Nad Európou sa vznáša mrak podozrenia

Bratislava 29. septembra 2022 (HSP/globaltimes/Foto:TASR/AP-Kenzo Tribouillard)

 

Čínska analýza: V čase, keď sa krajiny predháňali v špekuláciách o príčinách neobvyklých únikov z plynovodu Nord Stream z Ruska do Európy, pričom niektoré z nich obviňovali Rusko, zatiaľ čo iné narážali na zapojenie USA a ich spojencov, čínski pozorovatelia varovali pred dôsledkami na ukrajinskú krízu a globálny trh s energiou

Josep Borrell
Na snímke šéf diplomacie EÚ Josep Borrell

Hoci úniky z týchto dvoch plynovodov vedúcich z Ruska pod Baltským morom do Nemecka nemali bezprostredný vplyv na dodávky energie do Európy, podľa čínskych pozorovateľov to bude mať ťažký úder pre niektoré európske krajiny, ako napríklad Nemecko, ktoré sa v mrazivej zime zmieta v energetickej kríze, spôsobí to ďalšie turbulencie vo svetových cenách energie a ešte viac prehĺbi nepriateľstvo Západu voči Rusku.

Reklama

Takýto nezvyčajný incident by mohol vyvolať vlnový efekt, pridať reálnejšie riziká ukrajinskej kríze a spôsobiť, že zápasenie medzi veľmocami sa vrhne do nebezpečnej neistoty, varovali.

Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell v stredu uviedol, že EÚ nepovažuje úniky z plynovodov Nord Stream 1 a 2 za “náhodu”. Najnovšia poznámka vyšla najavo po tom, ako dánske ozbrojené sily v utorok zverejnili video, na ktorom bolo vidieť, ako sa na hladinu Baltského mora nad plynovodmi hrnú bubliny.

Reklama

Krajiny vrátane Dánska, Nemecka a Poľska varovali pred “sabotážou” po únikoch z plynovodu Nord Stream, uviedol v stredu denník Financial Times, keďže tieto dva plynovody sú od ruskej vojenskej operácie na Ukrajine v centre energetického zápasu medzi Ruskom a Európou. Citoval tiež Mychajla Podoljaka, poradcu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý zdôraznil, že úniky nie sú “ničím iným ako teroristickým útokom naplánovaným Ruskom a aktom agresie voči EÚ”.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov nevylúčil, že narušenie prevádzky oboch plynovodov mohlo byť sabotované, informovala v utorok agentúra TASS. Zdôraznil, že “určite ide o otázku týkajúcu sa energetickej bezpečnosti celého kontinentu”.

Bývalý poľský minister obrany Radek Sikorski však sabotáž pripísal USA, keď na Twitteri napísal: “Ďakujeme, USA”.

K úniku plynovodov Nord Stream došlo v mimoriadne citlivom čase. Stalo sa tak v posledný deň referend o “pripojení k Rusku” v štyroch Ruskom okupovaných oblastiach Ukrajiny.

A poznamenáva sa, že úniky plynovodov sa tiež zhodovali so slávnostným otvorením plynovodu, ktorý bude prvýkrát dodávať plyn z Nórska cez Dánsko do Poľska, uviedol FT.

Reklama

V stredu sa na sociálnych sieťach rozšíril aj videoklip amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý vo februári prisľúbil, že zabráni prevádzke plynovodu Nord Stream 2, ak Rusko začne vojenskú operáciu na Ukrajine. “Ak Rusko zaútočí, potom už nebude existovať Nord Stream 2. Ukončíme ho.”

Keďže európski lídri podporujú vyšetrovanie úniku, čínski pozorovatelia uviedli, že incident by sa mohol stať navždy záhadou vzhľadom na záujmy rôznych zúčastnených strán. Hoci niektorí pozorovatelia uviedli, že vinníkom by mali byť USA, nemožno vylúčiť ani možnosť, že sa na tom podieľali niektoré spravodajské služby alebo regionálne veliteľstvá, keďže incident oslabí úlohu ruskej energetiky na európskom trhu a skomplikuje rusko-ukrajinskú krízu, čo povedie k tomu, že európske krajiny, ktoré už teraz zápasia s problémami, budú čeliť ešte horšej zime.

 

Možné scenáre

Ak Rusko dúfa, že sa mu podarí prerušiť dodávky plynu do Európy, najjednoduchším spôsobom je uzavrieť ventil namiesto vyhodenia do vzduchu vlastných plynovodov, pretože Moskva by si tak mohla zachovať výhodu pri riešení energetickej krízy, povedal v stredu pre Global Times profesor Šen I zo Školy medzinárodných vzťahov a verejných záležitostí na Fudanskej univerzite.

“Z technického hľadiska sa zdá, že sabotáž plynovodov v Baltskom mori zo strany Ruska nie je možná,” povedal.

Reklama

Keďže podmorské aktivity v Baltskom mori ovládajú od studenej vojny členovia NATO alebo spojenci s monitorovacími zariadeniami smerom k vtedajšiemu Sovietskemu zväzu a teraz k Rusku, ako by mohla Moskva ľahko odpáliť potrubia, čo v skutočnosti nie je pre ňu výhodné, pýtal sa Šen.

Stále viac sa objavujú náznaky plánovaného útoku na dva plynovody Nord Stream, uviedol v stredu nemecký spravodajský magazín Der Spiegel, keďže už v predstihu o tom informovala americká CIA.

Americký bezpečnostný poradca Jake Sullivan v stredu na Twitteri uviedol, že hovoril so svojím dánskym náprotivkom o “zjavnej sabotáži” plynovodov, pričom povedal, že “USA podporujú úsilie o vyšetrovanie a budeme pokračovať v našej práci na zaistení energetickej bezpečnosti Európy”.

“Kto chce sabotovať energetickú spoluprácu medzi Ruskom a EÚ? Odpoveď je celkom jasná,” povedal v stredu pre Global Times bývalý novinár a bloger Ming Jinwei.

USA môžu podľa neho dosiahnuť tri ciele: zasiahnuť ruský energetický export a zaútočiť tak na jeho celkové hospodárske a finančné príjmy, obmedziť dodávky energií do Európy a prinútiť ju, aby kupovala viac ropy a plynu z USA za vyššie ceny, a prísne kontrolovať životnú silu európskych krajín.

Zjavný útok nemal bezprostredný vplyv na európske dodávky energie, keďže Nord Stream 2 nebol nikdy uvedený do prevádzky a Nord Stream 1 je od augusta odstavený.

Ak za incidentom stoja Spojené štáty, takýto akt nehanebného prerušenia dodávok energie do Európy riskuje ohrozenie ich vzťahov so spojencami, ako je Nemecko, a niektorí experti uviedli, že sú možné scenáre, že úniky zosnovali spravodajské služby a ich európske veliteľstvo.

Útok na podmorské plynovody sa nedá uskutočniť bez prísľubu alebo manipulácie príslušných vlád alebo veľmocí, čo je veľmi nebezpečný trend, povedal v stredu pre Global Times Wang Xiaoquan, expert z Inštitútu ruských, východoeurópskych a stredoázijských štúdií Čínskej akadémie spoločenských vied.

“Tento incident určite ešte viac skomplikuje situáciu v Európe. V krátkom čase môže byť ťažké zistiť skutočnú príčinu incidentu,” povedal.

“Nech je pravda akákoľvek, všetky strany určite využijú túto udalosť na dosiahnutie vlastných politických cieľov. Mnohé európske krajiny už obviňujú Rusko, aby spustili nové kolo protiruského chóru,” povedal Wang. Aj keď Rusko vyšetrí pravdu a ukáže relevantné dôkazy, bude ťažké argumentovať proti, pretože nemá taký medzinárodný kolektívny hlas.

Reklama

 

Zasiať chaos

Európa zosadila Áziu z trónu najväčšej destinácie pre americký skvapalnený zemný plyn (LNG), keďže energeticky vyčerpaný región sa snaží znížiť svoju závislosť od ruských dodávok, uviedla v júni agentúra Bloomberg, keďže USA poslali do Európy v prvých štyroch mesiacoch roku 2022 takmer tri štvrtiny všetkého skvapalneného zemného plynu. Denné dodávky do regiónu sa oproti minuloročnému priemeru viac ako strojnásobili.

USA pri dodávkach do EÚ ťažili z vyšších cien plynu a je tiež možné, že niektoré americké spoločnosti môžu nakupovať plyn pochádzajúci z Ruska, skvapalňovať ho a predávať európskym odberateľom so ziskom, uviedol v stredu pre Global Times Jin Lei, profesor z Čínskej ropnej univerzity.

V súvislosti s nedávnymi návštevami nemeckého kancelára Olafa Scholza v krajinách Perzského zálivu nemecká vláda hľadá nových dodávateľov zemného plynu. Doma tiež inštalovala terminály na dovoz paliva do krajiny loďami.

Napriek tomu by bolo takmer nemožné, aby sa tieto snahy pretavili do konkrétnych výsledkov do tejto zimy, povedal Jin.

Reklama

Cena plynu v Európe počas utorkového obchodovania vzrástla o 12 % a dosiahla takmer 1 950 USD za 1 000 metrov kubických, ukázali údaje poskytnuté londýnskou ICE podľa správ médií.

Niektorí experti sa domnievajú, že incident ešte viac naruší globálne ceny energií, keďže medzinárodné trhy by mohli tlačiť na rast cien energií v obavách, že netrhové faktory, ako napríklad teroristické útoky, by mohli ohroziť dodávky energií z Ruska.

“Krajinám, ako je Nemecko, to zasadí ťažký úder na ich hospodárstvo a živobytie. Keďže ceny energií pôjdu hore, obrovské množstvo podnikov bude čeliť bankrotu a ľudia budú trpieť v chladnej zime,” povedal Wang s tým, že to môže viesť k sociálnym nepokojom, čo zvyšuje možnosti vonkajšieho zasahovania.

 

Reklama
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:00

Spoločnosť Cathay Pacific si objednala od európskeho konzorcia Airbus šesť nákladných lietadiel A350F pre svoju nákladnú divíziu a získala právo na nákup ďalších 20 strojov. Lietadlá má Airbus dodať v rokoch 2027 až 2029. Informovala agentúra DPA.

10:58

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) a španielske predsedníctvo v Rade EÚ sa vo štvrtok (7. 12.) večer dohodli na plánoch na zníženie spotreby energie a emisií skleníkových plynov zo sektora budov.

Členské štáty budú musieť do roku 2030 zrekonštruovať 16 % nebytových budov s najhoršou energetickou výkonnosťou a do roku 2033 26 % takýchto budov.

10:49

Priemyselná produkcia v Holandsku v októbri opäť prudko klesla a zaznamenala najstrmší prepad za posledných šesť mesiacov. Nadol ju ťahal najmä chemický priemysel.

Priemyselná produkcia sa v októbri medziročne prepadla o 11,1 %, čo takmer kopírovalo pokles o 11 % v predchádzajúcom mesiaci.

10:15

Sultán Ahmad al-Džábir, ktorý predsedá klimatickej konferencii OSN v Dubaji, v piatok vyzval zúčastnené krajiny, aby “vystúpili zo svojich komfortných zón”, “dokončili začaté” a spolupracovali na dosiahnutí potenciálne historickej dohody.

Reuters konštatuje, že stále nie je vyriešené, ako bude takmer 200 krajín na summite COP28 riešiť chúlostivú otázku fosílnych palív ako hlavného zdroja emisií otepľujúcich klímu. Najmenej 80 krajín požaduje, aby sa na COP28 zrodila dohoda, ktorá vyzýva na prípadné ukončenie ich používania.

10:13

Nové zámery s obchodnými potravinovými reťazcami priviedli skladovaciu spoločnosť HOPI SK k rozšíreniu svojho skladovacieho centra v obci Madunice v okrese Hlohovec.

Chce postaviť v areáli novú skladovaciu plochu, kde by mohlo nájsť prácu okolo 160 zamestnancov. Zámer je aktuálne v procese posudzovania dosahov na životné prostredie.

10:10

Manfred Weber, predseda skupiny Európskej ľudovej strany (EPP) v Európskom parlamente (EP), chce zrušiť zákaz spaľovacích motorov v EÚ od roku 2035. Informuje o tom agentúra DPA.

Po roku 2035 by malo byť stále možné registrovať spaľovacie motory, ak budú uhlíkovo neutrálne, teda poháňané syntetickými palivami, tzv. e-palivami.

09:46

Slovenský hokejista Šimon Nemec skóroval za New Jersey a zaznamenal premiérový presný zásah v zámorskej NHL. Presadil sa v 30. minúte a víťazným gólom zariadil triumf Devils, ktorí vyhrali v noci na piatok na ľade Seattlu 2:1.

09:33

Aktívne saldo zahraničného obchodu SR bolo v októbri 2023 aktívne v objeme 548,1 milióna eur, čo bol v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka lepší výsledok o viac ako 369 miliónov eur. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Zo Slovenska sa podľa predbežných výsledkov vyviezol tovar v hodnote 9,9 miliardy eur, čo predstavovalo medziročný nárast o 2,9 %. Dovoz tovaru sa znížil o 1 % na 9,3 miliardy eur.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

Reklama

NAJNOVŠIE

Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke vianočný stromček, ktorý rozsvietili vo Varšave

Autor: TASR/AP-Czarek Sokolowski

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Andrej Sablič

René Pavlík

Gustáv Murín

Marek Brna

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali