Chystá si Čína novú vojensko-morskú stratégiu pre Atlantik?

Chystá si Čína novú vojensko-morskú stratégiu pre Atlantik?

Čína 2. marca 2017 (HSP/Foto:t2.aimg.sk)

 

Americké zdržiavanie Číny v Juhočínskom mori priviedlo k neplánovanej skutočnosti, s ktorou USA veľmi nerátali a ktorá ich nepríjemne zaskočila. Peking sa rozhodol vybudovať vlastnú flotilu lietadlových lodí. Dnes má Čína k dispozícii lietadlovú loď Liao-Ning, čo je vlastne upravený sovietsky ťažký lietadlový krížnick Varjag. Koncepčne táto čínska upravená loď sovietskej výroby pripomína americkú lietadlovú loď Nimitz, píše Lyle J. Goldstein v článku pre National Interest.

Na snímke čínska lietadlová loď Liao Ning

Podľa Lyle J. Goldsteina je zrejmé, že Číňania, ktorí sa rozhodli vybudovať svoju námornú flotilu kráčajú v stopách USA. Samozrejme to neznamená, že Číňania sa chystajú vybudovať tisíce vojenských základní po celom svete a že sa vrhnú do intervenčných dobrodružstiev, v rámci ktorých budú ich ozbrojené sily viesť súčasne viacero bojových operácii, len aby presadili svoju vôľu. Takáto perspektíva nie je reálna, no v Číne sa však v poslednom období výrazne zvýšil počet jastrabov. Najznámejší čínsky vojenský stratég Liu Ming Fu otvorene hovorí o potrebe, aby čínska vojenská moc dosiahla úroveň USA a dokonca aby predstihla možnosti americkej armády.

Reklama

Čínski stratégovia podporujú aj snahy o čínsky prienik do Atlantického oceánu. Spomenutá stratégia v dnešnej dobe ešte nepredstavuje oficiálnu doktrínu čínskych ozbrojených síl, podľa mnohých vojenských odborníkov už ale Číňania urobili prvé vážne kroky pri realizácii tohto svojho strategického plánu.

Číňania publikovali v roku 2016 analýzu v ktorej vychádzajú z predpokladu, že čoraz odvážnejšie zapájanie sa Číny do globálnych svetových procesov vyžaduje od Pekingu zvyšovanie potenciálu vlastnej moci. Atlantický oceán má veľký strategický význam a Čína robila chybu, keď v minulosti nevenovala dostatočnú pozornosť tomuto priestoru. Čínski stratégovia otvorene hovoria o potrebe prelomenia americkej námornej blokády a poukazujú na skutočnosť, že ak sa USA a ich spojencom podarí obkľúčiť Čínu už v Juhočínskom mori, cesty do Atlantiku sa pre Čínu uzavrú. To bude samozrejme znamenať ohrozenie obchodu a čínskych záujmov na západnom pobreží Afriky, či východnom pobreží Latinskej Ameriky.

Reklama

Lyle J. Goldstein podčiarkuje, že nie je vhodné vnímať uvedenú štúdiu a snahy čínskych stratégov ako prejav antiamerickej tirády, pretože väčšia časť článku sa venuje diskusii o význame nevojenských prostriedkov pri presadzovaní činskeho vplyvu. Číňania takisto nabádajú k opatrnosti a zdôrazňujú potrebu zabrániť negatívnym reakciám Washingtonu. Záujem Číny upevniť svoje postavenie v Atlantiku vychádza z komerčných a obchodných záujmov, pričom Čína sa snaží zlepšiť spoluprácu aj s krajinami EÚ, najmä s Veľkou Britániou, Francúzskom a Nemeckom.

Prioritný význam pre Čínu majú aj prístavy na východnom pobreží USA (americké prístavy na západnom pobreží Čína plne využíva). Číňania sa snažia prehĺbiť vzájomné prepojenie USA a Číny v ekonomickom meradle, pretože sú presvedčení, že výhodná ekonomická spolupráca medzi Čínou a USA bude predstavovať dôležitý bezpečnostný a stabilizačný faktor, ktorý zabráni kulminácii napätia a vyhrocovaniu čínsko-amerických vzťahov. Samozrejmosťou je zvyšovanie čínskej ekonomickej prítomnosti v Latinskej Amerike a Afrike. Čína sa takisto snaží zaktivizovať aj svoje vedecké projekty v Atlantickom oceáne. Ide najmä o projekty, ktoré sa venujú globálnemu otepľovaniu, skúmaniu podmorského dna, zarybňovaniu a pod.

Čína v minulosti odmietla námornú expanziu a nemala záujem sa stať námornou veľmocou. Teraz však Číňania chápu, že musia zmeniť svoj postoj a dohnať stratený čas. Čínsky záujem o Atlantik je širokospektrálny – vedecký, ekonomický, potravinársky, vojenský. Nesie sa v znamení “mäkkého námorného tlaku a sily”, sleduje však svoj prioritný strategický cieľ a tým je poskytovať možnosti čoraz väčšieho vplyvu na USA, takže Washington sa bude postupne čoraz ťažšie presadzovať v blízkosti čínskeho pobrežia, najmä v Juhočínskom mori, ktoré Číňania považujú za svoju doménu.

Čína má samozrejme právo obchodovať s krajinami na pobreží Atlantiku, i právo posielať svojich vojakov do medzinárodných vôd. USA a Európa však nevidia pozitívne čínske aktivity a kroky, stavajú sa k ním s nedôverou a opatrne. Číňania si v poslednej dobe totiž budujú úzke kontakty a vzťahy s Namíbiou i Argentínou, čo nakoniec môže viesť aj k vytvoreniu logistických a mocenských čínskych základní na pobreží spomenutých štátov.

Čína však je aj presvedčená, že posilňovanie čínskej prítomnosti v Atlantiku dokáže s určitosťou umravniť aj Veľkú Britániu a aj USA pri ich politických a mocenských krokoch vo Východnej Ázii. Určite budú voliť jemnejšiu rétoriku a politické postupy, keď budú vedieť, že sa čínske balistické rakety nachádzajú aj v Atlantiku a v blízkosti ich územia.

Reklama

Maxim Isajev

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:36

Slovenským ovocinárom sa zatiaľ podarilo ochrániť úrodu pred nepriazňou počasia približne na 80 % vrátane marhúľ či jahôd. Všetko zatiaľ prikrývajú, zohrievajú vzduch. Uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Spresnila, že práce na záchrane úrody pokračujú aj v týchto chladných nociach. Rozhodujúca bude noc na piatok (26. 4.), keď hlásia mrazy.

15:34

Očkovanie je jeden z najväčších objavov medicíny, ktorý chráni proti vážnym smrteľným chorobám. Objavujú sa však proti nemu dezinformácie a preočkovanosť v populácii v Česku klesá, nie som s ňou spokojný. Český minister zdravotníctva Vlastimil Válek to vyhlásil pri príležitosti európskeho a svetového týždňa očkovania.

15:25

Tohtoročnú Cenu za slobodu tlače udelili nemeckí vydavatelia novinárke, vojnovej dopisovateľke a aktivistke za ľudské práva Düzen Tekkalovej TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

15:24

Do Chorvátska dorazilo prvých šesť z celkovo 12 francúzskych stíhačiek Dassault Rafale, ktoré si balkánska krajina objednala. 

15:23

Niektorí nemeckí poslanci Slobodnej demokratickej strany chcú, aby Nemecko uzavrelo azylovú dohodu s krajinou mimo Európy. Inšpiroval ich nový zákon z dielne britského premiéra Rishiho Sunaka, podľa ktorého bude Rwanda prijímať migrantov z Británie.

15:21

Už tretieho podozrivého zadržali v súvislosti s kauzou podplácania, do ktorej je zapletený námestník ruského ministra obrany Timur Ivanov. Oznámili to moskovské justičné úrady.

15:20

 Najmenej 155 ľudí zahynulo v Tanzánii v dôsledku prívalových dažďov, informoval premiér Kassim Majaliwa. Uviedla to agentúra AFP.

15:19

Maďarského prezidenta Tamása Sulyoka prijal vo Vatikáne pápež František. Maďarská hlava štátu absolvuje oficiálnu návštevu tohto mestského štátu a sídla hlavy katolíckej cirkvi, uviedla agentúra MTI.

15:08

To, že má Ukrajina prístup k ťažkým zbraniam dlhého dosahu vrátane rakiet ATACMS zo Spojených štátov, v zásade nezmení výsledok prebiehajúcej vojny. Vyhlásil to Kremeľ.

14:34

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski v očakávanom príhovore v poľskom parlamente oznámil, že Poľsko sa chce opäť zaradiť medzi krajiny, ktoré určujú smerovanie Európskej únie. 

14:32

Poslanci Európskeho parlamentu vyzvali politické vedenie v EÚ a členské štáty eurobloku, aby urýchlene a rázne bojovali proti ruským pokusom o zasahovanie do demokratických a volebných procesov. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali