Autorom správy, ktorá detailne analyzuje čínsky pokrok v oblasti umelej inteligencie (UI), je Gregory C. Allen.
Allen mal možnosť zúčastniť sa niekoľkých rokovaní s vysoko postavenými zamestnancami čínskeho ministerstva zahraničia, výskumnými centrami, ktoré pracujú na vývoji umelej inteligencie, či s manažérmi čínskych spoločností, ktoré sa špecializujú na UI.
Správa tvrdí, že Čína sa snaží oveľa agresívnejšie, než napríklad iné krajiny, zvýšiť automatizáciu svojich zbraňových systémov.
“Mechanizované zariadenia sú niečo ako ruka v ľudskom tele. V budúcich inteligenčných vojnách budú systémy UI tým, čím je mozog v ľudskom tele,“ uvádza Zeng Yi manažér tretej najväčšej čínskej zbrojovky. Zeng Yi verí, že sa umelá inteligencia stane základným kameňom budúcich vojen.
Umelá inteligencia úplne zmení súčasnú veliacu štruktúru, ktorej dnes dominujú ľudia. V budúcnosti bude podľa Zenga velenie vojenských operácií úplne podriadené zhluku UI.
Čínsky dron Ziyan Blowfish A2 môže byť vyzbrojený raketami alebo guľometmi a je schopný autonómne vykonávať zložité bojovej misie vrátane bojového prieskumu a útokov.
Čína v novembri minulého roka predstavila autonómny dron CH–7. Tento stroj, ako tvrdí výrobca, bude schopný zostať vo vzduchu značné množstvo hodín, vykonávať prieskum a ničiť ciele, keď to bude potrebné.
Rozpätie krídel CH–7 dosahuje 22 metrov, pričom sám stroj je dlhý 10 metrov. Má letieť rýchlosťou dopravného lietadla. Do výzbroje má byť zaradený do dvoch rokov.
An unmanned aerial vehicle believed to be the CH-7 is displayed at the booth of China Aerospace Science and Technology Corp. ahead of the Airshow China 2018 in Zhuhai, Guangdong Province on Sunday. (Photos: Yang Sheng/GT) https://t.co/gHdJeCSrxN pic.twitter.com/mxFhZUX07B
— Global Times (@globaltimesnews) 4. novembra 2018
Allen v správe upozorňuje, že v súčasnej dobe používania autonómnych bojových systémov nie sú kontrolované žiadnymi normami alebo pravidlami vedenia vojny.
V máji minulého roka sa zamestnanci spoločnosti Google ohradili proti spolupráci s Pentagonom na projekte Maven.
Cieľom projektu bolo urýchlenie integrácie veľkých dát a strojového učenia do systému riadenia bezpilotných lietadiel. Vďaka tomu by dron mohol automaticky zaraďovať objekty do asi 38 kategórií. Rovnako tak by mal byť schopný analyzovať pohyby osôb. Avšak identifikáciu a klasifikáciu objektov zo snímok dronov mali vykonávať iba ľudia, nie umelá inteligencia.
Google z projektu po nátlaku plánuje v marci tohto roka odstúpiť.
V apríli roku 2018 celkom 50 odborníkov na umelú inteligenciu z 30 krajín vyzvalo v otvorenom liste k bojkotu prestížnej juhokórejskej univerzity KAIST. Stalo sa tak kvôli tomu, že v nej bolo otvorené laboratórium, ktoré sa má zaoberať výskumom zbraní riadených umelou inteligenciou.