Kurz virtuálnej meny Bitcoin prudko padol po zverejnení informácií, že čínska centrálna banka prešetruje obchodnú platformu, píše AFP. Úradníci centrálnej banky, ako aj mestá Peking a Šanghaj vyprázdnili kancelárie obchodných platforiem Bitcoinu, ako centrálna banka oznámila v stredu. Cena okamžite klesla o 15 percent, ale mierne stúpla vo štvrtok. Bitcoin sa obchoduje na necelých 769 dolárov (729 eur).
Cieľom konania čínskej centrálnej banky je zistiť, či obchodná platforma funguje v súlade so stanovenými podmienkami. Cieľom bol aj boj proti praniu špinavých peňazí a finančným rizikám, oznámila čínska centrálna banka. Táto akcia vyvoláva obavy, že vláda v Pekingu drasticky upevní svoju kontrolu nad obchodovaním Bitcoinu zo strachu z úniku kapitálu. 98 percent transakcií je v ľudovej republike prevádzkovaných na troch platformách: BTC Čína, Okcoin a Huobi.
Virtuálna mena na začiatku januára nakrátko prekročila hodnotu 1100 dolárov a vyšplhala sa tak na nové historické maximum. Dôvodom bol podľa analytikov fakt, že mnohí Číňania chcú chrániť svoje peniaze pred devalváciou a investujú do zahraničných mien – avšak pri virtuálnej mene Bitcoin doteraz nebol žiadne legislatívny strop.
Bitcoin existuje už od roku 2009. V tej dobe sa virtuálna mena obchodovala len za pár centov. Virtuálne peniaze sú viazané na myšlienku vytvoriť menu, ktorá je nezávislá od vlády, centrálnych bánk a menovej politiky. Bola vynájdená v dôsledku finančnej krízy. Zástancovia Bitcoinu a virtuálnych mien všeobecne považujú za dobré, že peniaze môžu byť ovplyvnené iba používateľskou komunitou a nie národnými centrálnymi bankami a vládami. Cena virtuálnych peňazí sa počíta pomocou zložitých postupov; výmenný kurz k reálnym menám sa značne líši. Povesť Bitcoinu však utrpela niekoľko rán: virtuálna mena sa totiž často používa pri ilegálnej činnosti.