Tieto peniaze majú ísť na projekty, ktoré podľa slov Si Ťin-pchinga podporia dobré pracovné príležitosti a budú mať pozitívny sociálny dopad v arabských krajinách, ktoré potrebujú rekonštrukciu.
Okrem toho Peking zvažuje uzavretie dohôd o voľnom obchode s každým členom Ligy arabských štátov. Spolu s tým čínsky prezident potvrdil svoju oddanosť globalizácii na pozadí obchodnej vojny so Spojenými štátmi. Podľa neho projekty, ktoré Čína ponúka, sú súčasťou programu ekonomickej rekonštrukcie a priemyslovej obnovy.
„Čína by sa chcela pridať k Arabskej lige… aby sa stala opatrovníkom mieru a stability na Blízkom východe, obrancom rovnosti a spravodlivosti a podporovateľom rozvoja. Chceme byť dobrými priateľmi, ktorí sa od seba vzájomne učia,” cituje Si Ťin-pchinga portál South China Morning Post (SCMP).
20 miliard dolárov chce Peking požičať na rozvoj zamestnanosti a pracovných príležitostí, ďalších 90,6 miliónov dolárov chce vyčleniť na rekonštrukčnú pomoc v Sýrii, Jemene, Jordánsku a Libanone. Cez 150 miliónov dolárov má ísť na podporu sociálnej stability. Ďalej sľúbil úvery v hodnote 3 miliard dolárov pre finančný sektor arabských krajín. Peking chce posilniť aj spoluprácu v oblasti ťažby ropy a plynu a tiež obnoviteľnej energetike.
V roku 2010 Čína už nahradila Spojené štáty ako najväčšieho obchodného partnera Ligy arabských štátov. Cez polovicu ropy Čína importuje práve z Blízkeho východu. Región je kľúčovou súčasťou čínskeho projektu Jedno pásmo, jedna cesta, pomocou ktorého chce prepojiť región s Čínou prostredníctvom siete prístavov, železníc, diaľníc a priemyslových parkov.
No v Pekingu sa obávajú, že čínske ekonomické ambície môžu naraziť na regionálnu nestabilitu.
„Čína nebude mať inú možnosť, než sa do regiónu zapojiť i politicky, obzvlášť pokiaľ bezpečnostné vákuum na Blízkom východe ohrozí čínske komerčné záujmy,” hovorí pre SVMP Joost Hiltermann z mimovládnej organizácie International Crisis Group.
Počas svojho prejavu Si Ťin-pching vyzval krajiny regiónu, aby vzájomne rešpektovali svoju suverenitu a vyzval krajiny k dialógu, aby vyriešili zložitú situáciu na Blízkom východe.