, kde sú deti od detstva inak obliekané v počas roka. Tí, ktorí žili alebo žijú v Británii, mohli v každodennom živote vidieť veľkú odolnosť voči ochoreniam chrípkového charakteru, prechladnutiam a zápalovým ochoreniam z chladného počasia. Ľahké oblečenie Britov v studenom a sychravom počasí je legendárne. Je otázkou, ako sa tento spôsob správania prejaví počas epidémie.
Už len z týchto dôvodov nemožno považovať britský spôsob reakcie za smerodajný pre niektoré kontinentálne štáty Európy, lebo každý štát má v niečom v niektorých aspektoch odlišnú klímu a spôsob života. Tvrdenia o kolektívnej imunite, ktorá vznikne úspešným prekonaním ochorenia, sa nemôžu brať do úvahy, keďže ochorenie Covid 19 sa môže vyskytovať opakovane. To je vážny biomedicínsky fakt. Po prekonaní tejto epidémie v Európe čaká na vedecký výskum množstvo dôležitých otázok, na ktoré budú hľadať odpoveď.
Reakcie a opatrenia vlády SR sa celkom dobre rozbehli a treba dotiahnuť ešte niektoré detaily. Vzhľadom na vývoj epidémie pravdepodobne budú ešte potrebné prísnejšie opatrenia. Je zrejmé, že počet nakazených a počet pacientov s komplikáciami bude vyšší. Napriek počiatočnému váhaniu odchádzajúcej vlády SR s opatreniami možno povedať, že teraz podniká ráznejšie opatrenia, ktoré by v niektorých oblastiach mohli byť aj prísnejšie. Aj to len pre nezodpovednosť občanov, ktorí ešte doteraz nepochopili vážnosť situácie.
Je potrebné aby sa presne vyšpecifikovali oblasti, na ktoré sa bude vzťahovať rozšírenie núdzového stavu tak, aby sa zabezpečilo fungovanie základnej infraštruktúry a hospodárstva. Napríklad ide o sektor energetiky, vodných zdrojov a potravín (zásobovanie).
Zdravotníctvo je absolútnou prioritou, bez ktorej sa nebude dať dosiahnuť úspešné zvládnutie krízy. Pre zdravotníkov je potrebné zabezpečiť jednorazové ochranné obleky, ktoré budú minimálne spĺňať bezpečnostnú triedu 2. Avšak bez ochranných oblekov bezpečnostnej triedy 4 až 4 nebude možné zvládnuť potencionálny nával pacientov s ťažkými pľúcnymi komplikáciami. Tejto oblasti sa musia podriadiť iné sféry fungovania štátu a spoločnosti.
Podobne poľnohospodárstvo je prioritou z hľadiska zabezpečenia a budúceho strategického rozšírenia potravinovej bezpečnosti štátu a jeho občanov. V tomto sektore hospodárstva, je SR v rámci EU v nevýhodnom postavení (dotácie) a v čase krízy (ak bude trvať mesiace) sa prejavia dôsledky. V tejto sfére stoja pred SR dlhodobé úlohy v rámci strategického plánovania s cieľom zabezpečiť potravinovú bezpečnosť vlastného obyvateľstva a jeho zásobovania.
René Balák