Británia odovzdala Hongkong Číne v roku 1997. V terajšom osobitnom samosprávnom území prebiehajú už viac než dva mesiace prodemokratické protesty, pri ktorých opakovane dochádza k zrážkam s políciou.
Ministerstvo zahraničných vecí v Londýne uviedlo, že je “poľutovaniahodné”, keď Čína nechce povoliť návštevu britskej poslaneckej komisie. Toto stanovisko rezort podľa vyhlásenia adresoval čínskym úradom “na najvyššej úrovni”.
Cez víkend prodemokratickí aktivisti v Hongkongu znova vystupňovali svoje aktivity, keď sa pokúsili obsadiť priestory v okolí niektorých vládnych budov, čo vyvolalo nové potýčky s poriadkovými silami. Išlo o piatu noc nepokojov, odkedy úrady nechali začiatkom týždňa zrušiť veľký protestný tábor vo štvrti Mongkok. V meste boli nasadené tisíce policajtov.
Stúpenci demokratického hnutia požadujú zmeny volebnej reformy prijatej vládou v Pekingu. Podľa nej sa majú v roku 2017 v Hongkongu prvýkrát uskutočniť voľby šéfa administratívy, avšak voliči budú mať na výber iba z kandidátov preverených osobitným výborom čínskeho parlamentu.
V Hongkongu pred ústredím vlády znova vypukli zrážky protestujúcich s políciou
Tisíce prodemokratických aktivistov si dnes vynútili dočasné uzavretie hlavného sídla hongkonskej vlády. Pred areálom sa dostali do zrážok s políciou, keď po vyše dvoch mesiacoch protestov vzdorovali nariadeniam na odchod.
V čase raňajšej dopravnej špičky vypukol vo štvrti známej ako Admirality chaos, uviedla agentúra Reuters. V napätej situácii museli uzavrieť ústredie vlády, parlamentu, ako aj desiatky obchodov.
Pri zrážkach, pri ktorých policajti rozháňali protestujúcich obuškami a paprikovým sprejom, utrpeli zranenia desiatky ľudí. Polícia uviedla, že zatkla najmenej 40 osôb.
Najnovšia opätovná eskalácia hnutia občianskej neposlušnosti v osobitnej administratívnej oblasti Číny zdôraznila frustráciu demonštrantov z toho, že Peking odmieta ustúpiť v otázke volebných reforiem a zaviesť v bývalej britskej kolónii väčšiu demokraciu.
Čína protesty v Hongkongu pokladá za farebnú revolúciu riadenú z vonku
Čína pokladá revolúciu za zinscenovanú zvonku. Britských diplomatov nevpustili do krajiny preto, aby títo nepodporovali najmä morálne na zhromaždeniach demonštrantov podobne, ako sa to dialo na ukrajinskom Majdane, keď politici zo západnej Európy a USA navštevovali Kyjev a vystupovali na protestoch.
Čína aj kyjevskú revolúciu pokladá za zinscenovanú z vonku (takzvaná farebná revolúcia) a nazýva ju vládnym pučom, pričom sa snaží zabrániť tomu, aby sa aj doma opakovalo prevzatie moci agentmi zahraničia.
ml