“Nákaza <…> prenikla do juhoamerických, afrických a juhovýchodných štátov, preto podľa existujúceho matematického modelu <…> až príde zima, budú všetci znovu sedieť doma, stretávať sa v skupinách,” dodal.
Zhang Wenhong zároveň zdôraznil, že vďaka skúsenostiam nahromadeným počas terajšej epidémie, zvlášť v diagnostike, nebude budúca vlna natoľko vážna.
“Pre krajiny, kde nemajú dostatočné zdravotnícke zdroje, ako sú africké a juhoamerické štáty, však bude pravdepodobne ťažké prežiť budúcu zimu,” myslí si expert.
Podľa jeho názoru nezávisí kontrola nad epidemiologickou situáciou na svete na Číne, USA alebo Európe, ale na tom, ako dokážu zvládnuť epidémiu práve krajiny, ktoré sú najmenej schopné kontrolovať situáciu.
Pandémia COVID-19
Úrady ČĽR 31. decembra 2019 informovali Svetovú zdravotnícku organizáciu o prípadoch neznámej pneumónie vo Wu-chane v centrálnej časti krajiny (provincia Chu-pej). Odborníci zistili pôvodcu choroby – nový typ koronavírusu. WHO uznala epidémiu za mimoriadnu situáciu medzinárodného významu a dala chorobe oficiálne označenie COVID-19. Dňa 11. marca potom generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) informoval o vyhlásení pandémie COVID-19.
K dnešnému dňu sa infekcia COVID-19 rozšírila takmer po celom svete. Podľa posledných údajov WHO bolo infikovaných viac ako 1,8 milióna ľudí, zomrelo vyše 114 tisíc. Naopak sa zatiaľ vyliečilo viac než 427 tisíc osôb.
Najťažšia situácia je v USA, v Španielsku a v Taliansku. V Číne, z ktorej sa epidémia začala šíriť, pred niekoľkými dňami informovali o jej skončení. Čínska vláda 7. apríla otvorila Wu-chan, kde sa na konci decembra minulého roka objavili prvé prípady ochorenia.