Koronavírusy napádajú primárne dýchacie ústroje ľudí a zvierat. Veľmi rýchlo mutujú a môžu sa prejaviť ako bežné nachladnutie či v minulosti smutne známy SARS, ktorý v roku 2003 nakazil desaťtisíce ľudí, približne 800 ľudí na následky SARS zahynulo. Koronavírus sa môže do tela človeka dostať cez osobný kontakt (podanie ruky, dotyk s predmetom na ktorom sa vírus zachytil), vírus sa šíri aj vzduchom (kašľanie a kýchanie).
Príznaky sú charakteristické pre chrípku. Horúčka, potiaže pri dýchaní, kašeľ a bolesti hlavy. Ľahšie prípady môžu pripomínať ťažké prechladnutie alebo chrípku, ťažšie prípady môžu končiť vážnym poškodením pľúc i smrťou. Inkubačná doba vírusu je približne 2 týždne.
V súčasnej fáze sa doporučuje dodržiavať preventívne opatrenia. Vyhýbať sa kontaktom s chorými ľuďmi, dodržiavať častú hygienu rúk a čo najmenej sa dotýkať očí, úst a nosa s neumytými rukami.
Koronavirus sa začal šíriť z čínskeho mesta Wu-chan, kde ochorelo v prvej vlne 60 ľudí. V prvej vlne patrili nakazení k predajcom rýb a živých zvierat. Podobne ako pri SARS a MERS sa nákaza rýchlo šírila. Koronavírus potvrdili už aj na americkom letisku v Seattli. Číňania potvrdili 568 nakazených, 17 osôb už zomrelo, včera Číňania z Wu-chanu kompletne prerušili verejnú dopravu (autobus, metro, trajekty, osobná doprava). Dočasne prerušili všetky letecké i železničné spojenia z mesta a na zvládnutie situácie povolali armádu.
Rusko, Taliansko, Turecko, Austrália, Británia a USA zaviedli v posledných dňoch opatrenia s cieľom odhaliť infikovaných cestujúcich v lietadlách. Meria sa teplota pasažierov, Rusi už začali pracovať na vakcíne proti koronavíru. Dńa 25.1.2020 oslavujú Číňania nový rok, zvyšuje sa pohyb osôb, ktoré by mohli vírus preniesť aj do dosiaľ nezasiahnutých oblastí. Lekári doporučujú zatiaľ zvýšenú opatrnosť a nezdržiavať sa v miestach s vysokou koncentráciou osôb.
V dnešných dňoch treba byť obzvlášť opatrný, pretože sa nachádzame na prahu chrípkového obdobia. Zanedbanie prevencie a liečby môže mať nepríjemné dôsledky.