“Európa tiež začína rozpoznávať hrozbu z čínskej strany. Možno im bráni skutočnosť, že agresívnejšie Rusko je už priamo predo dvermi, a oni sú zvyknutí venovať pozornosť hrozbám, ktoré sú rovno pred nimi, nie tým, ktoré sú vzdialenejšie. Ale myslím si, že z dlhodobého hľadiska je pre nás Čína vážnejšou hrozbou ako Rusko,” uviedol na spomínanej konferencii v Bruseli, ktorá si kladie za cieľ podporu spolupráce a porozumenia medzi Severnou Amerikou a Európou.
Esper tiež zdôraznil, že Čína je na prvom mieste v Národnej obrannej stratégii (NDS), kdežto Rusko je až na druhom. Podľa jeho názoru Ruská federácia a Čína využívajú svoje sily k násilnej zmene strategickej situácie.
Šéf Pentagonu tak vyzval európske krajiny, aby brali varovanie z Washingtonu o čínskej vojenskej a hospodárskej expanzii vážne.
Stratégia bojových akcií
Vo februári tohto roku náčelník štábu Vojenského letectva USA, generál David Goldgein, vo svojom prejave v Brookingskom inštitúte vo Washingtone vyhlásil, že Pentagon vypracúva novú stratégiu bojových akcií proti Rusku a Číne, ktorej hlavná zvláštnosť spočíva v “tajnej invázii“ do hĺbky územia nepriateľa. Podľa jeho slov sa vývoj novej stratégie stal reakciou na “hrozby“ zo strany Ruska a Číny, celý proces vypracovania bude trvať asi rok, pričom náklady budú predstavovať približne 135 miliárd dolárov.
V januári minulého roka americké ministerstvo obrany informovalo o kľúčových bodoch novej Národnej obrannej stratégie. Hlavnými princípmi daného dokumentu bol prechod od boja proti terorizmu k súpereniu s veľmocami ako je Rusko a Čína, o ktorých sa tvrdí, že ohrozujú Spojené štáty.
Slabá Európa
Už skôr si česká ekonómka Markéta Šichtařová všimla, že je súčasná európska ekonomika veľmi slabá. Expertka v jednom z rozhovorov uviedla, žeby sa Čína mohla veľmi skoro pokúsiť ekonomicky “kolonizovať“ práve Európu.
Spoločensko–ekonomická európska kríza a snahy únijných politikov pozastaviť technologický pokrok podľa expertky najviac oslabujú ekonomiku Európskej únie.