“Ak by Nemecko urobilo rozhodnutie smerujúce k vylúčeniu spoločnosti Huawei z nemeckého trhu, tak to bude mať dôsledky,” vyhlásil ambasádor Wu Ken v sobotu na akcii nemeckých novín Handelsblatt. “Čínska vláda sa na to nebude len tak prizerať,“ dodal.
Diplomat podľa informácií poukázal na skutočnosť, že nemecký automobilový priemysel má na svedomí štvrtinu z 28 miliónov automobilov predaných do Číny v roku 2018. Zdôraznil, že by išlo o “čistý protekcionizmus“, ak by Peking označil nemecká autá za nebezpečné len preto, že môže vyrábať vlastné.
V Nemecku prebiehajú debaty okolo možného zákazu spoločnosti Huawei vo veci 5G sietí kvôli údajnému bezpečnostnému riziku. V novembri nemecká ministerka obrany Annegret Kramp–Karrenbauerová vyhlásila, že ak to bude možné, “Huawei musí byť odstránený,“ podobne, ako to už urobili ďalšie krajiny.
Huawei podľa informácií vyhlásil, že nemá nič spoločné so špionážou. USA ale naďalej spoločnosť obviňujú zo špionážnych praktík. Washington tieto obvinenia používa, aby zabránil čínskej spoločnosti zúčastniť sa výstavby 5G sietí.
V rozhovore pre nemecké noviny Handelsblatt čínsky diplomat znovu odmietol obvinenia. Zdôraznil pritom, že neexistuje žiadny zákon, ktorý by nútil spoločnosť zdieľať dáta s čínskou vládou. Vyhlásil, že USA sa iba snažia zbaviť silného konkurenta v technologickej sfére a poukázal na skutočnosť, že vo veci 3G a 4G sietí nikto s Huaweiom problémy nemal.
“Existuje veľmi pekné nemecké príslovie – prezumpcia neviny. Prosím, ukážte dôkazy, že Huawei je bezpečnostnou hrozbou. Nič také neexistuje. Huawei musí aj naďalej fungovať na nemeckom trhu,” vyhlásil Wu Ken a dodal, že Peking chce, aby sa s čínskymi spoločnosťami jednalo rovnako ako s nemeckými.