Čínsko-iránske vzťahy na správnej strane histórie

Čínsko-iránske vzťahy na správnej strane histórie

Peking 18. februára 2023 (HSP/indianpunchline/FotoTASR/AP-Iranian Presidency Office)

 

Trojdňová štátna návšteva iránskeho prezidenta Ebrahíma Raísího v Číne (14. – 16. februára), je prelomovou udalosťou ovplyvňujúcou regionálnu politiku a medzinárodnú bezpečnosť, konštatuje významný indický medzinárodný pozorovateľ, bývalý veľvyslanec M. K. Bhadrakumar

Iránsky prezident Ebráhím Raísí zaèal trojdòovú návštevu Èíny
Na snímke iránsky prezident Ebráhím Raísí (vľavo) si podáva ruku so svojím čínskym náprotivkom Si ťin-pchingom

Privítanie Raisiho na červenom koberci znamenalo, že Peking prikladá komplexnému strategickému partnerstvu medzi Čínou a Iránom v súčasnom medzinárodnom prostredí veľký význam.

Reklama

Global Times v pondelok v “úvodníku” napísal, že táto návšteva “dokazuje neochvejné odhodlanie Raisiho administratívy presadzovať politiku “pohľadu na Východ”.

Noviny ústredného výboru ČKS potom urobili hlboké vyhlásenie: “Iránska politika “Pohľad na Východ” znamenala prechod od politiky negatívneho vyvažovania a nepripájania sa k budovaniu spojenectiev s nezápadnými svetovými mocnosťami, ktoré majú podobné politické štruktúry ako Irán, ako napríklad Rusko a Čína.”

Reklama

Musí to byť prvýkrát, čo Peking výslovne privítal prechod Iránu k spojenectvu s nezápadnými svetovými mocnosťami, ktoré sa nepovažujú za liberálne demokracie – “ako napríklad Rusko a Čína”. Táto charakteristika sa stala leitmotívom Raisiho návštevy v Číne.  Peking, Moskva a Teherán sa totiž plavia na jednej lodi ako priekopníci demokratizovaného svetového poriadku vzdorujúceho hegemónii USA.

Nasledujúci deň sa Global Times v rozsiahlom úvodníku venoval strategickým dôsledkom a konštatoval, že “mimo bloku USA – Západ a jeho vplyvného okruhu existuje obrovský priestor a potenciál pre obojstranne výhodnú spoluprácu” medzi Pekingom a Teheránom. V článku sa uvádza:

“Prehlbujúca sa spolupráca Číny s Iránom má aj antihegemónny a antišikanujúci charakter. Čína aj Irán presadzujú nezávislé zahraničné politiky, pri medzinárodných príležitostiach pevne bránia zásadu nezasahovania do vnútorných záležitostí a chránia spoločné záujmy rozvojových krajín. To prispieva k podpore multipolarizácie a diverzifikovaného rozvoja sveta a zodpovedá všeobecnému trendu doby…

“Pod vplyvom krokov Washingtonu sa medzinárodná štruktúra rozdeľuje a reštrukturalizuje, pričom sa opäť objavuje bludný trend vytvárania blokov a táborov, čo stavia nezápadný svet do zložitej situácie a opäť stojí pred historickou voľbou. Existujúci medzinárodný systém pod vedením USA má za cieľ zastrašovať a vykorisťovať rozvojové krajiny a rozvíjajúce sa krajiny. Teraz si Washington stále myslí, že to nie je dostatočne výhodné, že záujmy rozvojových krajín zvýšili svoju váhu, a chce rekonštruovať nový medzinárodný systém so silnejšou tendenciou, čo je nepochybne veľkou výzvou pre nezápadný svet a treba sa mu postaviť na odpor vytvorením spoločného úsilia.”

Táto presvedčivá myšlienka sa objavila v úvodnom vyhlásení čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga na utorkovom stretnutí s Raisim vo Veľkej sále ľudu v Pekingu, keď povedal, že “uprostred hlbokých zmien v medzinárodnej situácii Čína a Irán neustále upevňujú svoju strategickú vzájomnú dôveru a neustále rozvíjajú pragmatickú spoluprácu. Podporovali svoje spoločné záujmy a presadzovali medzinárodnú čestnosť a spravodlivosť, čím napísali novú kapitolu čínsko-iránskeho priateľstva.”

Reklama

Si zdôraznil, že “Čína podporuje Irán pri ochrane jeho zvrchovanosti, nezávislosti, územnej celistvosti a národnej dôstojnosti, ako aj pri odolávaní unilateralizmu a hegemónii a stavia sa proti pokusom vonkajších síl zasahovať do vnútorných záležitostí Iránu a podkopávať jeho bezpečnosť a stabilitu.”

Celkový obraz tu zahŕňa tri kľúčové prvky: Priateľstvo Moskvy s Pekingom bez hraníc, eurázijská integrácia Iránu a pripravované rusko-iránske spojenectvo. Šanghajská organizácia spolupráce poskytuje všetkým trom krajinám platformu na posilnenie komunikácie a koordinácie v duchu vzájomného rešpektu a dôvery a na spoločnú prácu na otázkach regionálnej bezpečnosti.

Raisiho návšteva urýchli vykonávanie 25-ročnej dohody podpísanej v roku 2021 medzi Iránom a Čínou. Program, ktorý zahŕňa energetiku, obchod a infraštruktúru, čelil prekážkam v dôsledku pandémie a eskalácie sankcií USA. Situácia je však na prahu zmeny. Čína sleduje, ako jej Rusko ukrajuje z náskoku, hoci 25-ročná dohoda s Iránom je stále v štádiu prípravy.

Aby sme si boli istí, rozhovory v Pekingu sa zamerali na to, ako pokročiť v praktickej spolupráci medzi Iránom a Čínou, aj keď sa Čína dostáva z obmedzení, ktoré si sama uložila počas pandémie, je plná energie a oživuje projekt Pásmo a cesta.

Avšak to, čo ešte nie je úplne jasné, je, že hlavným výsledkom konfrontácie medzi Ruskom a krajinami NATO je, že Irán sa chystá prelomiť kruhy západnej izolácie počas uplynulých štyroch desaťročí od revolúcie v roku 1979. Peking vidí, že Rusko poskytuje Iránu strategickú hĺbku v rámci obojstranne výhodnej spolupráce.

Reklama

Tesne pred tým, ako Raisi nastúpil na štátnu návštevu Pekingu, nový guvernér iránskej centrálnej banky Mohammadreza Farzin v Teheráne vyhlásil, že “finančný kanál medzi Iránom a svetom sa obnovuje”. V podstate tým oznámil, že Irán a Rusko urobili významný krok smerom k prepojeniu svojich bankových infraštruktúr uprostred západných sankcií.

Po rokoch práce sa obom krajinám podarilo prepojiť iránsku národnú službu finančných správ SEPAM s ruským systémom finančných správ Ruskej banky (SPFS), ruskou obdobou systému SWIFT, ktorého cieľom je prepojenie s ďalšími veľkými mocnosťami, ako sú Čína a India. Toto spojenie znamená, že Moskva má dnes politickú vôľu pokračovať v optimálnom partnerstve s Iránom, keďže sa usiluje aj o väčšie využívanie svojich národných mien v obchode.

Okrem toho Rusko a Irán vytvárajú ochranný múr, aby svoju spoluprácu v oblasti obrany uchránili pred zvedavými očami USA. Moskva sa chystá Teheránu odovzdať špičkovú vojenskú technológiu vrátane slávnych viacúčelových stíhačiek Su-35 generácie 4+ v rámci zbrojnej dohody v hodnote 3 miliárd dolárov, ktorá zahŕňa aj dva systémy protivzdušnej obrany S-400. Nič z toho neuniklo pozornosti Pekingu. (Zaujímavé je, že Farzin bol súčasťou Raisiho delegácie v Pekingu).

Peking si uvedomuje, že konfrontácia medzi Ruskom a USA prospieva dvom jeho kľúčovým partnerom, ktorí sa chcú vymaniť z područia západných sankcií a naplno využiť svoj potenciál regionálnych mocností – Severnej Kórei a Iránu – čo má hlboké dôsledky na dynamiku moci v ázijsko-tichomorskom regióne a západnej Ázii. Predseda náčelníkov štábov iránskych ozbrojených síl generál Mohammad Bagheri nedávno privítal novovymenovaného severokórejského kolegu generála Pak Su-ila výzvou na rozšírenie vojenských väzieb “s cieľom čeliť každému kroku, ktorý narúša globálnu bezpečnosť”. 

Čínsko-iránske vzťahy vstupujú do zaujímavého obdobia. Našťastie sa samotné štáty Perzského zálivu odpútavajú od americko-izraelskej stratégie na vybičovanie protiiránskeho šialenstva. Medzitým sa vzťahy Iránu so Saudskou Arábiou neustále zlepšujú a Irán rozvíja diverzifikované vonkajšie vzťahy s dôrazom na partnerstvo s Čínou a Ruskom. Rastúca podobnosť diplomatických dráh Iránu a Saudskej Arábie v poslednom čase by mala postupne upokojujúci účinok na bezpečnosť v Perzskom zálive a eliminuje priestor pre zasahovanie USA do interakcie GCC s Čínou (a Ruskom).

Prezident Si Raisimu zdôraznil význam stability v západnej Ázii a uviedol, že udržiavanie stability má význam pre blaho krajín a ľudí v regióne a má veľký význam aj pre svetový mier, globálny hospodársky rozvoj a stabilitu dodávok energie.

Si osobitne poznamenal, že “Čína oceňuje ochotu Iránu aktívne zlepšovať vzťahy so susednými krajinami a podporuje krajiny v regióne pri riešení ich sporov prostredníctvom dialógu a konzultácií s cieľom realizovať dobré susedstvo”.

Táto zmena paradigmy v oblasti bezpečnosti v Perzskom zálive stavia čínsko-iránske partnerstvo na správnu stranu histórie.

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:01

Európska únia a Spojené kráľovstvo sú blízko k dohode o štatúte Gibraltáru. Doriešenie tejto otázky predvídala dohoda o brexite a aj o tomto bode vo štvrtok večer v Bruseli rokovali výkonný podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič a šéf britskej diplomacie David Cameron.

12:53

Izrael v piatok na pôde Medzinárodného súdneho dvora (MSD) v Haagu uviedol, že vojna v Pásme Gazy je tragická, nejde však o genocídu. Reagoval na tvrdenia Juhoafrickej republiky (JAR), ktorá ešte v decembri podala MSD sťažnosť voči Izraelu za údajnú genocídu.

12:47

Izraelské letecké útoky v piatok zasiahli oblasť na juhu Libanonu vo vzdialenosti približne 30 kilometrov od hraníc s Izraelom, uviedli libanonské štátne médiá. Informovala o tom agentúra AFP.

12:38

Cyperské školy dostali v piatok ráno e-mailom bombové vyhrážky, okamžite prijali opatrenia a evakuovali deti z tried.

Hovorca cyperskej polície informoval, že výhražnú správu dostali takmer všetky základné a stredné školy, ale aj niektoré materské školy. Polícia tieto správy kategorizovala ako hrozby s islamistickým pozadím.

12:27

Belgická Gentská univerzita (UGent) v piatok oznámila, že prerušuje vzťahy s tromi izraelskými vzdelávacími alebo výskumnými inštitúciami, ktoré podľa nej už nespĺňajú kritéria politiky UGent v oblasti ľudských práv. Informovala o tom agentúra Reuters.

12:03

Zvýšiť by sa mali všetky výšky peňažného príspevku na opatrovanie. Sadzba na jednu hodinu osobnej asistencie by sa mala zvýšiť na 5,83 eura. Vyplýva to z návrhu nariadenia vlády z dielne ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erika Tomáša (Hlas-SD), o ktorom má v pondelok rokovať Hospodárska a sociálna rada.

11:40

Medziročné tempo rastu inflácie v eurozóne zostalo v apríli 2024 nezmenené na marcovej úrovni 2,4 %. Ukázali to v piatok spresnené údaje európskeho štatistického úradu Eurostat, ktoré sa zhodujú s rýchlym odhadom.

11:20

Čínska komerčná vesmírna spoločnosť CAS Space oznámila, že jej “kozmické turistické vozidlo” uskutoční svoj prvý let v roku 2027 a na okraj vesmíru sa dostane v roku 2028. Informovali o tom tamojšie štátne médiá.

11:05

Medziročná inflácia meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien podľa európskej harmonizovanej metodiky dosiahla v apríli 2024 hodnotu 2,4 %, čo bolo o 0,3 percentuálneho bodu (p. b.) menej, ako bola jej hodnota v marci 2024. Medzimesačná harmonizovaná inflácia dosiahla hodnotu 0,4 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

10:55

Ruské sily postúpili v jednej oblasti Charkovskej oblasti o desať kilometrov, no situáciu na bojisku sa ukrajinskej armáde podarilo stabilizovať. Uviedol to v piatok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre ukrajinské médiá.

10:47

Maďarské protiteroristické centrum (TEK) v reakcii na otázku servera 24.hu, či pre stredajší atentát na slovenského premiéra Roberta Fica na Slovensku sprísnia ochranu predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána, uviedlo, že informácie týkajúce sa bezpečnosti premiéra nezverejňujú. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.

10:35

Španielska vláda nepovolí zakotviť pri španielskych brehoch žiadnemu plavidlu, ktoré nesie zbrane pre Izrael, uviedol v piatok španielsky minister zahraničných vecí José Manuel Albares.

To posledné, čo Blízky východ potrebuje, sú podľa Albaresa ďalšie zbrane. Španielsko podľa jeho slov vyvinie všetko úsilie na dosiahnutie mieru a uzná Palestínu ako samostatný štát.

10:28

Posledný kus pôdy v súkromnom vlastníctve na nórskom strategickom súostroví Svalbard v Arktíde je na predaj. Tento majetok pravdepodobne zláka Čínu, ale Nórsko sa ho nehodlá vzdať bez boja.

10:19

Miera nezamestnanosti vo Francúzsku zostala v 1. štvrťroku 2024 stabilná a už tretí kvartál v rade sa drží na úrovni 7,5 %. Oznámil to v piatok francúzsky štatistický úrad INSEE.

10:06

Spotrebiteľské ceny benzínov v 19. týždni výrazne zlacneli a dosiahli najnižšie hodnoty za posledných osem týždňov (od polovice marca). Pokles ceny zaznamenala aj nafta, ktorú motoristi nakupovali najvýhodnejšie za posledných 16 týždňov (od polovice januára). Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke labuť s mláďatami pláva na rybníku v Bushy Parku v Dubline

Autor: TASR/AP-Brian Lawless

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali