Peking 28. júna (TASR) – V jaskyni v južnej Číne objavili fragmenty najstaršej keramiky na svete, ktoré majú približne 20.000 rokov, oznámila dnes agentúra AP.
Podľa amerických a čínskych archeológov nález vyvracia doterajšie konvenčné teórie, spájajúce vynález keramiky so vznikom poľnohospodárstva, ktoré sa začalo rozvíjať po skončení poslednej doby ľadovej pred 10.000 rokmi.
Štúdia, sumarizujúca výsledky práce niekoľkých generácií vedcov, vyjde v piatok v prestížnom odbornom časopise Science.
Starobylé úlomky hrnčiarskych nádob sa našli v jaskyni Sien-žen-tung v juhočínskej provincii Ťiang-si. Lokalita sa skúmala od 60. rokov minulého storočia. Vek fragmentov sa podarilo stanoviť pomocou rádiokarbónovej metódy.
Reklama
Varovanie
Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.