Čína podvádzala s výrazne nízkymi hodnotami spotreby uhlia v krajine. Štatistický úrad upravil údaje z niekoľkých posledných rokov vo svojej najnovšej správe až o 17 percent, hlási New York Times. Len v roku 2012 boli oficiálne údaje o spotrebe uhlia navýšené o 600 miliónov ton – čo predstavuje viac ako 70 percent americkej ročnej spotreby.
Táto správa prišla v nevhodnom čase, pretože francúzska vláda sa v súčasnosti pripravuje na podporu Číny na nadchádzajúcej konferencii o zmene klímy v Paríži. Len v pondelok sa mal čínsky prezident Si Ťin-pching v Pekingu dohodnúť s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandem o použití “ambicióznej a právne záväznej dohody” na konferencii OSN o zmene klímy v Paríži. Ako najväčší emitent skleníkových plynov je Čína kľúčovým hráčom na summite OSN o klíme v decembri. Od jej záväzkov voči životnému prostrediu závisí správanie ďalších významných krajín.
V stredu Hollande s jeho čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom publikovali spoločné vyhlásenie o zmene klímy. “Čína je najväčším producentom skleníkových plynov škodlivých pre životné prostredie,” povedal Hollande. Preto sa krajina pripojila k plneniu klimatických cieľov. “A po druhé, Čína nám dovolila, aby sme skontrolovali prijaté záväzky raz za päť rokov tak, aby sme skončili storočie s globálnym otepľovaním nie horším ako dva stupne,” cituje nemecké spravodajstvo Hollandeho.