Čierna madona

Čierna madona

Bratislava 19. septembra 2017 (HSP/Foto:Screenshot:YouTube)

 

Na sviatok Sedembolestnej Panny Márie 15. septembra pripravila Slovenská televízia pre svojich divákov program, ktorým iste mnohým napomohla k dôstojnému a slávnostnému prežitiu tohto sviatočného dňa.

Dokumentárny film o nadprirodzenej pomoci Loretánskej Panny Márie v strednej Európe v 16. – 17. storočí

Okrem priameho prenosu slávnostnej sv. omše zo Šaštína, to boli viaceré programy, ktorými sa sústredila na postavu Božej Matky, Panny Márie. Osobitne by som sa chcel poďakovať Slovenskej televízií za výrobu a odvysielanie premiéry, nového, pôvodného, takmer 70 minútového dokumentu, Čierna madona. Tento hodnotný film poukazuje na úctu Loretánskej Panne Márii, ktorá bola aj v našich krajinách v minulosti veľmi živá, o čom svedčia mnohé zachované loretánske kaplnky a sú známe svedectvá, väčšinou len v ústnom podaní, o nadprirodzenej pomoci Panny Márie v živote jednotlivcov, rodín, obcí a miest, národov a Európy, osobitne pri kľúčovej bitke pri Viedni v roku 1683 a pri oslobodení Budína v roku 1686. Príbeh, ktorý je v dokumente hraný, o záchrane bratislavských sestier uršulínok pre Turkami, ktorý bol objavený v kláštornej kronike, bol zverejnený v tomto filme prvýkrát.

Reklama

Film pripravili pracovníci RTVS, námet a scenár Mária Tobiášová, dramaturgia a strihová skladba Kristián Bezák, osvetlenie Zoltán Horváth, vedúci výrobného štábu Ján Jurga a Tatiana Javorková, kamera Igor Letrih, réžia a výber hudby Bernadeta Tokárová. Chcú poukázať v ňom na históriu  mariánskej úcty a jej význam v kultúre a histórií Európy. Diváci sa v ňom dozvedia o dôvodoch úcty k Nazaretskému domčeku Panny Márie, v ktorom prežívala svoj život a o legende aj historických faktoch jeho prenesenia do talianskeho Loreta, kam smerujú ročne tisíce pútnikov. Bol natáčaný na viacerých miestach, v centre úcty k Loretánskej Panne Márií v talianskom Lorete, vo Viedni, Budapešti, Bratislave, Skalici a v Prahe. Historické udalosti sú prezentované cez významné maľby z európskych galérií, mapy a legendy sú stvárnené hranou formou. K divákom sa prihovárajú na slovo vzatí odborníci z odboru teológie, histórie, umenia ako ThDr. Gabriel Brendza, PhD. – cirkevný historik z RKCM BF UK v Bratislave, Dr. István Fazekas historik z univerzity Eotvosa Lóránda v Budapešti, Dr. Ildiko Fehér, PhD. – historička umenia z Maďarskej univerzity výtvarných umení v Budapešti, Univ. Prof. DDr. Rupert Kleber docent cirkevných dejín z Viedenskej univerzity, Ing. ThLic. Peter Mášik – mariológ z RKCM BF UK Bratislava, PhDr. Magdaléna Mrázová etnografka, historička SNM – Historické múzeum Bratislava, doc. PhDr. Ivan Mrva CSc. – historik, Katedra historických vied a stredoeurópskych štúdií  Univerzita sv. Cyrila a Metoda Trnava, prof. PhDr. Ing. Jan Royt Ph.D., DrSc. historik umenia UK Praha, p. Giuseppe Santarelli OFM – riaditeľ Univerzálnej kongregácie svätého domu Loreto, p. Mag. Matthias Schlogl OSA – farár kostola augustiánov Viedeň a doc. ThDr. Vladimír Thurzo – morálny teológ, dekan RKCM BF UK  Bratislava.

V závere dokumentu sú zábery z minuloročnej slávnosti Loretánskych dní v Skalici, kde bola v roku 2000 obnovená úcta k Loretánskej Panne Márií prenesením sochy loretánskej Panny Márie z kaplnky pri kostole Najsv. Trojice do farského kostola, kde sa konajú počas celého týždňa slávnostné sv. omše a pobožnosti a sú zakončené slávnostnou procesiou a uložením  v Loretánskej kaplnke, kde si ju niekoľko verných uctieva modlitbou každodenne počas celého roka.

Reklama

V Skalici bola loretánska kaplnka vybudovaná po príchode rehole karmelitánov pravdepodobne v roku 1702 pri kostole Najsv. Trojice a od vtedy bola Loretánska Panna Mária veľmi uctievaná o čom svedčia mnohé dary, ktoré jej boli venované, tiež sem prichádzali mnohí pútnici zo Slovenska i Moravy.  Sochu Panny Márie z hruškového dreva vysokú 102 cm,  od viedenského rezbára Jána Bendla daroval skalickým karmelitánom kardinál Kolonič. Po odchode karmelitánov zo Skalice počas reforiem cisára Jozefa II. v roku 1786 prevzali starostlivosť o kostol i loretánsku kaplnku Milosrdní bratia.

Podľa záznamov historika Antonína Konečného existuje povesť ktorú mu rozprávala jeho stará matka Barbora Hránková rod. Michalovičová, že keď si Turecké vojsko na mieste lokality dnešného Tureckého stola rozložilo tábor a chystali sa k útoku na mesto, zjavila si im čierna pani a varovala ich, aby od útoku upustili, lebo všetci zahynú. Ako to dopovedala nastala veľká tma a znovu sa vyjasnilo. Turci vraj boli týmto astronomickým javom natoľko vydesení, že od útoku upustili, rozhodli sa nechať mesto tak a odísť. Pred odchodom si zavolali deputáciu mestskej rady s tým, že patrónke, čo tak mesto chráni by radi venovali dar. Boli to vraj viac než pol metra vysoké voskovice a Turci chceli aby ich na jej počesť zapálili vo farskom kostole. Deputácia vraj počkala až Turci odišli a sviece zapálila na Tureckom stole. Sviece vraj začali s veľkým rachotom vybuchovať, pretože boli naplnené strelným prachom. Ak by boli zapálené v kostole tak by ho zničili. Až potom dali zhotoviť sochu Panny Márie  v čiernej farbe, keď bolo mesto znovu v nebezpečenstve.

Ľudovít Košík

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:42

Medzinárodné letisko Hamad (HIA) v katarskej metropole Dauha získalo najvyššie hodnotenie v rebríčku World Airport Awards.

Druhé miesto v celosvetovom hodnotení si vyslúžilo singapurské letisko Changi (najlepšie letisko za rok 2023) pred tretím letiskom Incheon v Soule, štvrtým Haneda a piatym Narita, ktoré obe obsluhujú japonské Tokio.

09:35

Izraelské útoky sa v piatok zamerali na pozície sýrskej armády na juhu krajiny, uviedol šéf Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii Rámí Abdal Rahmán.

09:20

Veľvyslanectvo USA v Izraeli v piatok nariadilo zamestnancom a ich rodinným príslušníkom, aby obmedzili svoj pohyb v rámci krajiny. Reagovalo tak na správy amerických médií, že Izrael podnikol útok proti Iránu.

09:13

Veľvyslankyňa USA v Rusku Lynn Tracyová vo štvrtok navštívila väzneného amerického novinára Evana Gershkovicha, ktorého Moskva už viac než rok zadržiava pre obvinenia zo špionáže. Uviedla, že je v dobrej nálade.

09:06

Na juhozápade Ruska sa zrútil v piatok strategický bombardér Tupolev Tu-22M3.

K nehode prišlo ráno v Stavropoľskom kraji, pričom lietadlo sa podľa ruského ministerstva obrany zrútilo po dokončení bojovej misie počas návratu na domovské letisko.

08:52

Austrália v piatok svojim občanom odporučila, aby opustili Izrael pre vysokú hrozbu vojenskej odvety voči iránskemu útoku a teroristických útokov. Rovnaké varovanie vydala aj pre palestínske územia.

08:48

Spojené štáty dostali vopred oznámenie o izraelskom útoku na Irán. Operáciu však neschválili, ani sa na nej nepodieľali, citovali v piatok miestne médiá amerických predstaviteľov.

08:38

Ceny ropy v piatok ráno prudko vzrástli. Dôvodom je napätie na Blízkom východe. Iránske tlačové agentúry informovali totiž o niekoľkých výbuchoch po celej krajine po útokoch zo strany Izraela.

08:32

Palestínska samospráva vo štvrtok odsúdila Spojené štáty za vetovanie palestínskej žiadosti o plné členstvo v OSN a označila to za “agresiu”, ktorá tlačí Blízky východ k “priepasti”.

08:21

Škótska vláda vo štvrtok oznámila, že sa vzdala svojho cieľa znížiť emisie skleníkových plynov o 75 percent do roku 2030. Urobila tak po tom, čo ho poradný orgán britskej vlády — Výbor pre klimatickú zmenu (CCC) — nedávno označil za nedosiahnuteľný.

08:11

Fínska pravicová vláda vo štvrtok ohlásila niekoľko zmien imigračného zákona určených na jeho sprísnenie. Zmeny by priniesli nové procedúry na hraniciach a prísnejšie podmienky pre žiadateľov o azyl.

08:03

V Indii sa v piatok začali šesťtýždňové všeobecné voľby, v ktorých má hinduistický nacionalista a premiér Naréndra Módí takmer isté víťazstvo, keďže oslabená opozícia je zatlačená do úzadia. Na najväčšom hlasovaní na svete sa môže zúčastniť celkovo 968 miliónov ľudí.

07:54

Bojovníci džihádistickej organizácie Islamský štát (IS) vo štvrtok zabili 20 sýrskych vojakov a príslušníkov provládnych síl pri dvoch útokoch v Damaskom ovládaných oblastiach tejto vojnou zmietanej krajiny.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali