Okrem intenzívnych straníckych sporov v USA, ktoré sa prenášajú na diplomatickú scénu, experti uviedli, že Čína a USA sa musia mať na pozore pred nepredvídateľným avanturizmom niektorých jastrabovitých amerických predstaviteľov a zákonodarcov, a zdôraznili význam začatia pravidelných dialógov, aby sa zabránilo zatiahnutiu oboch krajín do zhoršujúcej sa konfrontácie.
V rozhovore v relácii “Fox News Sunday” Michael McCaul, republikánsky predseda zahraničného výboru Snemovne reprezentantov, povedal, že súhlasí so štvorhviezdičkovým generálom Michaelom Minihanom, ktorý v piatok v memorande pre svojich vojakov, ktoré získala televízia NBC, uviedol, že Čína a USA “budú v roku 2025 bojovať” o taiwanskú otázku.
Niekoľko dní predtým Pentagón v piatok uviedol, že Minihanove pripomienky “nereprezentujú názor ministerstva na Čínu”.
McCaulove vyjadrenia prišli v čase, keď napätie medzi USA a Čínou vykazuje známky zmierňovania a médiá informovali, že začiatkom februára by mal Čínu navštíviť americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Po stretnutí americkej ministerky financií Janet Yellenovej s čínskym vicepremiérom Liu He 18. januára americké ministerstvo financií oznámilo plány Yellenovej na cestu do Číny a privítalo jej partnerov v USA vo februári.
McCaulov následný humbuk okolo “čínsko-amerického boja” ukazuje, že niektorí republikáni v Snemovni reprezentantov sa snažia zmariť možnosť akéhokoľvek pozitívneho výsledku zo stretnutí predstaviteľov, ak sa takéto stretnutia ešte uskutočnia, uviedol v pondelok pre Global Times Lü Xiang, výskumný pracovník Čínskej akadémie spoločenských vied.
Okrem toho, keď ekonomické a finančné tímy z Pekingu a Washingtonu začnú vecné rokovania, mohlo by nastať okno pre zlepšenie bilaterálnych vzťahov, povedal Lü. “McCaul a ďalší protičínski jastrabi tomu chcú zabrániť.”
Zhu Feng, profesor medzinárodných vzťahov na univerzite v Nan-ťingu pre Global Times povedal, že zveličovanie “čínskej hrozby” môže byť pokusom o ďalšie uľahčenie prijatia protičínskych právnych predpisov v americkom Kongrese.
Kongres bol vždy agresívnejší ako výkonná moc a kongresmani patria medzi najhlasnejšie hlasy, ktoré hlásajú vojnovú rétoriku a posilňujú americkú hegemóniu, povedal Zhu. Poznamenal tiež, že GOP nemôže zaručiť, že bude mať väčšinu v Snemovni reprezentantov dlhé obdobie, takže podľa experta využije nasledujúce dva roky na to, aby veci rozvírila.
V porovnaní s vplyvom Kongresu na zahraničnú politiku Bidenovej administratívy sa niektorí analytici obávajú, že keď je potom kontrola Bieleho domu relatívne slabá, avanturizmus niektorých predstaviteľov v rámci ich právomocí môže viesť k nepredvídateľnej a nezvratnej situácii.
Podľa mediálnych správ predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy plánuje cestu do čínskej oblasti Taiwanu a stretne sa so separatistami na ostrove. V januári Snemovňa reprezentantov schválila zriadenie nového vybraného výboru pod vedením GOP, ktorý sa má zaoberať “mnohostrannými hrozbami zo strany Číny”.
Americké think-tanky uskutočnili nespočetné množstvo vojnových hier a ich výsledky ukazujú, že ak Čína a USA začnú vojnu o Taiwan, USA nedosiahnu želaný výsledok, uviedol Lü: “Dúfame teda, že prostredníctvom pragmatickej komunikácie medzi oboma stranami vznikne priestor na zmiernenie napätia. Čína by však mala byť vždy pripravená na nepredvídateľné situácie.”
Kľúčovou otázkou medzi Čínou a USA je vyhnúť sa nesprávnej kalkulácii, čo znamená, že začatie pravidelných dialógov má pre bilaterálne vzťahy zásadný význam, povedal Zhu.