Čína bráni svoje nároky, Taiwan chce zachovať súčasný stav vzťahov s Pekingom

Čína bráni svoje nároky, Taiwan chce zachovať súčasný stav vzťahov s Pekingom

Singapur 7. novembra AKTUALIZOVANÉ 13:26 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Dan Kitwood/Pool Photo via AP)

 

Čínsky prezident Si Ťin-pching dnes vyhlásil, že Čína vždy trvala na riešení sporov v Juhočínskom mori mierovou cestou – prostredníctvom rozhovorov

Na snímke čínsky prezident Si Ťin-pching
Na snímke čínsky prezident Si Ťin-pching

Súčasne však zdôraznil, že vláda v Pekingu má zodpovednosť za ochranu suverenity Číny a rešpektovania námorného práva v Juhočínskom mori.

Reklama

Čína sa bude pridržiavať princípu mierového urovnania sporov v Juhočínskom mori bez ohľadu na to, že niektoré čínske ostrovy sú nezákonne okupované inými štátmi, uviedol čínsky prezident podľa tlačovej agentúry Sinchua.

Dodal, že Čína má možnosť spolupracovať na zabezpečení mieru a stability v regióne v rámci Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN). Zdôraznil pritom, že Čína nesie plnú zodpovednosť za obranu svojej suverenity a zákonných nárokov v oblasti námorného práva.

Reklama

Ubezpečil, že sloboda navigácie pre lietadlá a lode v Juhočínskom mori nikdy nebola a ani nebude zámerne sťažená.

Čínsky prezident sa dnes v Singapure stretne s taiwanským prezidentom Ma Jing-ťiouom. Pôjde o prvú schôdzku lídrov oboch krajín od roku 1949, keď sa Taiwan v dôsledku občianskej vojny odčlenil od zvyšku Číny.

Ma pred stretnutím vyjadril nádej, že na rokovaniach s čínskym prezidentom sa podarí vytvoriť stály mechanizmus dvojstranných kontaktov pre budúcich lídrov Taiwanu a pevninskej Číny.

Taiwanský spravodajský kanál Taiwan Focus uviedol, že Ma sa pred rokovaním so Siom vyslovil za zachovanie súčasného statu quo: “bez zjednotenia, bez nezávislosti a bez použitia sily”.

Rokovanie politikov sa začne dnes o 15.00 h miestneho času a bude sa konať za zavretými dverami, v prítomnosti šesťčlenných delegácií. Potom sa oddelene uskutočnia tlačové konferencie. Po nich je naplánovaná spoločná večera.

Reklama

 

AKTUALIZOVANÉ 9:51

Prezidenti Číny a Taiwanu si dnes podali ruky na úvod vzájomného stretnutia, ktoré je prvým svojho druhu, odkedy sa Taiwan v roku 1949 odčlenil od zvyšku Číny v dôsledku občianskej vojny. Čínsky líder Si Ťin-pching a jeho taiwanský náprotivok Ma Jing-ťiou sa zišli pred hotelom v Singapure, kde sa malo následne začať ich rokovanie na “neutrálnej pôde”, informuje agentúra AP.

Podľa Maových vyjadrení by mohlo historické stretnutie      so Siom prispieť k zmierneniu diplomatickej izolácie Taiwanu a vyjadril nádej, že sa podarí vytvoriť stály mechanizmus dvojstranných kontaktov. Taiwanský spravodajský kanál Taiwan Focus uviedol, že Ma sa pred rokovaním so Siom vyslovil za zachovanie súčasného statusu quo: “bez zjednotenia, bez nezávislosti a bez použitia sily”.

Tchaj-pej i Peking pred stretnutím prezidentov oznámili, že počas neho nedôjde k podpisu žiadnej dohody a nebude vydané ani spoločné vyhlásenie. Rokovanie Maa so Siom sprevádzajú protesty v hlavnom meste Taiwanu, kde sa pred budovou parlamentu zhromaždilo niekoľko desiatok podporovateľov nezávislosti ostrova.

Reklama

 

AKTUALIZOVANÉ 13:26

Čína a Taiwan nesmú dovoliť, aby medzi nimi vyvolávali rozkol zástancovia taiwanskej nezávislosti, a mali by vzájomne rešpektovať svoje hodnoty. Prezidenti oboch štátov sa tak dnes vyjadrili počas historického stretnutia v Singapure, ktoré bolo prvým svojho druhu od konca čínskej občianskej vojny v roku 1949.

Taiwanský líder Ma Jing-ťiou na stretnutí s čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom vyzval na vzájomné rešpektovanie politických systémov a vyslovil želanie, aby Čína riešila spory mierovými prostriedkami, informuje agentúra Reuters. Si zase povedal, že Číňania na oboch stranách Taiwanského prielivu sú dostatočne schopní a rozumní na to, aby dokázali vyriešiť svoje problémy.

“Nie je takej sily, ktorá by nás dokázala rozdeliť, pretože sme bratmi, čo sú stále ako jedno telo, aj keď sú naše kosti polámané, sme rodinou, v ktorej máme krv hustejšiu ako vodu,” povedal Si.

Ešte pred začiatkom rokovania v jednom zo singapurských luxusných hotelov obaja prezidenti predstúpili spoločne pred novinárov, pričom si s úsmevom podali ruky. Podľa Reuters bolo ich stretnutie “plné symbolizmu” viditeľného aj vo farbách kravát, ktoré mali na sebe. Zatiaľ čo Siova červená kravata symbolizovala čínsku komunistickú stranu, Maova kravata mala modrú farbu čínskych nacionalistov vládnucich na Taiwane.

Podľa predošlých Maových vyjadrení by mohlo historické stretnutie so Siom prispieť k zmierneniu diplomatickej izolácie Taiwanu a vytvoreniu stáleho mechanizmus dvojstranných kontaktov. Tchaj-pej i Peking pred stretnutím prezidentov oznámili, že počas neho nedôjde k podpisu žiadnej dohody a nebude vydané ani spoločné vyhlásenie.

Nezávislosť Taiwanu v súčasnosti uznáva iba 22 krajín sveta a Čína ho naďalej považuje za svoju odštiepeneckú provinciu, čo bráni začleneniu tohto ostrovného štátu do OSN a iných významných medzinárodných organizácií. Peking naďalej trvá na znovuzjednotení s Taiwanom v budúcnosti, pričom v prípade nutnosti nevylučuje ani použitie sily.

Formálna komunikácia medzi Taiwanom a pevninskou Čínou sa prvýkrát obnovila práve vďaka nacionalistovi Maovi, ktorý nastúpil do prezidentského úradu v roku 2008 a budúci rok ho bude musieť uvoľniť po skončení druhého funkčného obdobia. Predstavitelia oboch krajín doteraz podpísali 23 dohôd, ktoré sa týkajú predovšetkým obchodu, dopravy a investícií.

 

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali