Guterresa pôsobil ako premiér Portugalska, od roku 1999 do roku 2005 ako predseda Socialistickej internacionály a potom stál na čele UNHCR (Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov).
Keď sa v roku 2015 stal generálnym tajomníkom OSN, chválil Angelu Merkelovú ako symbol humanitárnej utečeneckej politiky.
Guterresova správa z decembra 2017 pod názvom “Migrácia v prospech všetkých” je myšlienkovo podobná s migračným paktom OSN a v súčasnosti je predmetom kritiky.
Vo svojej správe totiž Guterres píše: “Migrácia by nikdy nemala byť zúfalý čin: Migrácia funguje pre každého, kto je na ceste, kto vykonal jasné a dobrovoľné rozhodnutie legálne odísť do zahraničia.”
Ďalej dodáva, že “masívne migračné pohyby, ktoré zažívame už niekoľko rokov, sú príliš často výsledkom neudržateľnej situácie v krajinách pôvodu”. Preto podľa neho by sa všetky politické prostriedky mali vynaložiť na ich obmedzenie a zmiernenie, ale “treba tiež uznať, že máme povinnosť postarať sa o tých, ktorí migrujú z beznádeje”.
Guterres tiež vo svojej správe však namieta, že občania majú “oprávnené dôvody na požadovanie bezpečných hraníc a na rozhodovanie o tom, kto môže vstúpiť na ich územie a zostať v ňom”, ale politika, ktorá chce obmedziť migráciu, je podľa neho “kontraproduktívna” a národný unilateralizmus nevyrieši problém núdzovej migrácie.
Guterres v januári tohto roka napísal, že migračný pakt je “bezprecedentnou príležitosťou pre politických lídrov rozvíjať spoločnú víziu o migrácii“. No ako sa ukázalo, nie všetky štáty s tým súhlasia. USA, Rakúsko, Maďarsko, Austrália, Česká republika, Bulharsko a ďalšie štáty vrátane Slovenska oznámili, že dokument nepodpíšu.
Focus pripomína, že už aj v Nemecku sú hlasy, že ide o “de jure nezáväznú dohodu, ktorá ale de facto vytvára politické záväzky“.
Niektorí kritici dokonca tvrdia, že pakt poskytne migrantom stimuly na príchod do Nemecka.