„Táto diskriminácia má negatívny vplyv na kvalitu a vytráca sa zdravá konkurencia škôl, z ktorých by si mohli rodičia slobodne a rovnocenne vybrať tú najlepšiu pre svoje deti,“ upozorňujú vo vyhlásení s tým, že sa obracajú na kompetentných predstaviteľov Slovenskej republiky, aby odstránili nesystémové administratívne opatrenia, ktoré umožňujú, aby jeden zriaďovateľ rozhodoval o druhom zriaďovateľovi, a tak v konečnom dôsledku obmedzoval právo rodičov na výchovu detí v súlade s ich vierovyznaním.
Podľa najvyšších predstaviteľov kresťanských cirkví a Ústredného zväzu židovských náboženských obcí súčasťou uplatňovania náboženskej slobody je právo rodičov vychovávať deti v súlade s ich hodnotami a vierovyznaním. „Od Nežnej revolúcie cirkvi a náboženské spoločnosti založili desiatky materských, základných a stredných škôl a školských zariadení. Väčšina z nich sa vďaka výchovnému procesu a dosahovaným výsledkom stali stabilnou súčasťou vzdelávacieho systému v Slovenskej republike,“ pripomínajú v spoločnom vyhlásení.
Vyhlásenie reaguje na stav, keď samosprávne kraje majú kompetenciu rozhodovať o počtoch žiakov na cirkevných a súkromných stredných školách.