“CEFC plánuje vo svojej obchodnej stratégii využiť rýchly rast počtu turistov medzi Čínou a Českou republikou,” uviedla viceprezidentka európskej časti skupiny Marcela Hrdá. Hodnotu transakcie nekomentovala.
Lukratívnu nehnuteľnosť vlastnil od roku 2011 prostredníctvom firmy Karmelitská Hotel a jej holandskej matky singapurský holding Hotel Properties Limited. Hotel kupoval aj s dlhom v čase, keď ešte doznievala kríza. Vtedy Ázijčania za bývalý dominikánsky kláštor dali v prepočte okolo 1 miliardy Kč (36,99 milióna eur).
Na cestovný ruch sú naviazané aj ďalšie čínske investície v Česku. Na jar si CEFC za viac než 2 miliardy Kč zabezpečila väčšinový podiel v internetovom predajcovi zájazdov Invia.cz.
Zároveň zvýšila podiel v leteckom dopravcovi Travel Service takmer na polovicu. Vďaka tomu získali Číňania nepriamo vplyv aj v Českých aerolíniách. Cieľom expanzie v cestovnom ruchu je vytvorenie komplexnej ponuky služieb pre turistov a podnikateľov z Číny aj celej Ázie.
CEFC, ktorú v Česku zviditeľnil aj niekdajší sociálnodemokratický politik Jaroslav Tvrdík, aktuálne dokončuje ešte ďalšiu transakciu. Očakáva sa, že do konca augusta prevezme strojárne a železiarne Žďas zo Žďáru nad Sázavou.