Čína a Rusko ukazujú že je možné budovať partnerstvo výhodné pre obe strany

Berlín 5. júna 2019 (HSP/DW/Foto:TASR/AP-Tyrone Siu)

 

Portál DW si všíma rozvíjajúcu sa spoluprácu medzi Ruskom a Čínou, ktorá sa nesie v znamení budovania vzájomného partnerstva výhodného pre obe strany

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a čínsky prezident Si Ťin-pching

Kremeľ vyjadruje značnú spokojnosť s rozvíjajúcimi sa vzťahmi Ruska a Číny. Obchodná vojna, ktorú začali viesť Američania proti Číne, vháňa čoraz rýchlejšie Peking do náručia Kremľa. Do akej podoby sa spolupráca Ruska a Kremľa pretaví, uvidíme už v najbližšom období. Dnes sa v Petrohrade stretne ruský prezident Vladimír Putin s čínskym prezidentom Si Tien Pchingom. Nie náhodou sa stretnutie v Petrohrade uskutočnilo deň pred oslavami vylodenia v Normandii, ktoré sa nesie v znamení “masírovania si klesajúceho euroatlantického ega”.

Reklama

Prezidenti Putin a Si Tien Pching sa stretávajú v dobe posledných 6 rokov už 28 krát. Až to takéhoto stavu sa podarilo Američanom dostať Rusov a Číňanov svojou nátlakovou politikou. Ruský prezident si pochvaľuje, v roku 2018 ruský obchod s Čínou prevýšil hranicu 100 miliárd USD. Počas 3 dňovej návštevy podpíšu Rusi a Číňania 30 ďalších dohôd o spolupráci. Rusi a Číňania čoraz užšie koordinujú svoju činnosť s Rusmi aj na diplomatickej a vojenskej úrovni, dôkazom tejto skutočnosti je už tradičné spoločné hlasovanie Rusov a Číňanov v Bezpečnostnej Rade OSN, kde obe krajiny s prehľadom vetujú a brzdia plány USA a “západných partnerov” ohľadne Sýrie či Venezuely. Číňania sa ani netaja tým, že odmietajú americký utilitarizmus, čo preložené do ľudskej reči znamená, že Moskva a Peking bojujú proti všetkému, čo vnímajú ako “americký pokus o hegemóniu”.

Rastúci objem vzájomného rusko-čínskeho obchodu však z čínskeho hľadiska nie je až tak veľmi vysoký, akým by mohol byť. Číňania od Rusov kupujú suroviny, obchodná spolupráca s USA a EÚ je podstatne vyššia ako s Ruskom. V roku 2010 Čína nahradila Nemecko v pozícii najvýznamnejšieho obchodného partnera Ruska, od roku 2014 začal Západ voči Rusku na americký popud s politikou sankcií, ktoré sa pravdepodobne v najbližšej dobe nezmenia. Rusi sa pragmaticky preorientovali na obchod s Áziou, ktorá americké sankcie nedodržiava až tak servilne ako EÚ.

Reklama

Ruský ekonomický odborník Sergej Karaganov už v 90 rokoch minulého storočia doporučoval ruskému vedeniu, aby rozvíjalo svoj obchod s Áziou, jeho návrhy však neboli vypočuté. Až Putin stiahol Sergeja Karaganova do svojho tímu a vypočul rady skúseného ruského ekonóma. Rady Sergeja Karaganova sa pretavili do podoby zvyšovania spolupráce Ruska nielen s Čínou, ale aj inými ázijskými krajinami, najmä Indiou, Južnou Kóreou či Japonskom.

Spolupráca Ruska a Číny vo vojenskej oblasti je pre Američanov čoraz nepríjemnejšou studenou sprchou. Na spoločnom cvičení Vostok 2018 sa zúčastnili ruskí a čínski vojaci, ktorí si precvičovali spoluprácu na úrovni bojových jednotiek v hypotetickom scenári, pri ktorom neznáma veľmoc svojími agresívnymi krokmi prinúti ruské a čínske vojenské jednotky vstúpiť do ozbrojeného konfliktu. Číňania vo veľkom kupujú ruské zbrane, ktorými sa nechávajú inšpirovať pri výrobe vlastných zbraní. V posledných rokoch Čína vkladá čoraz viac finančných prostriedkov do rozvoja svojho vojenského námorníctva, ktoré patrí k najsilnejším v Ázii a aj keď sa ešte stále nemôže svojou silou čínske vojnové námorníctvo rovnať americkému vojnovému námorníctvu, v čínskych teritoriálnych vodách Juhočínskeho mora je Američanom viac ako dôstojným partnerom

Podľa posledných informácií prezident Putin a Sin Tien Pching podporia v Petrohrade aj rozvoj infraštruktúry pozdĺž takmer 4000 km dlhej rusko-čínskej hranice. Čína má viac finančných zdrojov k dispozícii ako Rusko, tieto financie Číňania vložia do spoločných rusko-čínskych projektov.

 

Reklama
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:45

Britský minister vnútra James Cleverly v utorok podpísal s Rwandou novú dohodu, na základe ktorej bude táto východoafrická krajina prijímať migrantov žiadajúcich o azyl v Spojenom kráľovstve. Na základe dohody každému migrantovi poslanému do Rwandy udelia povolenie na trvalý pobyt, aj keď jeho žiadosť o azyl nebude úspešná, informoval denník Financial Times (FT) s odvolaním sa na tri zdroje. Podľa FT vznikne nezávislý súdny orgán, ktorý bude posudzovať zamietnuté žiadosti o azyl.

16:12

Dve fínske firmy sú podozrivé z vyvážania dronov a iných vojenských produktov v hodnote vyše troch miliónov eur do Ruska, čo je v rozpore so sankciami Európskej únie. V utorok to oznámil fínsky colný úrad.

16:11

Je čoraz menej pravdepodobné, že členské štáty Európskej únie (EÚ) dosiahnu ešte tento rok dohodu o nových fiškálnych pravidlách. Majú totiž príliš rozdielne názory na tempo konsolidácie verejných financií, uviedli zdroje, ktoré nechceli byť menované.

16:06

Francúzsky prezident Emmanuel Macron pozval Viktora Orbána do Paríža a ich osobné stretnutie je naplánované na štvrtok. Pre server atv.hu to v utorok potvrdil Orbánov Hovorca Bertalan Havasi.

16:05

Raketa vypálená z Pásma Gazy zasiahla dom v izraelskom pobrežnom meste Aškelon. Pri útoku utrpeli ľahšie zranenia dve ženy. Uviedli to v utorok izraelské záchranné služby a polícia.

16:04

Výsledky matematickej a čitateľskej gramotnosti 15-ročných žiakov v Európe sa bezprecedentne zhoršili. Slovensko sa ocitlo pod priemerom krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v oboch ukazovateľoch, najlepšie výsledky má Ázia. Žiaci z krajín s lepšími výsledkami však nie sú nevyhnutne šťastnejší, vyplýva z výsledkov testovania PISA zverejnených v utorok.

15:39

Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) vyzvala vládu, aby pri výbere nového predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) kládla dôraz na charakterové aj odborné vlastnosti. Nový predseda môže podľa SAPI nadviazať na dobrú prácu svojho predchodcu, ktorý priniesol transparentné riadenie a progresívny prístup, uviedol v utorok riaditeľ asociácie Ján Karaba.

15:23

Poslanci Národnej rady (NR) vyzvali predsedu opozičnej SaS a bývalého ministra hospodárstva Richarda Sulíka, aby nahradil škodu, ktorú v súvislosti so slovenskou účasťou na svetovej výstave Expo Dubaj 2020 konštatoval Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ). Vyplýva to z uznesenia, ktoré v utorok na záver mimoriadnej schôdze parlamentu k tejto téme odhlasovali poslanci.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

Reklama

NAJNOVŠIE

Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke hodiny z kníh v mestskej knižnici v Prievidzi

Autor: FOTO TASR-Alexandra Moštková

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Milan Šupa

Gustáv Murín

Peter Lipták

Gustáv Murín

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali